Wśród dostępnych na rynku filtrów do oczyszczania wody pitnej i użytkowej najlepszymi opiniami cieszą się filtry odwróconej osmozy. Ta nowoczesna technologia ma wiele zalet, gdyż nie ma sobie równych w zakresie dokładności działania. Choć stosuje się ją głównie w przemyśle, to równie dobrze sprawdza się w gospodarstwach domowych. Dzięki dostępności wielu wariantów, systemy działające na bazie odwróconej osmozy można dostosować do indywidualnych potrzeb. Jednak czym dokładnie jest odwrócona osmoza i na czym polega jej działanie? Wyjaśniamy!

Odwrócona osmoza – historia procesu

Odwrócona osmoza(https://www.filtrybb.pl/114-systemy-odwroconej-osmozy) to proces, który został odkryty w XVIII wieku. Wówczas francuski duchowny i uczony Jean Antoine Nollet zaobserwował, że cząsteczki o niższym stężeniu przepływają przez błonę do cząsteczek o wyższym stężeniu.

Zapoczątkowało to eksperymenty z wykorzystaniem zwierzęcych skór jako membran. Nie dawały one jednak zadowalających efektów, więc zaczęto pracować nad wytworzeniem membran z materiałów sztucznych. W latach 50. w USA półprzepuszczalne membrany stosowano do odsalania wody morskiej, by uzdatnić ją do picia. Od lat 60., kiedy opracowano syntetyczną membranę osmotyczną, technologia jest stale udoskonalana. Dzisiaj jest skuteczną metodą filtracji wody.

Zjawisko odwróconej osmozy – jak to działa?

Działanie odwróconej osmozy najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie. W pojemniku z wodą umieszczamy półprzepuszczalną błonę – w jednej połowie zbiornika znajduje się woda czysta, w drugiej zasolona. Membrana nie wchłonie żadnych substancji poza wodą, zatrzyma wszystkie zanieczyszczenia. Dzięki temu po pewnym czasie poziom czystej wody w pojemniku wzrośnie.

 

Proces odwróconej osmozy prowadzi do usunięcia z wody praktycznie wszystkich nieczystości. Filtry wyposażone w ten system skutecznie oczyszczają wodę z bakterii, wirusów i metali ciężkich. Woda jest wtłaczana do filtra pod ciśnieniem, by następnie przy ponownej filtracji wzbogacić się w niezbędne minerały. Nie tylko oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, ale także uzupełnia ją o konieczne dla naszego organizmu minerały. Oznacza to, że systemy odwróconej osmozy nie tylko sprawiają, że woda jest zdatna do użytku, w tym do picia, ale również podnoszą jej jakość.

Dlaczego systemy odwróconej osmozy są tak popularne?

Współcześnie istnieje wiele sposobów oczyszczania wody. Filtrację można przeprowadzić różnymi metodami. Jednak to odwrócona osmoza cieszy się największą popularnością. Wynika to z wielu zalet tego rozwiązania. Do najważniejszych zalet filtrów z odwróconą osmozą należą:

  • skuteczność;
  • ekologiczność;
  • niska cena urządzenia.

 

Filtry z odwróconą osmozą – idealne na każdą kieszeń

Filtry korzystające z procesu odwróconej osmozy są dostępne na rynku w wielu wariantach. Najczęściej można kupić filtry do zamontowania pod zlewozmywakiem kuchennym, takie jak np. model R06 EMI, polskiej marki UST-M(https://www.filtrybb.pl/systemy-odwroconej-osmozy/361-system-odwroconej-osmozy-ro6-emi-ust-m.html), wyposażony w sześciostopniowy system filtracji. Nie tylko oczyszcza wodę ze wszystkich zanieczyszczeń, takich jak piasek, zawiesiny, szkodliwe związki chemiczne itd., ale również wzbogaca jej skład o niezbędne minerały (sód, magnez, potas, wapń i inne). Innym ciekawym rozwiązaniem może być filtr RO-31 firmy Aquaphor – system wyposażony w wygodny i kompaktowy dzbanek. Jego działanie polega zarówno na oczyszczaniu wody, jak i jej zmiękczaniu oraz mineralizacji.

 

Te i inne produkty bazujące na procesie odwróconej osmozy są dostępne w zróżnicowanej ofercie sklepu internetowego FiltryBB.pl. Sklep posiada w sprzedaży także m.in. filtry kuchenne, łazienkowe czy dzbanki filtrujące(https://www.filtrybb.pl/92-filtry-dzbankowe-butelkowe). Wszystkie produkty są objęte gwarancją niskiej ceny, darmową dostawą na terenie Polski i szybką wysyłką. Naszym zdaniem warto poznać ofertę sklepu, w której znaleźć można wszystkie najlepsze filtry działające dzięki odwróconej osmozie.