Rękawice robocze - ich właściwości i rodzaje

Skuteczną ochronę naszych dłoni zapewnią nam odpowiednio dobrane rękawice robocze. W zależności od potrzeb znajdują swoje zastosowanie podczas wykonywania pracy jak również w celach prywatnych, np pracy w ogródku. Rękawice ochronne można podzielić ze względu na ich poziom ochrony, materiał z jakiego zostały wykonane a także ich żywotność. 

Rękawice robocze jednorazowe

Jeżeli zależy nam na rękawicach jednorazowego użytku, możemy sięgnąć np po rękawiczki lateksowe, nitrylowe czy vinylowe. Ich kształt jest uniwersalny, dostępne są w różnych rozmiarach a pakowane są zazwyczaj w pudełeczku po 100 sztuk. Swoje zastosowanie znajdują w placówkach medycznych a także w branży gastronomicznej. Również podczas wykonywania drobnych prac porządkowych w gospodarstwie domowym, jeżeli istnieje ryzyko drobnego skaleczenia lub zabrudzenia możemy sięgnąć po tego typu rękawice robocze. Jeżeli jesteśmy uczuleni na lateks, zaleca się sięgnąć po rękawice nitrylowe które wykonane zostały z kauczuku syntetycznego, lub wykonane z polichlorku winylu- rękawice winylowe. Kolejnym przykładem rękawic jednorazowych są rękawice foliowe. W przeciwieństwie do tych lateksowych, nie przylegają tak ściśle do naszych dłoni a są nawet o wiele luźniejsze. Często wykorzystywane są jako wkład do rękawic o innych właściwościach. Swoje zastosowanie znajdą podczas konaktu z żywnością, zwierzętami, malowania pomieszczeń, farbowania włosów czy też podczas kontaktu ze środkami chemicznymi. 

Rękawice robocze gumowe

Najczęściej stosowanymi rękawicami w gospodarstwie domowym są rękawice gumowe. W odróżnieniu od innych rękawic posiadają dłuższy mankiet, dodatkowo są bardzo elastyczne a przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak np. przekłucia. Ochronią naszą skórę również przed drobnoustrojami i działaniem detergentów dlatego możemy je stosować podczas różnych prac domowych i ogrodniczych. 

Rękawice tekstylne, bawełniane, dzianinowe oraz powlekane

Kolejnym popularnych rodzajem rękawic roboczychrękawice dzianinowe. Wykonane one zostały z bawełny i poliestru część chwytna może być powleczona warstwą wytrzymałej gumy lub nitrylu co zapewnia lepszy chwyt.  są to wówczas rękawice robocze powlekane. Materiały są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i rozdarcia, a także na ścieranie. Najczęściej zakończone są ściągaczem dzięki czemu nie zsuwają nam się z dłoni. Świetnie sprawdzą się nie tylko w pracach domowych i w ogrodzie ale również w garażu, na budowie, a także w branży transportowej. Rękawice robocze powlekane chronią nasze dłonie przed czynnikami mechanicznymi a także przed temperaturą nie wyższą niż 50  stopni C i środkami chemicznymi. Są wielokrotnego użytku, występują w różnych kolorach i rozmiarach. 

Rękawice skórzane i wzmacniane skórą

Jeżeli zależy nam na bardzo wytrzymałych rękawicach roboczych odpornych na przetarcia, wielokrotnego użytku polecamy rękawice skórzane. Mogą być wykonane ze skóry bydlęcej, świńskiej, koziej lub owczej. W wielu przypadkach posiadają wydłużony mankiet sięgający nieraz do przedramienia który chroni najbardziej narażoną na urazy część ręki. Świetnie sprawdzą się w budownictwie, ciężkim przemyśle, w mechanice a także w pracach związanych z ryzykiem iskrzenia. Rękawice robocze wzmacniane skórą to połączenie skóry i materiału.

Pozostałe specjalistyczne rękawice robocze 

Oprócz wyżej wymienionych rękawic ochronnych możemy spotkać się również z: rękawicami wykonanym ze stali nierdzewnej- antyprzecięciowe, chroniącymi nas podczas elektrycznych prac- rękawice elektroizolacyjne, umożliwiających nam chwytanie gorących naczyń- rękawice kuchenne. Jak widzimy, w zależności od naszych potrzeb, a także od różnego rodzaju zagrożeń mechanicznych, na rynku istnieje wiele rodzajów rękawic ochronnych o różnym zastosowaniu. W naszym sklepie bhp znajdą Państwo wszystkie opisane przykłady. Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą rękawic ochronnych. Zapewniamy, że każdy zainteresowany znajdzie odpowiednie dla siebie rękawice robocze na każdą kieszeń. Zapraszamy !