Przy wyborze agregatu kluczowym pytaniem, jakie trzeba sobie postawić jest cel zakupu urządzenia. Dlaczego? To właśnie od przyszłego sposobu użytkowania zależy właściwy dobór innych parametrów: napięcia, mocy czy dodatkowych funkcjonalności. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając generator prądotwórczy.
Agregat prądotwórczy – do czego go potrzebuję?
Ustalenie tej kwestii jest kluczowe. Inne urządzenie będzie potrzebne do stałego zasilania budynku, inne do organizacji imprez plenerowych, a jeszcze na inne, jeśli jego rolą będzie podtrzymanie napięcia podczas zaniku zasilania z sieci elektroenergetycznej.
Jako zasilanie awaryjne do domów jednorodzinnych czy niewielkich przydomowych warsztatów zwykle najlepiej nadają się przenośne agregaty prądotwórcze takie jak np. Proton 1 Diesel czy Proton 3 Diesel (Dual). Z kolei duże zakłady przemysłowe, restauracje, sklepy wielkopowierzchniowe czy szpitale będą potrzebowały przemysłowych agregatów prądotwórczych o znacznie większych mocach.
Jednofazowy czy trójfazowy?
Jeśli poszukujesz agregatu do domu lub niewielkiej firmy, a funkcją urządzenia będzie podtrzymanie zasilania w przypadku jego zaniku, w pierwszej kolejności ustal, czy lepiej sprawdzi się urządzenie jedno- czy trójfazowe.
Jeśli chcesz zasilać wyłącznie odbiorniki jednofazowe lub trójfazowe, odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Co jednak, jeśli część odbiorów jest jedno-, a część trójfazowa? W tej sytuacji dobrze jest zwrócić się po pomoc do specjalisty, który najlepiej dobierze agregat do rzeczywistej sytuacji Klienta. Warto jednak wiedzieć, że każdy agregat trójfazowy może pracować jako jednofazowy. Odbywa się to jednak kosztem mocy – agregat o przykładowej mocy 9 KW, działając jako trójfazowy właśnie taką moc jest w stanie dostarczyć do urządzenia. W przypadku odbiorów jednofazowych, jego moc maksymalna to 3 kW na każdej z faz. Trzeba jednak zaznaczyć, że poza klasycznymi agregatami, na rynku dostępne są także urządzenia wykonane w taki sposób, że pracując jako jednofazowe, dostarczają nie 1/3, ale nawet 80% mocy znamionowej – znajdziesz takie w ofercie polskiego producenta Proton.
Moc jest ważna
Wybierając agregat prądotwórczy nie można pominąć oczywiście tak ważnego parametru, jakim jest moc. Jak ją dobrać? Trzeba zsumować moce znamionowe wszystkich zasilanych urządzeń. Uzyskany w ten sposób wynik odpowiada 75% mocy agregatu, jaki będzie właściwy do zastosowania w tym przypadku. Dlaczego należy dobrać moc z aż 25% zapasem? Z dwóch powodów. Po pierwsze, część odbiorników zasilanych z agregatu odznacza się wysokim prądem rozruchu. Oznacza to, że podczas rozruchu odbiornika, może on potrzebować nawet kilkakrotnie większej mocy, niż moc znamionowa, z jaką pracuje po rozruchu. Zapas mocy jest więc tu niezbędny. Drugim powodem, dla którego dobór większej mocy jest korzystny to trwałość agregatu. Jeśli prądnica pracuje przez dłuższy czas na pełnym obciążeniu, po prostu szybciej się zużywa i wymaga napraw eksploatacyjnych. Może również być bardziej podatna na uszkodzenia.
SZR i AVR – co to i dlaczego jest potrzebne?
Kolejne parametry pracy, nad którymi warto się zastanowić wybierając agregat to SZR i AVR. SZR, czyli samoczynne załączanie rezerwy, pozwala na automatyczne wykrycie przez agregat zaniku napięcia w sieci i załączenie urządzenia. Jeśli generator działa jako urządzenie awaryjne, SZR to bardzo przydatna funkcjonalność, ponieważ nie wymaga ręcznego załączania agregatu. Nie przydaje się jednak, kiedy generator stanowi jedyne źródło zasilania, np. przy stałym zasilaniu budynku lub kiedy jest wykorzystywany jako mobilna prądnica do użytku czasowego.
AVR z kolei, pozwala na automatyczną stabilizację napięcia. Ta funkcjonalność obecnie przydaje się niemal w każdym przypadku. Stabilne napięcie bez wahań jest niezbędne dla prawidłowej pracy elektroniki, a ta stanowi dziś komponent niemal każdego urządzenia. Elektronika to już nie tylko komputer czy telewizor, ale także kocioł CO ze sterownikiem czy lodówka z wyświetlaczem.