
Jak działają osuszacze ziębnicze?
Ich głównym zadaniem jest usuwanie wilgoci z tłoczonego powietrza, które produkuje sprężarka. Osuszacze ziębnicze BOGE eliminują ją pod ciśnieniem około 40 barów, dzięki czemu zapobiegają rdzewieniu i zamrażaniu się delikatnych elementów oraz przewodów urządzeń. Skraplają one wodę, ponieważ zmniejszają temperaturę płynu praktycznie do jego granicy zamarzania, zazwyczaj do +3°C – wartość ta jest zgodna z normą ISO 8573-1, więc odpowiada 4. klasie czystości sprężonego powietrza. W ten sposób woda jest wyodrębniana od tłoczonego powietrza i wyprowadzana poza sprężarkę.
Pamiętaj jednak, że mogą ulec awarii, w sytuacji kiedy temperatura powietrza sprężonego i pomieszczenia nie spełnia określonych wartości. Doskonale znają je technicy i inżynierowie BOGE. Informacje na ten temat uzyskasz na stronach dystrybutorów bądź bezpośrednio u producenta.
Ciśnieniowy punkt rosy
PDP, bo taki jest skrót tego wskaźnika, jest najważniejszym parametrem osuszaczy ziębniczych. To właśnie on ukazuje, jaka jest realna zawartość wody w tłoczonym powietrzu. Dzięki temu łatwo jest sprawdzić, czy zostały przekroczone normy wilgotności. Ciśnieniowy punkt rosy wpływa na koszty – im sprzęt wymaga jego niższej wartości, tym tańszy jest w eksploatacji i utrzymaniu.
Montaż
Po zakupie osuszacza należy zamontować go w wybranym miejscu. Specyfikacje tego procesu została ustalona przez producenta i jest dołączone do instrukcji. Zaleca się jednak, by montażem zajęli się doświadczeni fachowcy, którzy z osuszaczami pracują każdego dnia.
Co wyróżnia osuszacze ziębnicze od BOGE?
Przede wszystkim uniwersalność, ponieważ swoją budową i funkcjonalnością umożliwiają usuwanie wilgoci, wody oraz pary wodnej w wielu miejscach, gdzie pracują różnego rodzaju sprężarki – śrubowe, tłokowe, olejowe i bezolejowe, scroll, ze zmienną wydajnością i membranowe.Ponadto ich skuteczność idzie w parze z małym zużyciem energii, dzięki czemu spadają koszta użytkowania.
Nowa, innowacyjna seria DS
Na tle swoich poprzedniczek wyodrębniają ją aluminiowe wymienniki ciepła, przez co zużywa jeszcze energii – ich wydajność została maksymalnie zoptymalizowana. Ponadto są ekologiczne, ponieważ stosują R 513 A, czyli tzw. czynnik chłodniczy o niewielkim wpływie na środowisko naturalne. Przekłada się to na korzystny bilans dwutlenku węgla.
Inteligenty sterownik
Jest to mózg całego urządzenia, który kontroluje i koordynuje odpowiednią jego pracę. Innowacyjna technika, pozwoliła na stworzenie sterownika, efektywnie dopasowującego się do warunków otoczenia. Jest to ważne przy nawet niewielkich amplitudach temperatury powietrza w pomieszczeniu. Wyposażono go dotykowy ekran oraz sieć interfejsów, które przesyłają dane i integrują się z wybranymi sprzętami.
Czym grozi brak osuszania powietrza?
Zaniechanie tej czynności prowadzi bezpośrednio do obniżenia klasy produktu, do którego utworzenia czy czyszczenia używa się sprężonego powietrza. Dzieje się tak dlatego, że znacząco zmniejsza się jakość tworzonego gazu. Jest on bardziej zanieczyszczony przez wodę czy olej, co niekiedy prowadzi nawet do całkowitego wycofania artykułu.
Nieosuszanie ma również ogromny wpływ na układ pneumatyczny sprężarki. Już delikatnie podwyższony wilgoci w instalacji powoduje korozję elementów, rozwadnia olej czy oziębia przewody, które pod wpływem niskiej temperatury zamarzają i pękają. To z kolei generuje coraz większe koszta, ponieważ najczęściej sprzęt wymaga już na tym etapie generalnej naprawy i pomocy serwisowej. Dodatkowo następują pauzy i opóźnienia w wykonywanej pracy zakładu, co również niekorzystnie wpływa na finanse.
Poznaj pozostałe osuszacze i uzdatniacze marki BOGE
- osuszacze adsorpcyjne DAZ i DAV, charakteryzują się bardzo niskim ciśnieniem punktu rosy – wersja DAZ prowadzi regenerację na zimno, a DAV na gorąco,
- osuszacze membranowe DM, za pomocą osłonki oddzielają parę wodną od powietrza,
- filtry sprężonego powietrza, usuwające zanieczyszczenia za pomocą ciśnienia dyferencyjnego,
- inteligentne elektroniczne spusty kondensatu, minimalizujące stratne ilości tłoczonego gazu,
- najnowocześniejsze separatory kondensatu CC, których utylizacja jest ekologiczna,
- konwertery BLUEKAT, przetwarzające olej i węglowodory do wody oraz dwutlenku węgla,
- systemy utrzymania ciśnienia BPS, dbające o bezpieczeństwo i trwałość sprężarek,
- kolumny z węglem aktywnym DCZ, rozkładające olej do minimalnej ilości,
- separatory cyklonowe, nieobniżające punktu rosy.
FAQ
- Jak działa osuszacz ziębniczy sprężonego powietrza?
Pod ciśnieniem o wartości 40 barów likwiduje wilgoć, olej i cząstki stałe z tłoczonego powietrza. Następuje skroplenie wody, poprzez zmniejszenie jej temperatury do +3°C. W całym procesie należy brać pod uwagę zmieniający się ciśnieniowy punkt rosy, czyli najważniejszego parametru osuszaczy ziębniczych. To właśnie on ukazuje zawartość wody w gazie.
- Jakie zalety mają osuszacze ziębnicze BOGE?
Są uniwersalne, dzięki czemu można korzystać z nich do wielu sprężarek BOGE i to w różnych warunkach otoczenia. Zużywają także stosunkowo niewiele energii. Najnowsza seria DS została wyposażona w innowacyjny sterownik, który maksymalnie optymalizuje eksploatację.
- Dlaczego należy osuszać tłoczone powietrze?
Prowadzi do obniżenia czystości sprężonego gazu, przez szereg gromadzących się w nim zanieczyszczeń. Ponadto prowadzi ono do zniszczenia układu pneumatycznego sprężarki, rdzewienia i zamarzania jej poszczególnych elementów.
Partnerem artykułu jest pneumatik.pl