Konieczna naprawa wózka widłowego? Zobacz, jak znaleźć dobry serwis!
Awarie? Drobne uszkodzenia? Czy po prostu wyeksploatowane części? Gdy Twój wózek widłowy wymaga naprawy, ważne, aby odbyła się ona szybko, sprawnie, ale co najważniejsze - skutecznie! Dziś podpowiemy Wam czym kierować się podczas wyboru serwisu wózka widłowego i na co zwracać uwagę powierzając sprzęt do naprawy, aby nie dać się oszukać.
Serwis wózków widłowych czy konserwator?
W przypadku pytania: co lepiej wybrać - zatrudnienie zakładowego konserwatora czy podpisanie umowy z zewnętrznym serwisem wózków widłowych, dobrze jest podjąć decyzje zaraz na początku planowania wyglądu przedsiębiorstwa.
W przypadku zatrudnienia osoby na stanowisko konserwatora wózków widłowych (lub przeszkolenia jednego z obecnych pracowników) ważne jest, aby pamiętać, że będzie wiązało się to z obowiązkami takimi jak:
- konieczność opłacenia pensji wykwalifikowanego i wyszkolonego pracownika,
- przygotowanie zaplecza, które umożliwi dokonywanie napraw: wyznaczenie bezpiecznego miejsca, zagwarantowanie niezbędnego sprzętu oraz narzędzi,
- pamiętanie o konieczności wykonywania regularnych przeglądów technicznych,
- samodzielne serwisowanie urządzeń.
Natomiast, podpisując umowę z jednym z serwisów wózków widłowych z jednej strony nie trzeba martwić się o zaplecze techniczne czy konieczność samodzielnego zdobywania części, z drugiej jednak czas oczekiwania na naprawę może być nieco dłuższy, a koszt jej usunięcia nieco wyższy.
Zalety obydwu rozwiązań
Wypisane powyżej informacje, wcale nie oznaczają, że wybór jednego z rozwiązań wiąże się tylko i wyłącznie z minusami. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. W obydwu przypadkach istnieje szereg zalet, które mogą wymienić osoby korzystające z każdego spośród rozwiązań.
Gdy firmy posiadają pracownika wyznaczonego jako konserwator wózków widłowych, zdecydowanie szybszy jest przesył w przedsiębiorstwie informacji dotyczącej wystąpienia usterki oraz czas potrzebny do rozpoczęcia naprawy. Serwisant na miejscu może z łatwością obsłużyć nawet kilka urządzeń, nadzorować stale ich stan techniczny i prawidłową eksploatację. Dzięki ścisłej współpracy z operatorami maszyn, usterki wózków widłowych mogą zostać wykryte i usunięte niezwykle szybko.
Czy zatem istnieją jakiekolwiek podstawy, żeby korzystać z usług serwisu wózków widłowych? Oczywiście, że tak! W przypadku właścicieli wózków, którzy dysponują niewielką liczbą urządzeń (np. 1 czy 2) zatrudnianie osobnego pracownika, który miałby dbać o ich stan, to niepotrzebny wydatek. Ponadto serwis wózków widłowych dysponuje zapleczem w postaci maszyn, narzędzi i wszelkiego typu sprzętów niezbędnych podczas napraw oraz remontów wózków widłowych. Dodatkowo zazwyczaj posiada również swój magazyn części zamiennych a właściciel wózków widłowych nie musi się kompletnie o nic martwić, ponieważ zostawia maszynę pod okiem specjalistów zapewniających kompleksową usługę naprawy.
naprawa wózka widłowego manitou
Na co zwracać uwagę wybierając serwis wózków widłowych?
Wybór odpowiedniego serwisu wózków widłowych jest prawie tak samo ważny jak wybór odpowiedniego urządzenia do firmy. Dlaczego? To właśnie od tego z jakim serwisem podpisze się umowę zależy wiele istotnych kwestii w kontekście zachowania i przywracania prawidłowego stanu technicznego wózkom widłowym. Przed podpisaniem umowy warto przejrzeć różne oferty i sprawdzić:
- w jakich urządzeniach specjalizuje się zakład (istnieją serwisy wózków, które zajmują się np. głównie jedną, konkretną marką lub np. przede wszystkim wózkami magazynowymi itp.);
- czy serwis posiada tak zwane pogotowie awaryjne, jakie są koszty i warunki jego wezwania;
- jakie usługi wliczane są w stałe koszty, a co jest dodatkowo płatne;
- czy jeśli w grę wchodzi dłuższa naprawa wózków widłowych, to istnieje możliwość uzyskania sprzętu zastępczego;
- czy wymieniane w serwisie wózków widłowych elementy, tak jak i same naprawy otrzymują gwarancję.
