Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy i letnich upałów, pojawia się konieczność zmiany ubrania do pracy na lżejsze i bardziej komfortowe. Nie zmienia to jednak faktu, że letniaodzież robocza musi być dobrana tak, aby spełniała przede wszystkim swoją funkcję ochronną i zabezpieczała pracownika przed zagrożeniami związanymi z pracą na konkretnym stanowisku. Jak pogodzić wygodę z przepisami BHP i optymalnym poziomem ochrony, gdy temperatura, szczególnie w pracy na otwartym terenie, staje się czasem trudna do zniesienia? Przypominamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze lekkiej i przewiewnej odzieży roboczej. Sezon letni tuż-tuż.

Obowiązujące przepisy i normy

Każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracowników nieodpłatnie niezbędnych środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczają przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować ich o sposobach posługiwania się tymi środkami. Stosowanie odpowiedniej, dopasowanej do warunków pracy odzieży roboczej lub ochronnej jest niezbędne bez względu na pogodę.

Najważniejszą normą, którą musi spełniać każda odzież robocza niezależnie od przeznaczenia, jest norma PN-EN ISO 13688:2013-12, która określa ogólne wymagania dotyczące wykonania, ergonomii, oznaczenia wielkości, nieszkodliwości i znakowania odzieży ochronnej. Normą, która opisuje wymagania dla odzieży roboczej w zależności od jej przeznaczenia jest norma PN-P 84525:1998. Pozostałe normy definiują odzież roboczą przeznaczoną do pracy w warunkach związanych z możliwością wystąpienia konkretnych zagrożeń. Odpowiednie ubranie robocze dobierane jest pod ich kątem. Należy o tym pamiętać również w sezonie letnim.

Najważniejsze kryteria wyboru letniej odzieży roboczej

Mimo że wybór odpowiedniej odzieży roboczej na upalne dni wydaje się banalnie prosty, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby znaleźć idealną równowagę między komfortem a bezpieczeństwem. Wiadomo, że letnia odzież robocza powinna być przewiewna i oddychająca. Kluczową rolę odgrywa więc wybór odpowiedniego materiału, który powinien być dobrany tak, aby odprowadzał skutecznie nadmiar potu i szybko wysychał.

Najlepiej skupić się na odzieży z jak największą zawartością bawełny w składzie. Bardzo dobrze sprawdza się mieszanka bawełny z poliestrem lub elastanem. W porównaniu ze stuprocentową bawełną zapewnia większą elastyczność i szybciej wysycha. Warto jednak pamiętać, aby materiały syntetyczne stanowiły jedynie dodatek do naturalnej bawełny. Jeśli będą w znaczącej przewadze, zachowanie komfortu termicznego może być utrudnione.

Ważnym parametrem materiału jest jego gramatura. Im większa waga tkaniny, tym grubszy materiał, co oznacza zazwyczaj większą trwałość i odporność na ewentualne uszkodzenia, ale mniejszą przewiewność, choć nie jest to regułą. Wszystko zależy od rodzaju włókna i zastosowanego splotu.

Istotnym, aczkolwiek często ignorowanym atrybutem ubrania roboczego na lato jest kolorystyka. Dobór odpowiedniego koloru jest szczególnie ważny, gdy praca odbywa się na otwartym terenie. Jasne kolory absorbują promienie słoneczne wolniej niż ciemne, aczkolwiek najnowsze badania sugerują, że ilość pochłoniętego przez tkaninę ciepła, które dociera do skóry, jest większa w przypadku odzieży utrzymanej w jasnej kolorystyce. Kluczowym elementem okazuje się więc przede wszystkim odpowiednie dopasowanie odzieży. Ubranie robocze powinno być w miarę możliwości na tyle luźne, aby ułatwić przepływ powietrza między materiałem a ciałem. Przy okazji warto zwrócić uwagę, czy interesujące nas elementy ubrania roboczego zapewniają dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.

Wybrane elementy odzieży roboczej na lato – podpowiedzi i rekomendacje

Mimo że odpowiednie buty robocze na lato są jednym z najważniejszych elementów decydujących o komforcie i bezpieczeństwie pracownika, dziś skupiamy się wyłącznie na odzieży. O letnim obuwiu roboczym piszemy szerzej w oddzielnym artykule.

Zacznijmy od wyboru spodni. Przypomnijmy w tym miejscu, że wybór długości spodni zależy głównie od preferencji pracownika. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, najlepszym wyborem na letni sezon okazują się zazwyczaj krótkie spodnie robocze. Obowiązujące aktualnie przepisy BHP nie zabraniają używania ich w miejscu pracy. Jednym z modeli, który cieszy się dużą popularnością i zasługuje z pewnością na uwagę nie tylko ze względu na materiał i przystępną cenę, są szorty robocze Combat S790 Portwest. Liczne kieszenie zapewniają dobrą funkcjonalność, a wzmocnione szwy trwałość. Uniwersalny design sprawia, że można używać ich nie tylko w pracy, ale także na co dzień. Wśród spodenek z wyższej półki cenowej godnym polecenia modelem są m.in. nowoczesne, krótkie spodnie robocze Snickers 6141 wyposażone w klasyczne worki kieszeniowe oraz dodatkowe kieszenie na udach wzmocnione materiałem Cordura®.

T-shirt roboczy lub robocze polo to latem podstawa ubioru każdego pracownika niezależnie od tego, czy pracuje w pomieszczeniu zamkniętym, czy na zewnątrz. Jeśli charakter wykonywanej pracy wymaga lepszej widoczności, najlepiej sprawdzają się lekkie i przewiewne T-shirty ostrzegawcze, np. koszulka odblaskowa Vision T181 Portwest, którą wyprodukowano z mieszanki bawełny i poliestru o wysokiej gramaturze z funkcją odprowadzania wilgoci, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort termiczny. Wskaźnik UPF35+ informuje, że materiał blokuje aż 97% promieni UV. Ze względu na materiał i zwiększoną widoczność, koszulka Vision sprawdza się także w trakcie różnych aktywności na świeżym powietrzu.

Na chłodniejsze, pochmurne dni, których przy tak dynamicznych zmianach klimatu latem nie brakuje, polecamy polar roboczy. Przy okazji wyboru optymalnego modelu, warto wziąć pod uwagę bluzę, która wyróżnia się nowoczesnym designem, dzięki czemu może być używana zarówno w pracy, jak i na co dzień. Doskonałym przykładem połączenia funkcjonalności z modnym, sportowym stylem jest bluza robocza Snickers 8041, która posiada wygodny, regulowany kaptur i wodoszczelną kieszeń na telefon lub dokumenty. Odpowiednią wentylację gwarantuje siateczka polarowa.

Ważnym elementem letniego ubrania roboczego do pracy zewnętrznej jest nakrycie głowy, które zapewni skuteczną ochronę przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się zazwyczaj uniwersalna letnia czapeczka robocza z daszkiem, otworami wentylacyjnymi i możliwością regulacji obwodu, np. klasyczna, 6-panelowa czapka robocza Snickers 9041.