Odzież robocza na budowę


Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom odzieży ochronnej i butów roboczych w sposób nieodpłatny, zwłaszcza kiedy prywatna odzież pracownika może zostać zniszczona lub zabrudzona podczas wykonywania swoich obowiązków. Ponadto pracodawca musi poinformować pracownika o sposobie obsługiwania się tymi produktami, a także uzyskać od niego zgodę na używanie tejże odzieży roboczej i obuwia roboczego. W przypadku kiedy pracownik używa prywatnej odzieży, pracodawca zobowiązany jest od wypłacenia mu ekwiwalentu pieniężnego na podstawie aktualnych cen. Należy jasno określić jaki rodzaj środków ochrony indywidualnej i stroju roboczego, wymagany jest na danym stanowisku pracy. Pracodawca jest również zobowiązany do prania i konserwacji ŚOI oraz odzieży roboczej i butów roboczych, lub wypłacić pracownikowi zwrot kosztów jakie on sam ponosi z tymi czynnościami. Należy pamiętać że ubranie robocze jest własnością pracodawcy dlatego każdy pracownik jest zobowiązany w odpowiedni sposób dbać o powierzoną mu odzież roboczą i ŚOI, a także używać jej w sposób zgodny z przeznaczeniem. Jeżeli pracownik używa prywatnej odzieży za co został mu wypłacony ekwiwalent, musi on dobrać taką odzież która będzie spełniać określone wymagania. 

Jaka powinna być odzież robocza na budowę?

Kupują odzież roboczą budowlaną warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Musi ona być tak dobrana aby zapewniała ochronę na placu budowy i by była wygodna. Jakie artykuły bhp powinny się znaleźć w takim ubraniu roboczym dla budowlańca?


-> długie spodnie robocze i bluza robocza czy polar na chłodniejsze dni
-> buty robocze z podeszwą antypoślizgową, wkładką antyprzebiciową, wyposażone w podnosek, najlepiej wysokie trzewiki robocze
-> kask budowlany oraz okulary ochronne
-> kamizelka ochronna
-> rękawice robocze lub ochronne

-> kurtka robocza przeciwdeszczowa i/lub ocieplana na zimę
-> inne środki ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju zagrożenia na danym stanowisku.

Te elementy to taki podstawowy zestaw składający się na odzież roboczą budowlaną.  każdy z tych elementów należy dobrać oczywiście do warunków w jakich się pracuje. Często prace budowlane są wykonywane przy drodze wówczas nasz sklep bhp rekomenduje odzież roboczą odblaskową dla zwiększenia widoczności i tym samym bezpieczeństwa pracowników. SPodnie robocze budowlane można kupić do pasa lub ogrodniczki. Na budowę warto kupić spodnie bhp które mają wzmocnienia na kolanach, praktyczne kieszenie oraz których materiał jest wytrzymały i wygodny. Doskonale sprawdzają się w intensywnych pracach np spodnie robocze Snickers Workwear czy też bardzo popularne a tańsze spodnie Portwest. Kurtka robocza na budowę musi zapewniać ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi, gdyż prace te są zazwyczaj wykonywane na dworze. W okresie wiosenno letnim sprawdza się tu doskonale kurtka przeciwdeszczowa natomiast zimą kupują odzież roboczą na budowę koniecznie należy zaopatrzyć pracowników w ciepłą kurtkę roboczą ocieplaną. Uzupełnieniem ubrania budowlańca jest oczywiście koszulka t-shirt, koszula flanelowa oraz bluza robocza czy polar. Na budowach wymagane jest także stosowanie kamizelki odblaskowej.

Czym są środki ochrony indywidualnej ? 

Wszystkie elementy i akcesoria chroniące pracownika przed zagrożeniami związanymi z niebezpiecznymi lub szkodliwymi czynnikami, które mogą występować podczas wykonywania pracy to właśnie środki ochrony indywidualnej. Aby były one skuteczne należy używać ich we właściwy sposób zgodnie z instrukcją obsługi która jest dołączona do każdego środka ochrony indywidualnej. Dotyczy to nie tylko artykułów bhp stosowanych jako element odzieży roboczej budowlanej ale każdego elementu odzieży ochronnej.

