Kiedy przychodzi czas na walkę z nadmiarem wody w naszych domach czy ogrodach, na ratunek przychodzą pompy zatapialne. Te niezastąpione urządzenia są kluczowe, zwłaszcza podczas silnych opadów, które mogą powodować zalanie piwnic, garaży czy innych przestrzeni. Jeśli planujesz zakup pompy zatapialnej lub chcesz zapewnić optymalną pracę już posiadanej, nie możesz zapomnieć o ważnym elemencie – odpowiednim oleju do jej smarowania. W tym artykule przyjrzymy się, jak wybrać najlepszy olej do pomp zatapialnych.

Dlaczego zmiana oleju w pompie jest taka ważna?

Pompy zatapialne to urządzenia, które pracują w wyjątkowych warunkach – pod wodą. To sprawia, że szczególnie istotna jest ich regularna konserwacja, w ramach której wymienia się również olej. Ma on bowiem do spełnienia trzy funkcje:

  • zapewnia smarowanie i chłodzenie uszczelnień mechanicznych,
  • chroni przed korozją wewnętrzne elementy pompy,
  • zapobiega powstawaniu osadów i zanieczyszczeń w jej wnętrzu.

Jaki olej do pompy zatapialnej wybrać?

Olej do pompy zatapialnej pełni funkcję ochronną dla silnika. Przy wyborze oleju zawsze należy zwracać uwagę na zalecenia producentów pomp. Zazwyczaj zalecają oni oleje mineralne lub syntetyczne, które są dostosowane do pracy w zanurzeniu. Regularna wymiana oleju przedłuża żywotność pompy.

To, co jest szczególnie istotne przy wyborze oleju to rodzaj pompy. W przypadku pomp do czystej wody używa się zwykle olejów mineralnych, które są neutralne dla wody, a jednocześnie zachowują wszystkie pozostałe właściwości, takie jak lepkość, odporność na temperatury czy ochrona przed korozją. Należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z urządzeniem, które jest cały czas zanurzone w wodzie.

Ile oleju do pompy zatapialnej nalać?

Na to pytanie znajdziemy odpowiedź bezpośrednio w zalecaniach producenta. Najlepszym sposobem na uzyskanie fachowej odpowiedzi jest skorzystanie z doradztwa technicznego w firmie, od której zakupimy pompę. Nikt nie zna lepiej poszczególnych modeli, specyfikacji i zaleceń producenta.
Więcej informacji na temat pomp, systemów nawadniania można znaleźć na stronie podlane.pl.

Po czym poznać, iż nadszedł czas wymiany zużytego oleju?

Głównymi objawami zużycia oleju są zmiany w pracy samej pompy: zwiększony hałas, większe niż normalnie wibracje oraz problemy z uszczelnieniami.

A jak często powinno się wymieniać zużyty olej w pompie? Nie ma jednej odpowiedzi uniwersalnej dla wszystkich pomp. Z reguły bazuje się na tzw. ilości roboczogodzin pompy. Przykładowo producent danej pompy zatapialnej może np. ustalić, iż olej należy wymieniać co 500 roboczogodzin. Dlatego tak ważne jest prowadzenie dziennika pracy pompy. W użytku prywatnym 500 godzin to bardzo dużo, ale jeśli pompa jest wykorzystywana do codziennych prac, np. przy osuszaniu piwnic, garaży czy wykopów, czas wymiany oleju może przypadać co kilka tygodniu.

Czy można zaryzykować użycie innego oleju niż zalecany przez producenta?

Tu odpowiedz jest prosta: zdecydowanie nie można używać innego oleju. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Z reguły olej do danego typu pompy jest specjalnie opracowywany, co zapewnia jej optymalne warunki pracy i dłuższą trwałość. Celem nadrzędnym powinno być dbanie o to, aby koszt wymiany oleju traktować jako stały element jej eksploatacji, a nie zbędny wydatek.

Podsumowanie

Jak widać pompa zatapialna to nasz ogrodowy sprzymierzeniec w walce z nadmiarem wody. Jej wybór nie musi być skomplikowany, o ile dokładnie określimy swoje potrzeby i zasięgniemy fachowej porady. Prawidłowe użytkowanie i serwis powinny dać nam komfort jej użytkowania za każdym razem, gdy nadmiar wody stanie się problemem.