Maski przeciwpyłowe - ochrona dróg oddechowych


W sytuacjach kiedy nasza praca naraża nas na silne zapylenie i szkodliwe warunki, niezbędne jest zaopatrzenie się w maski lub półmaski ochronne. Jest to tania metoda zabezpieczenia naszych dróg oddechowych, pozwalająca na komfortowe wykonywanie naszej pracy. Swoje zastosowanie znajdą w branży medycznej, budowlanej, górniczej, a także na halach produkcyjnych szczególnie narażonych na zapylenie. Aby zapewnić sobie bezpieczną i komfortową pracę, należy dobrze dobrać rodzaj maseczki ochronne i zwrócić uwagę na materiał z jakiego została wykonana. Warto zwrócić uwagę, że maseczki przeciwpyłowe nie uchronią nas prze szkodliwym działaniem gazów czy spalin, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają one ochronę jedynie przed pyłami. Jaką maskę przeciwpyłową wybrać ? W zależności od tego jaki charakter pracy istnieje wiele rodzajów masek bhp. Jednorazowe maseczki sprawdzą się najlepiej w branży medycznej, natomiast w budownictwie i przemyśle wszystko zależy od tego w jakim stężeniu szkodliwego pyłu przyjdzie nam pracować. W trosce o nasze bezpieczeństwo została stworzona norma EN 149:2001+A1:2009, określająca jaką klasę maski powinniśmy wybrać (FFP1, FFP2 i FFP3). Co je różni ? Jakość ochrony. Najlepszym wyborem będzie maska czy półmaska przeciwpyłowa FFP3 - idealna do profesjonalnych zastosowań. 

Co powinna posiadać maska przeciwpyłowa ? I jak jej używać?

Ważne aby maseczka ochronna posiadała zawór oddechowy. Sprawi on że oddychanie stanie się łatwiejsze a opory powietrza będą znacznie mniejsze. Na rynku możemy spotkać tradycyjne półmaski ochronne z jednym zaworem, ale dla bardziej wymagających znają się również z dwoma zaworami oddechowymi. Aby dokonać właściwego wyboru maski przeciwpyłowej zalecamy przymierzenie produktu i ocenienia jak się nam w niej oddycha. Musi ona dobrze przylegać do twarzy w przeciwnym razie, pył przedostanie się do środka. Dodatkowym plusem będą gumki, które umożliwiają nam regulację maseczki ochronnej. Żeby uniknąć niepotrzebnego postoju w pracy należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość masek przeciwpyłowych ponieważ jest to produkt, który szybko się zużywa. Jeżeli zauważymy, że oddychanie staje się coraz mniej komfortowe, oznacza to że nasza maseczka zaczęła pochłaniać zanieczyszczenia i należy ją wymienić. W naszym sklepie bhp, dużą popularnością cieszy się Delta Plus M1300V półmaska przeciwpyłowa FFP3 (https://www.optimumbhp.pl/Delta-Plus-M1300V-polmaska-przeciwpylowa-FFP3-z-zaworkiem-jednorazowa-p136004). Półmaska przeciwpyłowa osiada ona zaworek, a wykonana została z włókniny syntetycznej. Półmaska ochronna ma kształt wypukły i szczelnie przylega do naszej twarzy. Posiada paski regulacyjne i regulowaną klamrę nosową. Jeżeli chcemy przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na zakup maski polecamy PÓŁMASKĘ OCHRONNĄ PRZECIWPYŁOWĄ KSZTAŁTOWĄ FFP3 Z ZAWOREM UVEX (https://www.optimumbhp.pl/POLMASKA-KSZTALTOWA-FFP3-Z-ZAWOREM-UVEX-SILV-AIR-2310-8732-310-p133708). Zapewnia idealną ochronę dróg oddechowych przy dużym obciążeniu pyłem. Dodatkowym atutem są czteropunktowe mocowania opaski i elastycznie regulowany zacisk na nos. Jest to półmaska przeciwpyłowa do jednorazowego użytku, zapewniająca komfort oddychania nawet w najbardziej zapylonym otoczeniu. 

Jaką maseczkę ochronną wybrać?

Jeżeli zależy nam na komforcie pracy, chcemy uchronić się przed chorobami dróg oddechowych spowodowanych silnym zapyleniem, obowiązkowo musimy używać maseczek przeciwpyłowych. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie warto lekceważyć czynników które mogą nam zaszkodzić. Jak mówi słynne przysłowie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W naszym sklepie bhp znajdą Państwo szeroki wybór masek przeciwpyłowych, w różnym przedziale cenowym. Zapraszamy !