Jaką odzież roboczą wybrać do pracy?


Pracujesz fizycznie i nie wiesz jaką odzież roboczą wybrać? W zależności od takie jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać, na rynku oraz w naszym sklepie bhp istnieje szeroki wybór odzieży roboczej o różnorodnym przeznaczeniu i właściwościach. Dla pracowników budowy najlepiej sprawdzi się wytrzymała odzież robocza, za to dla strażaków odzież trudnopalna.  Wybór odzieży roboczej musi być dostosowany do tego w jakich warunkach pracujemy i przed czym ma chronić.

Jaka jest różnica pomiędzy odzieżą roboczą a odzieżą ochronną ?  Poznaj różnice.

Odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które spełniają normy BHP i dają nam gwarancję ochrony przed niebezpieczeństwem np. przed ogniem czy żrącymi substancjami. Dla przykładu, jeżeli zależy nam na odzieży przeciwdeszczowej, powinniśmy sięgnąć po taką która ma narysowany symbol parasola.  Odzież robocza, stanowi pewnego rodzaju zastępstwo naszej odzieży prywatnej aby nie narażać jej na uszkodzenia mechaniczne mogące powstać podczas wykonywania pracy. Odzież robocza często jest również wykorzystywana jako reklama dla firmy przedsiębiorcy. Pozwala ona na nadruk loga firmy dzięki czemu łatwiej zapada ono w pamięć. Odzież robocza to szeroko pojęte określenie do którego zalicza się między innymi koszulki, bluzy, spodnie robocze, obuwie, kurtki, nakrycia głowy, kamizelki ostrzegawcze czy też kombinezony. Zazwyczaj ubranie robocze jest wykonane z bawełny lub jej mieszanki z tworzywami sztucznymi, co zapewnia nam jego trwałość i możliwość wielokrotnego użytku. Pamiętajmy również, że odzież robocza która może nam ułatwić prace to przede wszystkim funkcjonalna odzież. Najlepiej sięgać po takie spodnie robocze czy też bluzę, które posiadają duża ilość kieszeni, przydatnych do przechowywania rzeczy które powinniśmy mieć często przy sobie. Kieszenie mają za zadanie ułatwić nam pracę dlatego powinny odpowiedniej wielkości i zlokalizowane w miejscach dogodnych. W zależności od potrzeb kieszenie mogą być zamykane za zamek błyskawiczny lub napy a także mogą być otwarte. 

Co jeszcze przyda się w odzieży roboczej ? Jakie spodnie robocze kupić?

Zawieszki i uchwyty , które zastąpią nam pas roboczy a przechowywanie narzędzi będzie łatwe i przyjemne. Podczas wyboru odpowiedniej odzieży roboczej, np spodni, zwróćmy uwagę na jej wykonanie. Komfort podczas pracy jest niezwykle ważny i wpływa na jej jakość dlatego warto wybrać takie spodnie robocze które nie będą nam ani opadać, ani się przecierać czy nas uwierać. Zalecamy przymierzenie kilku fasonów par spodni bhp i dopiero wybranie, modelu który idealnie będzie na nas leżał. Na wygodę i komfort noszenia spodni roboczych wpływa również ich materiał, gramatura i technika szycia. Dla wysokiego komfortu polecamy odzież z materiałów oddychających które sprawią że nie będziemy się nadmiernie pocić. Najpopularniejsza stała się odzież robocza z czystej bawełny ponieważ jest ona lekka i przewiewna a do tego możemy ją dostać w szerokiej gamie kolorów. Lepsze właściwości wodoodporne i olejoodporne wykazuje odzież bawełniana pomieszana z syntetykami. Jest ona trwalsza i łatwiej się ją czyści. Podczas wyboru odzieży roboczej, cena nie powinna być naszym głównym wyznacznikiem. Niska cena nie zawsze przekłada się na jakość i bezpieczeństwo a w dodatku tanie ubranie zazwyczaj okazuje się gorsze jakościowo przez co częściej należy je wymieniać na nowe. Skupmy się więc w pierwszej kolejności na jej funkcjonalności i czy spełnia swoje zadania a dopiero póżniej kierujmy się na jej wyglądzie i cenie. Bardzo ważne jest również określenie w jakich warunkach atmosferycznych przyjdzie nam pracować. Do prac na zewnątrz w zimniejsze dni zdecydowanie warto sięgnąć po odzież roboczą ocieplaną i wodoodporną. Jeżeli więc szukamy kurtki roboczej, zwróćmy uwagę czy ma ona regulowany kaptur, mankiety na rzepy, wysoki poziom wodoodporności a także wiatroszczelności. Na zimowe dni idealnie sprawdzi się kombinezon roboczy. Zazwyczaj są one wykonane z mocnej poliestrowej tkaniny i w całości zamykane są na jeden zamek błyskawiczny. Dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa podczas pracy posiadają one elementy odblaskowe. Na lato zaś warto sięgnąć po odzież roboczą oddychającą, szybkoschnącą. Spodnie robocze na lato często posiadają szczeliny wentylacyjne wokół kolan. Jeżeli chodzi o długość spodni mamy do wyboru długie do pasa, krótkie spodenki, ogrodniczki a także piartki (7/8). Wszystko zależy od tego na jakie możemy sobie pozwolić nie zapominając o ochronie naszego ciała. Podczas pracy w upalne dni nie zapomnijmy o nakryciu głowy. Jak wiadomo pogoda zmienną jest, dlatego jeżeli pracujemy na świeżym powietrzu warto jest się również zaopatrzyć w płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową które wykonane są z PCV, ortalionu lub gumy.
W przypadku kiedy nasza praca zmusza nas do częstego bycia w pozycji klęczącej ważne jest aby wybrać takie spodnie robocze które będą dodatkowo wzmocnione w tych miejscach a także będą posiadać dodatkowe kieszenie na nakolanniki. Najbardziej popularnym rodzajem spodni roboczych bhp  stały się ogrodniczki ponieważ są na tyle uniwersalne że w każmy miejscu spokojnie znajdą swoje zastosowanie. Ich dodatkowym atutem są regulowane szelki, które pozwolą indywidualnie dopasować spodnie do naszych potrzeb. 

Jaką odzież roboczą wybrać do pracy?

Jak widzimy istnieje wiele różnych czynników którymi powinniśmy się kierować podczas wyboru odzieży roboczej. Pamiętajmy że najważniejsze jest aby była ona trwała, zapewniała nam odpowiednią ochronę i wysoki komfort. Zwracajmy również uwagę na rodzaj i jakość materiału. W naszym sklepie bhp posiadamy bogatą ofertę odzieży roboczej. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem.