Podstawy zasad bezpieczeństwa w pracy na dużych wysokościach
Jak podają statystyki ponad 30% wszystkich wypadków odnotowanych podczas pracy stanowiły upadki z dużych wysokości. Jak zatem widać tego typu przypadki zdarzają się niezwykle często, dlatego tym ważniejsze jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
Przede wszystkim to pracodawca jest zobowiązany do spełnienia ściśle określonych wymogów: na wszystkich przejściach w rusztowaniach wysokość balustrad nie powinna być niższa niż 1,1 metra, a krawężników - mniejsza niż 15 centymetra. Po drugie, wszelkie urządzenia wykorzystywane w pracy na wysokości, takie jak drabiny i rusztowania, powinny być stabilne oraz w dobrej kondycji. Niemniej jednak wiele zależy od odpowiedniego zachowania pracownika. Przed podjęciem pracy należy sprawdzić stan techniczny używanych przedmiotów oraz założyć sprzęt ochronny zależny od rodzaju wykonywanej pracy. Pracownik nie powinien wychylać się poza obrys balustrad. Najważniejsze jest jednak aby nie przemieszczać się po rusztowaniach pod wpływem alkoholu lub innych używek (co ważne - w tym niektórych leków) zmieniających świadomość i zaburzających koordynację ruchową. Tu znajdziemy bezpieczne rusztowania - rusztowania-krause.dmn.pl.
Sprzęt pomocny w pracy na wysokości - rusztowania
Na pewno najważniejszą częścią ekwipunku w pracy na wysokości jest rusztowanie. Wybór rusztowania i czas, w jakim podejmiemy decyzję, jest o tyle ważny, że rynek rozwija się bardzo dynamicznie i nowsze modele posiadają liczne zalety i są znacznie lepsze od ich poprzedników. Obecnie możemy znaleźć rusztowania, które składają się o połowę szybciej od rusztowań sprzed kilku lat (co jest niezwykłym przedstawieniem tego, jak konkurencja na rynku może rozwinąć jakość danego produktu), a wysokość, jaką rusztowanie może osiągnąć, mieści się w przedziale nawet 12 metrów!
Drabiny do pracy na wysokościach
Innym rodzajem niezbędnego wyposażenia są drabiny - alve.pl coś o tym wie. Obecnie produkuje się je z niezliczonej ilości materiałów i zależnie od wykonywanego zawodu możemy wybrać odpowiednią dla siebie, czego najlepszym przykładem są drabiny aluminiowe, które nie przewodzą prądu i właśnie z tego powodu są przeznaczone dla elektryków.
Ponadto drabiny można udoskonalić o elementy ochronne, na przykład kosz ochronny, który zapewni bezpieczeństwo i komfort podczas schodzenia i wchodzenia, oraz możliwość przytrzymania się o w wypadku utraty równowagi.
Innym przydatnym przyrządem, które bez problemu można zainstalować na naszej drabinie, jest balustrada ochronna, ułatwiająca przejście z drabiny na dach. Drabina jest też najbardziej efektywnym środkiem ewakuacyjnym czy to z chwiejnych rusztowań, czy zagrożonych niebezpieczeństwem budynków.