Gdy myślisz o ogrzewaniu domu, oprócz kwestii wydajności i oszczędności mogą pojawić się tematy związane z wpływem na środowisko naturalne. Jakie metody zapewnią utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu i zagwarantują ci komfort cieplny? Poznaj wady i zalety ogrzewania domu za pomocą instalacji fotowoltaicznej.

Jak działa ogrzewanie fotowoltaiczne i jak wykorzystuje się prąd z niego?

Na samym początku warto poznać zasadę działania paneli fotowoltaicznych. Panele pobierają energię ze światła słonecznego. Inwerter, który jest częścią instalacji, przerabia energię świetlną na energię elektryczną.

Takiej energii latem produkuje się więcej niż zużywa, ponieważ promieniowanie słoneczne jest intensywne, a dom nie wymaga ogrzewania. Wtedy nadwyżkę prądu można oddać do sieci, a zimą odebrać go w formie prądu potrzebnego do ogrzania budynku. Skonstruowana w ten sposób umowa z elektrownią zapewnia odbiór wyprodukowanego prądu, którego nie jesteś w stanie zużyć.

Możliwość skorzystania z dofinansowania do fotowoltaiki

Fotowoltaika – ogrzewanie domu za pomocą paneli niesie ze sobą dodatkową korzyść w postaci dofinansowań. Z uwagi na to, że jest to ekologiczna forma produkowania energii, jest ona wspierana przez różne podmioty. Dotacje można pozyskać np. z programu Mój Prąd. Wymagania, które należy spełnić, to wielkość instalacji od 2 do 10 kW i podłączenie jej do sieci. Kolejny program to Czyste Powietrze, który ma dodatkowe wymaganie, aby podpisać umowę kompleksową z operatorem, a oprócz tego trzeba wymienić stary piec oraz spełniać kryterium dochodowe. O inne możliwości skorzystania z dopłat warto zapytać w Urzędzie Gminy.

Fotowoltaika – ogrzewanie domu instalacją podłogową

Do najbardziej oszczędnych sposobów ogrzewania domu zaliczyć można połączenie fotowoltaiki i tzw. podłogówki. Instalacja podłogowa wymaga znacznie niższej temperatury niż ogrzewanie w tradycyjny sposób. Grzejniki trzeba rozgrzać do około 50 stopni Celsjusza, podczas, gdy alternatywny sposób ogrzewania wymaga mniej więcej 25 stopni.

Ile można zaoszczędzić, montując instalację fotowoltaiczną?

Instalacja początkowa, czyli zakup odpowiedniej liczby paneli oraz inwertera to główne wydatki, które musisz ponieść, aby korzystać ze światła słonecznego do generowania prądu. Gdy zdecydujesz się na wykorzystanie fotowoltaiki, nie musisz instalować pieców ani innych elementów potrzebnych do standardowego ogrzewania. Taki sposób ogrzewania domu może sprawić, że coroczne koszty utrzymania komfortowej temperatury znacznie się zmniejszą. Przy odpowiednio dużej liczbie wydajnych paneli fotowoltaicznych można nawet sprawić, że ogrzewanie domu będzie bardzo tanie, szczególnie wtedy, gdy zdecydujesz się na niskotemperaturowe, oszczędne ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie prądem jest wygodne i niezawodne, jednak również jest ono bardzo kosztowne. Sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd jest wykorzystanie zasobów odnawialnych, np. energii słonecznej. Zadbaj o środowisko i ogrzewaj swój dom energią prosto ze słońca.