Jakie istnieją rodzaje środków ochrony indywidualnej ?

Nasz sklep bhp oferuje szeroki wybór artykułów bhp do ochrony pracowników. Znajdziemy  sprzedaży wszystko do skompletowania zestawu odzieży roboczej na budowę oraz do innych zawodów. Zobaczmy jakie produkty są uznawana za środki ochrony indywidualnej:


-> odzież ochronna (np.ubrania robocze jak spodnie bhp, kurtki robocze, fartuchy, kamizelki ostrzegawcze itp.)
-> środki ochrony głowy (np. czapki z daszkiem czy lekkie hełmy antyskalpowe, kaski ochronne, kapelusze)
-> środki ochrony kończyn górnych (np. rękawice robocze, ochraniacze łokcia)
-> środki ochrony kończyn dolnych (np. nakolanniki,  czy buty robocze jak półbuty, trzewiki czy sandały robocze, gumowce)
-> środki ochrony twarzy i oczu (np. gogle, przyłbice ochronne czy okulary )
-> środki ochrony słuchu (np. nauszniki ochronne, wkładki przeciwhałasowe)
-> środki ochrony układu oddechowego (np. maski, półmaski ochronne)
-> środki izolujące cały organizm (np. środki umożliwiające stosowanie izolującego sprzętu ochrony układu oddechowego)
-> środki ochrony przed upadkiem z wysokości (np. uprzęże, linki bezpieczeństwa czy szelki do pracy na wysokości)
-> dermatologiczne środki ochrony skóry (np. kremy, środki oczyszczające skórę).

Każdy z tych elementów sprawdzi się w kompletowaniu odzieży roboczej na budowę ale nie tylko. To podstawowe wyposażenie większości zawodów. Powyższe środki ochrony indywidualnej dostępne w naszym internetowym sklepie bhp są stosowane przez monterów, serwisantów, mechaników, drogowców, spawaczy, kolejarzy, w transporcie i logistyce w produkcji na zakładach pracy w usługach itp.

Jak powinny być wyposażone wybrane stanowiska pracy na budowie ? 


Z racji, iż na budowie  jest wiele różnych funkcji. Zobaczmy jakie są najbardziej popularne elementy odzieży roboczej budowlanej dla poszczególnych funkcji i zawodów.

KIEROWANIE RUCHEM

* hełm ochronny
* kamizelka ostrzegawcza w kolorze pomarańczowym z napisem "kierowanie ruchem"
* odzież i obuwie robocze
* radiotelefon
Przepisy ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym informują nas o tym, że kierować ruchem drogowym mogą wyłącznie osoby, które zostały do tego przeszkolone.

OPERATOR ZAGĘSZCZARKI

* ochronniki słuchu w postani nauszników ochronnych czy wkładek przeciwhałasowych (również osoby pracujące w pobliżu)
* buty robocze z podeszwą antypoślizgową
* rękawice antywibracyjne

CIEŚLA (minimum 2 osobowe zespoły)


* zasobniki na narzędzia ręczne zapobiegające ich wypadaniu jak i nie krępujące ruchów
Cieśla może wykonywać swoją pracę na drabinie wyłącznie do wysokości 3 metrów. 
* odzież robocza np wygodne elastyczne spodnie robocze
* buty robocze z podeszwą antypoślizgową
* rękawice robocze
* szelki do pracy na wysokości
* kask ochronny


BRUKARZ (jeden z najcięższych zawodów na budowie)


* nakolanniki
* kask ochronny
* rękawice robocze
* okulary ochronne
* maski przeciwpyłowe 
* buty robocze
* odzież robocza np spodnie robocze z kieszenią na nakolanniki

PRACA Z ELEKTRONARZĘDZIAMI


* wszelkie osłony na części ruchome
* odpowiedni osprzęt do pracy, która wynika z instrukcji producenta lub instrukcji bhp opracowanej w zakładzie
* odzież robocza
* rękawice robocze
* okulary ochronne
* buty robocze


W naszym sklepie bhp znajdą Państwo wszystkie elementy odzieży roboczej i ochronnej budowlanej a także środki ochrony indywidualnej niezbędne do pracy na budowie. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej internetowej hurtowni bhp.