Szczególnie w letnie dni wielu działkowców i właścicieli przydomowych ogrodów zastanawiają się, w jaki sposób efektywnie nawodnić rośliny, a jednocześnie nie zaskoczyć się niemiło rachunkiem za pobór wody. W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jaki sposób ekonomicznie, ale i sprawnie nawodnić swój zielony zakątek, by cieszyć się pięknym ogrodem każdego dnia.

Stare, ale wciąż sprawdzone sposoby na tanie podlewanie

Najprostszym sposobem na nawadnianie ogrodu jest zamontowanie zbiornika na deszczówkę. Dawniej powszechną metodą było zbieranie opadów deszczu w gliniane naczynia, stojące pod dachem. Dziś najczęściej ogrodnicy i właściciele działek rekreacyjnych wybierają profesjonalne zbiorniki na deszczówkę wykonane z tworzyw sztucznych. Taki pojemnik możemy ustawić pod rynną, a wszelkie opady poprzez rurę wędrują bezpośrednio do zbiornika.

Jeśli cenimy sobie estetykę ogrodu, możemy zaopatrzyć się w podziemny zbiornik na deszczówkę, który, schowany pod ziemią, nie zaburzy stylistyki ogrodu.

Warto także wskazać, że takie systemy nawadniające wymagają również cyklicznego czyszczenia oraz wskazane jest, by uzupełnić instalację o praktyczne akcesoria. M.in. profesjonalne czujniki poziomu cieczy w zbiornikach, takie jak te: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/czujniki-poziomu-cieczy/czujniki-poziomu-cieczy-w-zbiorniku/, mogą w porę zapobiec przelaniu się zbiornika, tym samym zapobiegając niepotrzebnym pracom porządkowym czy przelaniu trawnika lub kwiatów. Jest to nowoczesna alternatywa dla klasycznych studzienek czy wylewek, które dawniej miały za zadanie zneutralizować zbyt duże ilości wody w zbiorniku na deszczówkę.

Niewątpliwą zaletą zbiornika na deszczówkę jest fakt, że otrzymujemy darmową wodę idealną do podlewania roślin, mycia samochodu, a jednocześnie chronimy środowisko. Dbamy więc o domowe finanse, ale również o planetę.

Kolejnym sposobem na tanie nawodnienie ogrodu jest mądre zaprojektowanie ogrodu. Zrezygnujmy z wielu nasadzeń, a przed zakupami w sklepie ogrodniczym poczytajmy o zapotrzebowaniu na wodę konkretnych roślin. Być może lepiej jest sięgnąć po te drzewa, krzewy i kwiaty, które nie wymagają częstego nawadniania. Warto także zastosować na grządkach i klombach korę oraz hydrożel, które doskonale zmagazynują wodę z opadów deszczu, tym samym niwelując ilość naszych nawodnień.

Systemy nawadniające – nowoczesne rozwiązanie dla ogrodu

Czas na omówienie współczesnych i nowoczesnych rozwiązań. Jeśli ogród to wciąż dla nas strefa relaksu, nie lubimy na co dzień prac działkowych i zależy nam na jak największej oszczędności czasu, to taki inteligentny system nawadniania będzie ogrodowym strzałem w 10! Czym charakteryzują się takie rozwiązania?

  • zapewniają doskonałe nawodnienie całego ogrodu,
  • nie wymaga naszej obecności – można zaprogramować automatyczne nawadnianie naszej strefy zieleni,
  • może wykorzystać do podlania o połowę mniej wody niż podczas tradycyjnego nawadniania,
  • odpowiednio reguluje poziom i ilość wody na podstawie analizy pór roku i warunków atmosferycznych,
  • jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

Oczywiście są także pewne ograniczenia. Przede wszystkim inwestycja w taki system nawadniania nie należy do najtańszych. Wykwalifikowana firma może określić koszty nawet na poziomie kilkunastu złotych za metr. Jest to więc droższa instalacja, która z czasem może jednak przynieść nam znaczne oszczędności.