Buty elektrostatyczne - to musisz wiedzieć - porada naszego sklepu bhp


Najważniejszy zadaniem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy stosując do tego między innymi odpowiednio dobraną odzież ochronną i buty robocze dostosowane do zagrożeń jakie mogą wystąpić podczas wykonywanych obowiązków. W zależności od środowiska pracy, taką formą ochrony może okazać się obuwie robocze antyelektrostatyczne. ESD to nic innego jak wyładowanie elektrostatyczne podczas którego dochodzi do wyrównania potencjałów pomiędzy dwoma obiektami aż do momentu powstania równowagi elektrycznej. Dzieje się to nagle a objawia się w postaci iskry czy łuku napięcia. Wyładowania na klamkach drzwi czy też strzelanie lub iskrzenie występujące w trakcie zdejmowania ubrań wykonanych z włókien syntetycznych to jedne z wielu przykładów efektów ESD. Takie wyładowania możemy śmiało uznać jako jedne z najbardziej poważnych problemów przemysłu elektronicznego. Coraz większa ilość pracowników ma kontakt z elektrostatycznie wrażliwymi procesami produkcji, elektrycznie czułymi materiałami i przedmiotami pracy. Aby uchronić ich przed wyładowaniami  elektrostatycznymi powinni zostać zaopatrzeni w w odpowiednią odzież roboczą oraz buty elektrostatyczne, a ich stanowisko pracy powinno być odpowiednio uziemione np. za pomocą specjalnych mat. 

Kiedy i gdzie powinno się stosować buty robocze antyelektrostatyczne ESD?

W każdej sytuacji kiedy istnieje konieczność zapobiegania naładowaniu elektrostatycznemu pracownika poprzez odprowadzanie ładunków niezbędne jest stosowanie butów roboczych antyelektrostatycznych ESD. Swoje zastosowanie znajduje m.in. w przemyśle elektronicznym, komputerowym i samochodowym, a także coraz częściej również w przedsiębiorstwach chemicznych i farmaceutycznych głównie w obszarach zagrożonych wybuchem. Zgodnie z normą EN 61340-5-1, opór elektryczny obuwia leży w przedziale pomiędzy 7,5x105Ω a 3,5x107Ω (0,75MΩ do 35 MΩ ). Obuwie elektrostatyczne zapobiega elektrycznemu naładowaniu pracowników, które może wystąpić np. na wskutek tarcia w trakcie chodzenia po niektórych powierzchniach.

Jakie obuwie robocze ESD poleca nasz sklep bhp?

Buty robocze ESD dostępne jest w naszym internetowym sklepie bhp w wielu ciekawych fasonach i kolorach. W naszej hurtowni bhp dużą popularnością cieszą się SANDAŁY OCHRONNE S1 ESD MEMPHIS VM Footwear . Są to lekkie i wygodne buty robocze o właściwościach antyelektrostatycznych, wyposażone w kompozytowy podnosek ochronny. Cholewka sandałów roboczych ESD została wyprodukowana ze szlifowanej, welurowej skóry bydlęcej, za to podszewka sandałów to laminowana, oddychająca tkanina MESH, która sprawia, że stopa oddycha. Świetniej sprawdzają się w przemyśle zagrożonych elektrycznością statyczną np w branży elektronicznej, samochodowej automotive, farmacji i ogólnej produkcji. Wyprodukowane zostały zgodnie z normą EN ISO 20345. Jeżeli szukamy bardziej eleganckiej formy obuwia warto zapoznać się z tym oto modelem: PÓŁBUTY ROBOCZE BUSINESS CASUAL Uvex. Jest to obuwie robocze które łączy w sobie klasyczną elegancję i sportowy styl zapewniając tym samym wysoki poziom ochrony. Swoje zastosowanie znajdą zarówno w biurze jak i na hali produkcyjnej. Wierzch butów roboczych wykonano ze skóry o wysokim poziomie oddychalności, do tego tekstylna wyściółka z regulacją temperatury utrzymuje optymalny mikroklimat we wnętrzu obuwia. Wyprodukowane zostały zgodnie z normą EN ISO 20345:2011. Oprócz tych powyższych modeli na pewno warto zwrócić uwagę na buty robocze ESD VM Footwear a także na buty Portwest.

W naszym sklepie bhp posiadamy również wiele innych ciekawych modeli obuwia roboczego ESD. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.