Materiały ścierne służą do szlifowania, wygładzania i polerowania różnego rodzaju powierzchni. Ich szeroki wybór oferuje każda dobrze zaopatrzona hurtownia materiałów ściernych, gdzie znajdziemy je w różnych wydaniach. Materiały ścierne występują pod wieloma podstacjami – w paskach, arkuszach, szczotkach, krążkach i wielu innych. Wybór konkretnego narzędzia ściernego zależy od rodzaju pracy, którą chcemy wykonać. Oto podstawowe informacje, jakie warto poznać przed przystąpieniem do pracy z materiałami ściernymi.

Czym są materiały ścierne i jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Materiały ścierne to substancje, które po rozdrobnieniu na ziarna lub proszki nabierają właściwości ostrzy skrawających. Są przeznaczone do obróbki ściernej, należącej do kategorii obróbki skrawaniem, która polega na usuwaniu warstw obrabianych materiałów za pomocą ostrzy. W obróbce ściernej wykorzystywane są liczne mikroskopowe, nieregularnie rozkładające się ostrza obecne w materiałach ściernych. Materiały ścierne ze względu na pochodzenie ziaren dzieli się na naturalne oraz sztuczne. Do naturalnych zaliczają się głównie minerały: diament, korund, szmergiel, krzemień, kwarc itp. Do sztucznych należą natomiast: elektrokorund, węglik krzemu, sztuczny diament itp.

Materiały ścierne występują pod różnymi postaciami. Hurtownia materiałów ściernych oferuje je m. in. w formie dysków fibrowych, dysków lamelkowych, gąbek ściernych, szczotek, past i mleczek polerskich oraz najbardziej znanego i powszechnie dostępnego papieru ściernego. Właściwe wkomponowanie substancji ścierające w narzędzie jest szczególnie istotną kwestią dla prawidłowego wykorzystania jego właściwości. Z uwagi na ten fakt, narzędzia ścierne dzieli się na narzędzia elastyczne, twarde spojone, wyroby z materiałów super twardych oraz zawiesiny polerskie, do których zaliczają się m. in. mleczka i pasty polerskie.

Zastosowanie poszczególnych narzędzi ściernych

Najpopularniejszym narzędziem ściernym jest papier ścierny. Posiada on wiele, często bardzo zróżnicowanych zastosowań, a każda hurtownia materiałów ściernych oferuje go w kilkunastu rodzajach. Na przykład, wodoodporny papier ścierny jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym m. in. do szlifowania podkładów lakierniczych. Innym, często spotykanym narzędziem ściernym są dyski fibrowe, które są wykonane z twardej fibry. Korzysta się z nich do szlifowania metali i stali oraz usuwania niedoskonałości i wygładzania spoin.

Gąbki ścierne są natomiast przeznaczone do zbierania naddatków, szlifowania i wygładzania krawędzi oraz obróbki powierzchni płaskich wykonanych m. in. z drewna, metalu czy pokrytych powłokami lakierniczymi. Szczotki to narzędzia ścierne, które wykorzystuje się głównie do szlifowania, wygładzania i polerowania. Te maszynowe mogą posiadać zarówno agresywnie, jak i delikatnie działanie, w zależności budowy. Pasty i mleczka polerskie to narzędzia ścierne dedykowane głównie pracom polegającym na docieraniu, szlifowaniu, polerowaniu oraz oczyszczaniu powierzchni metalowych, kamiennych, drewnianych, szklanych i lakierowanych. Ich zawiesiny najczęściej zawierają ziarna diamentowe, korundowe lub kwarcowe i występują w postaci miękkiej lub twardej. Rozróżnia się je na podstawie koloru.