Jak kupić odzież roboczą w sklepie Optimum BHP?

Odzież robocza ma ogromne znaczenie na wygodę i bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież i buty robocze zawsze gdy istnieje ryzyko zabrudzenia lub zniszczenia jego prywatnej odzieży lub gdy wymagają tego inne względy związane z bhp o czym mowa jest  w  art. 237 Kodeksu pracy . Odzież robocza w takim wypadku jest własnością pracodawcy, który odpowiedzialny jest za jego pranie, konserwację jak również naprawę czy odkażenia w celu zachowania wszystkich właściwości ochronnych. Przepisy bhp zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej a tym samym pracownika do konieczności właściwego stosowania jej o czym mowa jest również w Kodeksie pracy jak i w regulaminach zakładów. W aktualnych czasach, zakup odzieży roboczej staje się szybki i łatwo dostępny poprzez możliwość robienia zakupów w internecie jak np w naszym sklepie bhp. Żadne przepisy jasno nie określają jaką odzież ochronną stosuje się na poszczególnych stanowiskach pracy. Odpowiedzialna jest za to tabela przydziału odzieży i obuwia roboczego, która powinna znajdować się w każdym zakładzie pracy, informująca o stanowiskach na których stosowanie takiej odzieży jest konieczne, okres używalności a także jej charakter. Taki przydział powinien być wykonywany dopiero po przeprowadzeniu analizy czynności i warunków pracy w jakich będziemy ją wykonywać. Podczas wyboru odzieży roboczej musimy wziąć pod uwagę komfort użytkowania a także ochronę przed możliwymi urazami mechanicznymi lub innego typu zagrożeniami wynikającymi z charakteru wykonywania naszej pracy. 

Jaka jest różnica pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą ? 

Czym różni się odzież robocza od ochronnej jest wielokrotnie przez nas poruszany. Dla osób które nie czytały naszych wpisów w blogu naszego sklepu bhp wyjaśniamy. Jak sama nazwa wskazuje odzież ochronna ma za zadanie chronić nas przed zagrożeniami mechanicznymi czy też  np. czynnikami chemicznymi. Znajdziemy tu np. odzież roboczą odblaskową czy ubranie trudnopalne. Należą do niej również środki ochrony indywidualnej które zabezpieczają nas przed urazami czyli np. hełm budowlany, okulary ochronne, rękawice robocze, maski przeciwpyłowe itp. Odzież robocza zastępuje prywatną odzież pracownika narażoną na uszkodzenia lub zabrudzenia podczas pracy, a także chroni zdrowie pracownika, są to np.  zwykłe spodnie robocze, kurtki robocze czy czapki. Możemy wyróżnić następujący podział w zakresie odzieży ochronnej godnie z obowiązującym od 21 kwietnia 2018 roku Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej (które uchyla dyrektywę Rady 89/686/EWG):
KATEGORIA I dotyczy odzieży ochronnej, która zabezpiecza nas przed minimalnymi zagrożeniami. Należą do niej proste ubrania, odzież roboczą  a także ubrania z impregnowanych tkanin ochronnych takich jak np. materiały trudnopalne, które nie podlegają procedurze oceny zgodności z notyfikowanymi jednostkami. Odzież tej kategorii zabezpiecza nas głownie przed:
*czynnikami atmosferycznymi (odzież przeciwdeszczowa)
*zabrudzeniami które nie są szkodliwe dla naszego zdrowia czyli np. środki czystości o łatwoodwracalnych skutkach (kombinezony)
*zagrożeniami powstałymi na skutek kontaktu z gorącym czynnikiem o małym stopniu zagrożenia (ubrania z materiałów trudnopalnych lub niepalnych)
*uszkodzeniami mechanicznymi o niegroźnych skutkach

KATEGORIA II  to odzież ochronna która chroni nas przed czynnikiem niezagrażającymi naszemu życiu lub zdrowiu. Należy do niej:
* odzież spawalnicza / dla spawaczy
* odzież ostrzegawcza / odblaskowa (np. dla drogowców)
* odzież zabezpieczająca przed przecięciem (antyprzecięciowe fartuchy)
* odzież chemiczna dla pracowników mających kontakt z silnymi substancjami chemicznymi

KATEGORIA III jest to specjalistyczna odzież ochronna która chroni nas przed czynnikami groźnymi w skutkach których nie można zidentyfikować we właściwym czasie. Należy do niej odzież chroniąca przed:
* jonizującym promieniowaniem
* substancjami i mieszaninami biologicznymi i chemicznymi, niebezpiecznymi dla zdrowia ( specjalistyczne kombinezony przeciwchemiczne i przeciwbiologiczne).

Jak dobrać odzież roboczą do pracy w sklepie bhp?

