Remont bądź urządzanie całkiem nowego mieszkanka to trudne zadanie. Trzeba wtedy zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Nic dziwnego, że temat listew przypodłogowych niektórym spędza sen z powiek. Ten niepozorny element potrafi zdziałać cuda, a kiedy zostanie źle dobrany, może zniszczyć skutecznie całą aranżację. Sprawdź, jakie listwy przypodłogowe wyróżniamy oraz na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru!
- Listwy przypodłogowe i ich funkcje
- Listwy podłogowe — rodzaje
- Listwa przypodłogowa — jak będzie najlepsza?
Listwy przypodłogowe i ich funkcje
Listwy przyścienne, nazywane zamiennie listwami przypodłogowymi, to specjalne elementy wykończeniowe, które pełnią konkretne funkcje. Listwy przypodłogowe chronią szczeliny dylatacyjne przed wilgocią, brudem oraz kurzem. Nie gromadzi się tam nic, co mogłoby negatywnie wpłynąć na użytkowanie domu. Co więcej, listwa ta skutecznie chroni dolną partię ściany przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Najprostszy przykład to odkurzanie lub mycie podłóg. Nawet podczas silniejszego uderzenia nie zniszczysz ściany, nie zedrzesz farby — listwa przyjmie na siebie całą siłę uderzenia. Listwy świetnie prezentują się w przypadku paneli podłogowych, jak i podłóg drewnianych lub z płytek. Sekret tkwi w tym, by jak najlepiej dobrać listwy do konkretnych materiałów wykończeniowych podłóg.
Listwy podłogowe — rodzaje
Listwy przypodłogowe dzielą się na różne typy. Wśród nich znajdziemy:
- listwy przypodłogowe MDF — idealnie prezentują się z podłogami drewnianymi, mogą być wykonane w wielu kolorach, najpopularniejsze są jednak listwy przypodłogowe MDF białe,
- listwy przypodłogowe plastikowe — inaczej określane jako PCV, fantastycznie współgrające z panelami,
- listwy ożebrowane — dobre do wykańczania wykładzin dywanowych,
- listwy drewniane — świetnie komponują się z panelami drewnianymi, ale są mniej elastyczne niż PCV,
- listwy metalowe — najczęściej ze stali i aluminium, nadają się tam, gdzie ściany narażone są na największy uszkodzenia,
- listwy polistyrenowe — charakteryzujące się wysoką klasą odporności na uszkodzenia i wilgoć.
Listwa przypodłogowa — jak będzie najlepsza?
Czym kierować się podczas wyboru takich dodatków? Listwy przypodłogowe przede wszystkim powinny pasować do aranżacji wnętrza. Do nowoczesnego wnętrza w stylu loftowym pasować będą listwy metalowe, zaś ożebrowane świetnie spiszą się w pokoju dziecięcym. Mnogość kolorów oraz przekrojów sprawia, że listwy przypodłogowe mogą stać się dekoracją wnętrza. Niektóre z nich są tak zaprojektowane, by mogły zamaskować kable. Fantastyczne listwy przypodłogowe znajdziesz na stronie https://www.barlinek.com.pl/produkty/listwy-przypodlogowe/.