Ponadto przydać się mogą informacje i opinie użytkowników, którzy byli już klientami serwisu. Często z nich można dowiedzieć się ile rzeczywiście trwa wykonanie projektu naprawy, jak serwis radzi sobie w trudnych sytuacjach i zakres usług zgadza się z tym, co widnieje w ofercie dla klientów.
Naprawa wózków widłowych - co obejmuje?
O czym zazwyczaj myślimy mówiąc "naprawa wózków widłowych"? Czego dotyczy ten termin w praktyce? Naprawa w ramach serwisowania może dotyczyć naprawdę dużej ilości różnego typu usług - począwszy od specjalistycznej, kompleksowej diagnostyki, poprzez wymianę części aż po gruntowną rewitalizację. Przede wszystkim jednak, co oczywiste, naprawa wózków widłowych odnosi się do:
- zlokalizowania źródła problemu,
- usunięcia usterki,
- zabezpieczenia pojazdu (w miarę możliwości) przed kolejną awarią,
- przywrócenia pełnej zdolności technicznej pojazdu.
Po przyjęciu uszkodzonego pojazdu do serwisu następuje przeprowadzenie badań materiałowych, a następnie uzgodnienie projektu naprawy. Ważne, aby serwis wózków widłowych na każdym etapie informował właściciela maszyny o przewidywanych kosztach naprawy a także ewentualnych dodatkowych czynnościach, które pojawiają się często w toku prac.
Do najczęściej wykonywanych prac serwisowych należą:
- wymiana elementów konstrukcji stalowych oraz innych elementów,
- wymiana oleju,
- naprawa pęknięć,
- dorabianie brakujących elementów,
- malowanie elementów stalowych,
- przeprowadzanie remontu konstrukcji,
- prace ślusarskie,
- naprawa ramy wózka,
- wykonywanie naprawy osprzętu,
- a także przywracanie sprawności oraz rewitalizacji akumulatorów.
Ponadto część serwisów oferuje także fachową pomoc i usługi z zakresu remontów oraz unowocześnienia wózków widłowych, a często także zabudowy kabiny operatora.
Przeglądy wózków widłowych
Kolejna istotna kwestia to przeglądy wózków widłowych. Profesjonalne renomowane serwisy wózków posiadają uprawnienia UDT i wykonują szereg usług z zakresu przeglądów wózków widłowych. Dzięki temu z ich pomocy można korzystać nie tylko, gdy zachodzi konieczność naprawy urządzenia, ale również by ocenić jego stan techniczny, przeprowadzić badanie w celu obliczenia resursu wózka widłowego itp.
Kompleksowa obsługa, stały kontakt, szybka reakcja oraz pokaźne zaplecze części zamiennych to tylko niektóre z atutów, jakie mogą posiadać serwisy wózków widłowych. Powierzając wózki profesjonalistom można mieć pewność, że są one w zaufanych rękach. A w przypadku samych przeglądów - że badania zostaną przeprowadzone starannie, z należytą uwagą i gruntownie.
serwis wózków widłowych
Naprawa, a co po naprawie?
Czy gdy wózek widłowy jest już naprawiony, można po prostu odebrać go i przejść do pracy? Niezupełnie. Przywrócenie prawidłowego stanu technicznego musi zostać poparte przeprowadzonym badaniem technicznym. W przypadku braku wykonania tego typu badania, wózek widłowy oficjalnie nadal pozostaje niedopuszczony do eksploatacji. Warto zatem zadbać o dopilnowanie wszelkich formalności, tak aby w późniejszym czasie uniknąć nieprzyjemności (czy nawet kar finansowych) ze strony Urzędu Dozoru Technicznego.
Zadbaj jak najlepiej o swoje wózki widłowe!
Poważna awaria wózka widłowego to sprawdzian dla techników zajmujących się naprawami podstawowych urządzeń transportu bliskiego. Dla ciągłości pracy ważne jest, aby wykonanie naprawy przebiegało szybko i sprawnie, a sama usługa gwarantowała odzyskanie przez sprzęt prawidłowego stanu technicznego, który będzie umożliwiał dalszą pracę wózkami widłowymi.
Ważne, aby pamiętać, że każda nawet najdrobniejsza usterka powinna zostać zgłoszona jak najszybciej do serwisu wózków widłowych oraz przełożonego, ponieważ im szybciej zostanie naprawiona, tym większe są szanse, że nie przerodzi się ona w większą i bardziej kosztowną awarię.