Odzież robocza powinna być odpowiednio dopasowana do danego środowiska pracy, a odzież ochronna powinna zapobiegać zagrożeniom mogącym występować na danym stanowisku pracy. Ważną kwestią podczas wyboru odzieży roboczej jest sposób jej wykonana a także materiał z którego została wyprodukowana. Pełna odzież robocza składa się głownie ze spodni roboczych, bluzy lub koszuli, t-shirtu, butów roboczych a także elementów chroniących przed warunkami atmosferycznymi (np. kurtka przeciwdeszczowa). 

Czym charakteryzują się materiały wykorzystywane do produkcji odzieży roboczej ?

Zarówno odzież robocza jak i ochronna mogą być wykonane z różnych materiałów, które przekładają się na wytrzymałość ubrania i jego komfort oraz cenę. Najbardziej popularne materiały z których produkowana jest odzież bhp to:

-> bawełna to naturalne włókno przepuszczające powietrze, idealnie sprawdzi się w suchym i ciepłum środowisku, nie nadaje się do pracy wilgotnym środowisku i zmiennych warunkach atmosferyczny (budowa)
-> poliester to wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji włókno syntetyczne podobnie jak poliamid, są odporne na uszkodzenia mechaniczne a także na kontakt z materialnymi czynnikami
-> elastan i akryl są bardzo elastyczne i sprężyste a przy tym odpowiednio miękkie co wpływa na wysoką swobodę ruchów pracowników, nadają się do miejsc o ograniczonej przestrzeni a także tam gdzie wymagane jest przyjmowanie różnych pozycji ciała (prace montażowe).

Na rynku możemy również spotkać takie materiały jak płótno, polar, flanela, ortalion a także wykorzystywany do produkcji odzieży jednorazowej- polipropylen. Najczęściej możemy spotkać odzież roboczą wyprodukowaną z mieszanki bawełniano-poliestrowe i bawełniano-poliamidowe które różnią się gramaturą, splotami, zastosowaną technologią produkcji i obecnością innych domieszek (nici węglowe). Jakość wykonania, funkcjonalność, kolorystyka, wzór a także specyfika zastosowanych dodatków to elementy którymi możemy się kierować podczas wyboru odzieży roboczej, wpływające na komfort użytkowania. Odzież robocza powinna być również właściwie znakowana- zawiera informacje o charakterystyce wyrobu, piktogram, odwołanie do norm, wskazanie certyfikatów bezpieczeństwa. Powinna posiadać ona również instrukcję użytkowania, informację o sposobach konserwacji które pozwolą nam przez długi czas zachować jej prawidłowe właściwości. 

Jak zatem wybrać  odpowiednią odzież roboczą w sklepie bhp?

Aby dokonać prawidłowego i świadomego wyboru odzieży roboczej należy posiadać szczegółową wiedzę z tego zakresu ponieważ na rynku istnieje wiele ofert, które nie posiadają informacji istotnych informacji mogących pomóc nam w wyborze.  Ocena ryzyka zawodowego pomoże nam w wyborze odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej. Uzyskamy w ten sposób wiedzę z zakresu zagrożeń mogących występować w czasie realizacji zadań.  Jakie to mogą być zagrożenia ? Kontakt z ostrymi krawędziami do którego przydadzą się np. rękawice ochronne. Uderzenie lub potrącenie przed poruszające się środki transportu (wózki widłowe) do którego przyda się odzież odblaskowa. W zależności od tego jakie zagrożenia mogą nam towarzyszyć należy równie odpowiednio wybrać buty robocze które dzieli się na zwykłe obuwie robocze (klasa O), obuwie ochronne (klasa P), a także obuwie bezpieczne (klasa S). Specjalistyczna odzież robocza chroni nas przed szczególnymi wymaganiami  procesu pracy ( np odzież spawalnicza), przed elektrycznością statyczną a także przed działaniem czynników chemicznych i biologicznych. Jednym z najważniejszych elementów podczas wyboru odzieży roboczej jest zapewnienie pracownikom wysokiego komfortu użytkowania. Aby uniknąć dyskomfortu zwróćmy uwagę na to aby rękawy nie były zbyt krótkie ani wąskie, kołnierze nie ograniczały ruchów szyi, spodnie robocze by zapewniały pełną swobodę poruszania się nawet w najbardziej nietypowych pozycjach, a materiał zapewniał odpowiednią przewiewność. Jak widzimy wybór odzieży roboczej to nie takie oczywiste zadanie. W naszym sklepie bhp  posiadamy szeroki wybór każdego elementu odzieży roboczej i ochronnej, który powinien zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo podczas pracy. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego internetowego sklepu i hurtowni bhp.