Środki ochrony indywidualnej podczas pracy w wilgotnym środowisku - nasz sklep bhp poleca


Istnieją normy i przepisy BHP dotyczące warunków wilgotności powietrza, a także miejsc w których wymagane jest stosowanie specjalnej odzieży roboczej jaką dostaniecie w naszym sklepie bhp w różnych cenach, fasonach i o różnych funkcjach.  Za niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza może negatywnie wpływać na komfort pracownika podczas wykonywania obowiązków, a także być uciążliwym czynnikiem dlatego tak ważne jest aby utrzymywać ją na odpowiednim poziomie. W niektórych środowiskach pracy takich jak np. przetwórstwo mięsa i ryb lub praca na świeżym powietrzu, musimy liczyć się że wysoki poziom wilgotności powietrza jest sprawą nie do przeskoczenia, dlatego niezbędne będzie stosowanie wodoszczelnej odzieży roboczej, która uchroni nas przed przenikaniem wody i pary wodnej. 

Rękawice robocze do pracy w wilgotnym środowisku - co poleca sklep Optimum BHP?

Dla zapewnienia odpowiedniej chwytności dłoni, należy zaopatrzyć się odpowiednie rękawice robocze których powierzchnia zwiększa przyczepność dzięki czemu unikniemy np. wyślizgiwaniu się narzędzi i zagrożeniom z tym związanym. Dla przykładu można podać pracownika produkcji w zakładzie mięsnym, któremu przez nieodpowiednio dobrane rękawice robocze, wyślizgnął się nóż kalecząc przy tym nasze dłonie, lub co gorsza spadł na taśmę produkcyjną i stanowi zagrożenie dla innych pracowników linii. Rękawice ochronne do pracy w wilgotnym środowisku powinny posiadać lateksową powłokę, lub powłokę wykonaną z jakiekolwiek gumy odpornej na wilgoć tak aby zapewniały odpowiednią chwytność trzymanych przedmiotów. Na plus będą działały również wypustki w części chwytnej rękawicy roboczej zwiększające tarcie i stabilność chwytu nawet w najbardziej wilgotnych warunkach. Na rynku istnieją również rękawice ochronne nie tylko wykonane w całości z gumy, ale również takie, których lateksem powleczona jest wyłącznie wewnętrzna część dłoni a reszta wykonana jest różnych materiałów, dzięki czemu otrzymujemy ochronę przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Materiał z jakiego wykonane są rękawice robocze ma duży wpływ na przepuszczalność powietrza i potliwość dłoni dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie tego środka ochrony dostępnego w naszym sklepie bhp. 

Odzież robocza przeciwdeszczowa czy wodoodporna

Kolejną ważną kwestią podczas pracy w wilgotnych warunkach jest prawidłowe dobranie  odzieży roboczej wodoodpornej, zapewniającej odpowiedni przepływ powietrza. W zależności od tego w jakiej branży pracujemy, istnieje wiele rodzajów materiałów z której wykonywana jest odzież ochronna. Zdecydowanie odradzamy odzież bawełnianą, która bardzo szybo wchłania wilgoć nie odprowadzając jej od ciała co negatywnie wpływa na komfort pracownika. Polecamy zatem materiały wykonane z poliestru, poliamidu, które świetnie sprawdzą się do pracy w wilgotnym środowisku. Materiał odzieży roboczej i jej szwy odpowiedzialne powinny być za wodoszczelność, którą możemy podzielić na 3 klasy:
- materiały zapewniające ochronę na poziomie 80 hPa przed wstępną obróbką tkaniny
- materiały zapewniające ochronę na poziomie 80 hPa po obróbce materiału, przed wstępnym przygotowaniem szwów
- materiały zapewniające ochronę na poziomie 130 hPa po obróbce materiału, przed wstępnym przygotowaniem szwów.

Tkanina umożliwiająca odparowywanie potu i zapewnienie komfortu to taka która zapewnia ochronę przed przenikaniem pary wodnej. Również w przypadku takiej odzieży roboczej która jest dostępna w naszym sklepie bhp wyróżnia się 3 klasy, w którym 1 zapewnia najniższy poziom komfortu cieplnego, a 3 poziom najwyższy.

Najbardziej popularna odzież robocza do pracy w wilgotnym środowisku w naszym sklepie bhp

Trzy główne kategorie produktów ochronnych obowiązkowych do pracy w wilgotnym środowisku to:
- spodnie robocze i kurtki  przeciwdeszczowe wodoszczelne stosowane w pracach na zewnątrz
- kombinezony robocze do pracy w branży spożywczej
- oddychająca odzież robocza przeznaczona do pracy w mikroklimacie ciepłym i wilgotnym.

Ubranie robocze to nie wszystko, nie zapomnij o butach roboczych czy rękawiczkach ochronnych

W połączeniu z odpowiednim obuwiem roboczym antypoślizgowym i rękawicami roboczymi gumowymi lub innymi odpowiednimi do pracy w wilgotnych warunkach uzyskamy ubranie robocze zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort użytkowania nawet niezależnie od poziomu wilgotności powietrza. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu bhp, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.