Osoby poszukujące swojego kierunku na ścieżce kariery zawodowej często rozważają zawód profesjonalnego kierowcy. To popularna profesja, ale jednocześnie poszukiwana, ponieważ z uwagi na nieustanny rozwój sektora transportowego, popyt na kierowców wciąż jest spory. Czy warto zostać kierowcą zawodowym i w jaki sposób można nim zostać? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszym tekście!


autor zdjęcia: Tomasz Warszewski

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Chcąc zostać kierowcą zawodowym, należy przede wszystkim mieć prawo jazdy wymaganej kategorii. W zależności od charakteru zajmowanego stanowiska, niezbędna będzie umiejętność kierowania różnego typu pojazdami – a zatem pod tym kątem trzeba dostosować kategorię prawa jazdy. Mogą to być samochody ciężarowe, autobusy, busy, cysterny czy najbardziej powszechne – samochody osobowe.

Następnie, należy zapisać się, a w efekcie przejść odpowiednie kursy dla kierowców. One również dostosowane są do wykonywania różnego rodzaju prac. Podstawowym rozróżnieniem, jakie funkcjonuje w zawodzie kierowcy, jest podział na przewóz osób oraz towarów. Najlepiej jest posiadać, jak najwięcej uprawnień, co poszerzy nasze możliwości, a w efekcie poskutkuje także wyższymi zarobkami oraz dogodniejszymi warunkami pracy. Pośród niestandardowych uprawnień można wymienić chociażby kurs ADR – podstawowy i specjalistyczny, a także kurs nalewania i opróżniania cystern. Warto pamiętać, że zawodowe kursy specjalistyczne lub na prawo jazdy poszczególnych kategorii mają przypisany różne wymogi wiekowe. Aby zostać zawodowym kierowcą, należy mieć już pewne doświadczenie w kierowaniu określonymi pojazdami, a także wykazać się dojrzałością, która przychodzi wraz z wiekiem.

Oczywiście jednym z wymogów do pracy w tym zawodzie są również badania psychologiczne dla kierowców. Podczas nich okaże się, czy zdolności psychomotoryczne kandydata są wystarczające dla podjęcia pracy jako kierowca.

Kierowca zawodowy – szkolenia cykliczne

W zawodzie kierowcy należy pamiętać także o obowiązku przechodzenia szkoleń okresowych, które powinny się odbywać co pięć lat. Dzięki nim kierowca odświeża sobie przepisy ruchu drogowego i zapoznaje się z ewentualnymi ich aktualizacjami, a także poprawia umiejętność jazdy. Takie powtarzanie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy.

Z czym się wiąże praca kierowcy zawodowego?

Z pracą kierowcy zawodowego wiąże się duża odpowiedzialność. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, leków wpływających na zdolności motoryczne czy po zbyt długiej jeździe może skończyć się tragicznie, dlatego trzeba traktować tę pracę bardzo poważnie. Jednak jest to też praca dająca swego rodzaju wolność – poczucie bycia nieustannie drodze. Praca kierowcy zawodowego to czasem też międzynarodowe podróże i szansa poznania nowych miejsc i ludzi.

Kierowca zawodowy – zarobki

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego uzależnione będzie przede wszystkim od rodzaju stanowiska. Kluczowe kwestie, to typ pojazdu i charakter ładunku (osoby czy towary). W tym drugim przypadku istotny będzie także rodzaj przewożonych materiałów (najwięcej zarobi kierowca przewożący materiały niebezpieczne), a także jak dalekie ma wykonywać trasy i w jak trudnych warunkach ma pracować. Istotny będzie oczywiście również staż pracy i dotychczasowe doświadczenie – włącznie z tym, od kiedy ma się prawo jazdy.

Zostań kierowcą zawodowym!

Jeżeli czujesz, że praca kierowcy zawodowego jest dla Ciebie, nie zwlekaj i zapisz się na wybrane szkolenia za pośrednictwem strony: kursylektor.pl. Centrum szkoleniowe oferuje szereg ciekawych kursów podstawowych lub uzupełniających, które podniosą kwalifikacje przyszłych lub obecnych kierowców zawodowych. Zapotrzebowanie na kierowców w wielu branżach wciąż pozostaje na wysokim poziomie, więc kierownice czekają również na Ciebie!