Bezpieczeństwo pracy podczas wycinki drzew

Cztery główne kategorie ryzyka zasad BHP dotyczą jednego z najbardziej niebezpiecznych zadań jakim jest praca przy wycince i pielęgnacji drzew. Ryzyko związane z tego typu wykonywaną pracą to:
- ryzyko upadku z wysokości
- ryzyko uderzenia przez spadającą gałąź
- ryzyko przecięcia przy korzystaniu z automatycznych i ręcznych pił
- ryzyko ze strony ruchu oraz dla ruchu odbywającego się w okolicy miejsca wycinki.

Jaki sprzęt do ochrony poleca nasz sklep bhp do pracy podczas wycinki drzew

Specjalna strefa zagrożenia wokół każdej strefy wycinki może w znaczny sposób uchronić nas przed spadającymi gałęziami. Jest to tak ważne ponieważ nawet najmniejsze patyki stanowią poważne zagrożenie dla każdej osoby znajdującej się w strefie zagrożenia. Powinna ona wynosić od dwóch do trzech długości najdłuższej ścinanej gałęzi, być odpowiednio oznakowana za pomocą słupków, barierek lub taśm które jasno określą zasięg strefy zagrożonej. W takim przypadku Dla ochrony pilarza czy leśnika niezbędne okażą się również kaski ochronne lub specjalnie wzmocnione czapki, które zapewnią bezpieczeństwo przed spadającymi gałęziami. Tego typu środki ochrony znajdziecie np w naszym sklepie bhp. Brak prawidłowego zabezpieczenia pracowników na wysokości pilarzy i leśników jest najczęstszą przyczyną upadków, które w znacznej ilości prowadzą do śmierci. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji ważne jest stosowanie odpowiednio przygotowanych rusztowań, drabin, szelek bezpieczeństwa, linek amortyzacyjnych, drzewołazów i wszelkiego rodzaju zestawów chroniących przed upadkiem z wysokości. Drzewołazy to sprzęt, który w znacznym stopniu ułatwia nam bezpieczne wspinanie się po drzewach bez konieczności korzystania z drabin i rusztowań. Zapewniają swobodę poruszania się i bezpieczeństwo podczas pracy. Kompletne zestawy bezpieczeństwa, w których skład wchodzą wytrzymałe szelki bezpieczeństwa, linki i karabińczyki, również mogą ułatwić nam poruszanie się na wysokościach. Taki zestaw lub oddzielne elementy znajdziecie w sklepie Optimum BHP. Pamiętajmy że w przypadku szelek bezpieczeństwa, należy sprawdzić czy długość liny odpowiada wysokości wykonywanej pracy, i są one wykonane z odpornych na przetarcia materiałów. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu całego sprzętu do pracy na wysokościach i eliminowaniu wszelkich uszkodzeń. Każdy pracownik na drabinie powinien być dodatkowo asekurowany przez innego pracownika lub przez bezpiecznie zawieszoną linę. Ryzyko przecięcia przy korzystaniu z automatycznych i ręcznych pił, możemy zminimalizować poprzez korzystanie z innych produktów oferowanych przez nasz sklep bhp jak wysokiej jakości rękawic antyprzecięciowych a przypadku ochrony oczu przed towarzyszącymi temu odpryskami gałęzi, sięgnijmy po gogle ochronne lub maski zabezpieczające całą twarz. Polecane są także do pracy całe zestawy kask ochronny połączony z nausznikami oraz osłoną twarzy. Przykładem jest oferowany w naszym sklepie bhp zestaw dla leśnika Delta Plus. Polecamy także zestaw ochronny dla pilarza PW98 Portwest. Ryzyko ze strony ruchu oraz dla ruchu odbywającego się w okolicy miejsca wycinki, zmniejszamy poprzez wyznaczanie strefy wyłączonej z ruchu pojazdów, jak również przez stosowanie odzieży roboczej odblaskowej, która zapewnia odpowiednią widoczność pracowników nawet z dalekiej odległości. Nasz sklep bhp oferuje także specjalne ubranie dla leśnika CXS Canis.

Znajomość przepisów bhp i sposobów zabezpieczania się przed wypadkami ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas wykonywania każdej pracy. W naszym sklepie bhp znajdą Państwo zarówno odzież ochronną jak i inne środki ochronny indywidualnej, które wymagane są do pracy związanej z wycinką drzew. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej hurtowni i sklepu bhp on-line.