Jaką odzież ochronną powinien mieć spawacz?


Spawacz to jeden z najbardziej narażonych na zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa zawód. Ogromne znaczenie ma zatem zaopatrzenie każdego spawacza w odpowiednie środki ochrony indywidualnej w tym także odzieży ochronnej spawalniczej, które mogą zminimalizować różnego rodzaju zagrożenia powstałe w czasie pracy. 

Jakie czynniki mogą być najgroźniejsze podczas spawania ?


-> ogromny hałas - wskazane są nauszniki ochronne
-> gorące czynniki które sprawiają ryzyko poparzenia elementami spawanymi, odpryskami, płomieniem palnika oraz porażenie łukiem elektrycznym ( wskazana odzież trudnopalna czy rękawice robocze spawalnicze )
-> nadfioletowe promieniowanie łuku optycznego które może doprowadzić do oparzenia lub oślepienia ( zalecane gogle spawalnicze czy przyłbice spawalnicze)
-> emitowanie pyłów i gazów wydzielających się podczas spawania, które mogą doprowadzić do schorzeń układu dróg oddechowych i zatruć (zalecane półmaski i maski ochronne )

Aby uzyskać najwyższy stopień bezpieczeństwa, każdy pracownik powinien być zaopatrzony w odzież trudnopalną dla spawacza i wszystkie inne ŚOI, które zostały stworzone z myślą o spawaczach. Taka odzież robocza spawalnicza wyprodukowana została z materiałów bawełnianych lub poliestrowo-bawełnianych z trudnopalną impregnacją, np. Proban®. Norma EN ISO 11611, informuje nas o tym jakie wymagania powinny spełniać wszystkie elementy stroju spawacza takie jak np. spodnie robocze trudnopalne, fartuchy dla spawacza czy skórzane ochraniacze stóp. W zależności od tego jaką techniką spawacz wykonuje swoją pracę oraz jakie warunki temu towarzyszą istnieją dwie klasy bezpieczeństwa tej normy: 1 i 2. Oprócz odzieży trudnopalnej dla spawacza, niezbędne są również środki ochrony indywidualnej takie jak np. przyłbice ochronne, rękawice spawalnicze, tarcze do ochrony twarzy i oczu, buty robocze spawalnicze zapewniające odpowiedni poziom ochrony. Obuwie robocze dla spawacza powinno nie tylko chronić nasze stopy przed uderzeniami i uciskiem spowodowanym przez spadające przedmioty, ale również powinno posiadać wysoką odporność na różnego rodzaju rozpryski i działanie wysokich temperatur. Najlepszym rozwiązaniem odzieży spawalniczej jest ta wykonana ze skóry.  Możemy również spotkać odzież ochronna dla spawacza wyprodukowaną z specjalnej tkaniny trudnopalnej z powleczeniem polimerowym, która nadaje się do prania przemysłowego. 

Jaka odzież robocza spawalnicza jest polecana przez sklep Optimum BHP

Podczas wyboru odzieży roboczej dla spawacza jak i środków ochrony indywidualnej pamiętajmy o tym aby posiadały one odpowiednie certyfikaty zgodne z obowiązującymi normami. W naszym sklepie bhp znajdą Państwo szeroki asortyment produktów niezbędnych do wykonywania pracy spawacza.  Zdecydowanie polecamy naszym klientom ubranie spawalnicze Portwest. Producent oferuje odzież roboczą trudnopalną dla spawacza ale w ofercie naszego sklepu bhp znajdziemy także ubranie antyelektrostatyczne, odblaskowe i odporne na chemikalia. To specjalistyczna ochrona nie tylko przed ogniem i skrami ale innymi poważnymi zagrożeniami. Oprócz odzieży Portwest zdecydowanie warto zainwestować w odzież trudnopalną Snickers Workwear . To zdecydowanie profesjonalna odzież ochronna nie tylko dla spawacza. Klientom, którzy szukają tańszej odzieży niż Snickers Workwear, polecamy ubranie spawalnicze Matthew Ardon , odzież trudnopalną Sara Workwear, Procera, CXS Canis. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą naszej internetowej hurtowni i sklepu bhp.