Wykonywanie mebli jest ciekawym, jednak wymagającym precyzji zajęciem. Jeśli w grę wchodzi tworzenie szafek i szaf z drzwiczkami, to koniecznym elementem pracy jest montaż zawiasów. Zależnie od rodzaju tego elementu, zadanie może być mniej lub bardziej skomplikowane. Dlatego z tego tekstu dowiesz się, jak zamocować zawiasy meblowe.

Jak montować zawiasy meblowe?

Zastanawiając się nad tym, jak zamontować zawiasy meblowe, należy przede wszystkim skupić się na konkretnym rodzaju tego akcesorium. Najprostsze składają się z dwóch skrzydełek, do których przykręca się śruby, jednak niestety nie zapewniają odpowiedniego udźwigu, szybko zaczynają skrzypieć i mają tendencję do wykrzywiania. Z tego powodu najpopularniejszymi modelami są tzw. zawiasy puszkowe, które są ciche, pracują płynnie i mają wyższym udźwig. Można także wyróżnić zawiasy cylindryczne, czyli umieszczane od boku drzwiczek/ściany szafki, a nie wewnętrznej strony.

Jak zamocować zawiasy meblowe? Zawiasy puszkowe

Zawiasy puszkowe najczęściej wymagają wykonania otworu fi 35 mm. Z tego powodu konieczne jest posiadanie odpowiedniego narzędzia - np. wiertarki z wiertłem stolarskim 35 mm. Oczywiście, można się spotkać z puszkami o innej średnicy.

Na początku należy dokonać dokładnych pomiarów, żeby wyznaczyć miejsce wykonania otworu. Najlepiej jest je wyznaczyć za pomocą ołówka. Przydatne mogą się okazać tzw. przewodniki, czyli plastikowe szablony ułatwiające wykonanie otworów poprzez przyłożenie ich do płyty (mają wycięte koło o danej średnicy - najczęściej 35 mm). Trzeba pamiętać, żeby nie wywiercić zbyt głębokich otworów, a więc warto dokładnie zmierzyć wysokość puszki konkretnego zawiasu. Jeśli po wykonaniu otworu będzie się on kiwać, należy odrobinę pogłębić otwór.

Kolejnym etapem jest wykonanie równoległego otworu 35 mm, a następnie ustawienie linii śrub równolegle do krawędzi drzwiczek. Prostym patentem jest dostawienie do np. dwóch zawiasów prostej linii (np. poziomicy), która wyrówna je. Teraz wystarczy przymocować je wkrętami o odpowiedniej średnicy i długości (dla zawiasu i drzwiczek).

Teraz wystarczy przyłożyć drzwiczki do mebla i zamontować drugą część zawiasu. W tym przypadku korzystanie z frezu stolarskiego nie będzie już potrzebne, wystarczą zwykłe wkręty.

Jak zamontować zawiasy meblowe? Zawiasy cylindryczne

W tym przypadku zadanie jest prostsze. Zawiasy cylindryczne posiadają różne średnice, dlatego trzeba do nich dopasować odpowiednie wiertła. Zwykle ich fi zaczyna się od 10 mm. Otwór wykonuje się z boku płyt. Z tego powodu możliwe jest uzyskanie otwarcia 180 stopni, co sprawdza się doskonale na przykład w ramach tworzenia blatów składanych.

Na samym początku zaznacz miejsca wykonania otworów, a następnie wykonaj je odpowiednim wiertłem. Później wprowadź zawiasy w jeden z łączonych elementów w postaci rozłożonej maksymalnie. Pamiętaj, żeby miejsce zgięcia znajdowało się w odpowiednim położeniu. Następnie wystarczy wsunąć płytę z zawiasami w drugi elementem. Może to wymagać siły.

Największą zaletą zawiasów cylindrycznych jest fakt, że nie wystają poza łączone elementy, a do tego są praktycznie niewidoczne. Trzeba pamiętać, że pełne złożenie wymaga właściwego ustalenia odległości otworu od krawędzi elementu. Zwykle wartość ta jest podana w szczegółowych informacjach o zawiasie.

Korzystaj ze sprawdzonych zawiasów!

Właściwy montaż zawiasów to nie wszystko, ponieważ powinno się korzystać z wysokiej klasy akcesoriów - w przeciwnym wypadku mebel może szybko wymagać naprawy z powodu niepłynnego działania omawianych elementów, uszkodzenia mechanizmu etc. W sklepie gryc24.pl znajdują się wyłącznie sprawdzone produkty, szeroko stosowane w branży stolarskiej. Można tam znaleźć zróżnicowane produkty, nieraz wyposażone w ciekawe technologie, na przykład mechanizmem cichego domykania, prostą regulacją i nie tylko. W ofercie firmy znajdują się również innego rodzaju okucia meblowe, takie jak np. uchwyty.