Planując wykonanie balkonu lub tarasu nie wiele osób zastanawia się nad tym, jak istotną kwestią jest poprawne zabezpieczenie tych konstrukcji przed wilgocią. Jednak to od niego zależy w dużej mierze ich trwałość oraz estetyczny wygląd, któremu tak wiele uwagi jest poświęcane. W związku z tym podpowiadamy jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią i przeciekaniem.

Dlaczego poprawne zabezpieczenie balkonu i tarasu przed wilgocią jest tak istotne?

Zabezpieczenie balkonu lub tarasu przed wilgocią jest kluczowym elementem, który wpływa na ich trwałość. Zatrzymująca się na tych konstrukcjach woda nie tylko bowiem utrudni korzystanie z nich w deszczowe dni, ale także może doprowadzić do wielu problemów, których jedynym rozwiązaniem będzie remont, a tym samym poniesienie kosztów. 

Wśród najczęstszych skutków przeciekających i niezabezpieczonych przed wodą tarasów i balkonów wyróżnia się bowiem:

  • zawilgocenie warstw posadzkowych doprowadzające do ich wykruszania się w wyniku naprężeń termicznych, zwłaszcza jesienią i zimą,
  • pękanie i odpadanie płytek wykańczających konstrukcję,
  • zawilgocenie ścian znajdujących się pod balkonem, a w efekcie odparzenia tynków elewacyjnych i powstawanie wilgoci we wnętrzu budynku,
  • korozja obróbki blacharskiej. 

Dlatego też wykonując balkon lub taras należy zadbać o odpowiednie odprowadzanie z nich wody. 

Jak zabezpieczyć balkon przed przeciekaniem? Na co zwrócić uwagę?

Aby poprawnie wykonać zabezpieczenie balkonów przed wilgocią, należy wiedzieć, że składa się ono z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest warstwa hydroizolacyjna, która chroni posadzkę przed wnikaniem wody poprzez odprowadzanie jej do strefy okapowej. Drugi z elementów to właśnie strefa okapowa, która powinna być w pełni szczelna. 

Chcąc więc uniknąć problemów, jakie generuje przeciekający balkon oraz zatrzymująca się na nim woda, należy dobrać odpowiednie materiały odporne na działanie czynników zewnętrznych, korozję i uszkodzenia mechaniczne oraz ułatwiające ich montaż. 

Jakie materiały wybrać do zabezpieczenia balkonu przed wilgocią?

Spełniającymi powyższe warunki materiałami pozwalającymi wykonać poprawnie samodzielne zabezpieczenie balkonu przed wodą są więc te wymienione poniżej, które z powodzeniem można kupić także w internecie, chociażby w sklepie Balkony-tarasy 24 w atrakcyjnych cenach.

Profile okapowe do wykonania strefy okapowej

Pierwszym z nich są wobec tego specjalne profile okapowe, które najlepiej, aby były wykonane z aluminium pokrytego powłoką poliestrową zapobiegającą wchodzeniu metalu w reakcje chemiczne z betonem. Dzięki specjalnie wyprofilowanym kształtom zapewniają one poprawne odprowadzanie wody poza konstrukcję, a ich montaż jest niezwykle prosty. 

Masa uszczelniająca do wykonania warstwy hydroizolacyjnej

Warstwa uszczelniająca w przypadku mocowania płytek na zaprawie klejowej powinna być natomiast wykonana z użyciem specjalnej masy, która tworzy na posadzce gładką powierzchnię, ułatwiającą odpływanie po niej wody. W jej przypadku dodatkowo warto także zdecydować się na taśmy uszczelniające dające gwarancję 100% szczelności warstwy hydroizolacyjnej. 

Płytki i klej do wykończenia powierzchni tarasu lub balkonu

Ostatnim materiałem niezbędnym do samodzielnego wykonania zabezpieczenia balkonu przed wodą są natomiast płytki, które powinny być mrozoodporne, antypoślizgowe oraz wyróżniać się nasiąkliwością nie większą niż 3%, a także maksymalnymi wymiarami 30 × 30 centymetrów. Do ich mocowania należy z kolei zaopatrzyć się w zaprawę klejącą klasy S1 lub S2, przystosowaną do zastosowań zewnętrznych. 

Jak uszczelnić przeciekający balkon lub wykonać jego zabezpieczenie przed wodą krok po kroku?

Mając już skompletowane materiały według powyższych wytycznych, można przejść do prac właściwych, które w przypadku zarówno gotowych już konstrukcji, jak i tych nowo wykonywanych powinno poprzedzić przygotowanie podłoża, tak aby było ono równe, pozbawione wszelkich luźnych elementów oraz miało spadek około 3% w stronę okapu. Samo samodzielne zabezpieczenie balkonu przed wodą składa się natomiast z 4 etapów.

Etap 1 - montaż profili okapowych

Na odpowiednio przygotowanej powierzchni należy zamontować w pierwszej kolejności narożniki, a następnie odcinki proste profili okapowych. Pomiędzy każdym z elementów powinna być zachowana natomiast 2 milimetrowa przerwa dylatacyjna, którą trzeba wypełnić masą uszczelniającą.

Etap 2 - wykonanie hydroizolacji 

Po zamontowaniu profili okapowych można przejść do wykonania hydroizolacji poprzez rozprowadzenie na całej powierzchni masy uszczelniającej, nie zapominając przy tym pokryciu nią również samych profili w części, która nie wystaje poza balkon lub taras. W miejscach, w których styka się profil z podłożem, a także na krawędziach konstrukcji dodatkowo należy zastosować taśmę wzmacniającą zapewniającą szczelność wykonanej hydroizolacji. 

Etap 3 - wykończenie powierzchni 

Ostatni krok to natomiast układanie płytek na zaprawie klejowej z zachowaniem spoin o szerokości nie mniejszej niż 6 milimetrów, które następnie należy wypełnić materiałem do zastosowań zewnętrznych.

Podsumowanie

Odpowiedzią na tytułowe pytanie artykułu jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią jest wykonanie w pełni szczelnej izolacji przeciwwodnej oraz zastosowanie odpowiednich okapników w postaci profili okapowych. Takie połączenie gwarantuje bowiem pełną odporność tej konstrukcji przed niekorzystnym działaniem wody oraz uchroni ich posiadaczy przed jego konsekwencjami.