Dlaczego brylanty są tak cenne?

Brylanty to ponadczasowy symbol luksusu, elegancji i bogactwa. To także pewne lokata kapitału i piękna biżuteria. Nazywane są często lecz nie do końca prawidłowo diamentami. Rzeczywiście są nimi, ale nie każdy diament zasługuje na miano brylantu. Najcenniejsze diamenty otrzymują specjalny szlif zwany fasetkowym lub po prostu brylantowym. Liczy sobie co najmniej 57 faset, dzięki czemu doskonale załamuje światło i nadaje brylantom im charakterystyczny, niepowtarzalny blask. Taki kamień po wyszlifowaniu otrzymuje specjalny certyfikat, który potwierdza autentyczność, opisuje jego najważniejsze cechy takie jak ciężar, czystość, barwę i rodzaj szlifu. Wszystkie te cechy pozwalają na profesjonalną wycenę w skupie brylantów. Jeżeli brylant nie posiada certyfikatu może nadać go skup brylantów lub jubiler specjalista, który posiada uprawnienia nadane przez HRD – Najwyższą Radę Diamentów z siedzibą w Antwerpii.

Wielkość brylantu określa jego waga, a jednostką jest jeden karat – 0,2 grama.

Gdzie można znaleźć skup brylantów?

Aby korzystnie spieniężyć brylant najlepiej skorzystać z oficjalnie działającego skupu brylantów, który równocześnie zapewni rzetelną wycenę.  Wszelkie "okazyjne" oferty od niesprawdzonych źródeł w najlepszym wypadku mogą skończyć się zaniżeniem wartości cennego kamienia. Artar.com.pl to ustabilizowana na rynku firma, która zapewni uczciwą wycenę, a po zawarciu mowy wypłaci od ręki gotówkę. Na spotkaniu z potencjalnym klientem zostanie dokonana bezpłatna wycena brylantu, a przedstawiona oferta nie będzie zobowiązywać do sprzedaży. Jeżeli oferta zostanie przyjęta klient zawiera umowę kupna sprzedaży z artar.com.pl i otrzymuje wypłatę w gotówce. Należy liczyć się z tym, że wartość skup brylantów powiększy o własną prowizję. Na cenę będą miały wpływ wszystkie cechy – nie tylko rozmiar, ale i czystość, szlif i barwa.

Czy brylanty to pewna lokata kapitału?

Jest to niewątpliwie lokata obciążona stosunkowo niskim ryzykiem. Wydobycie diamentów na świecie spada, a podaż na pewni się nie zmniejsza. Nie jest to sposób na błyskawiczne wzbogacenie się, jednak można liczyć, że po kilku latach skup brylantów zaproponuje korzystną cenę. Brylanty najczęściej spotykamy w postaci biżuterii lub tak zwane inwestycyjne – zamknięte w specjalnych, certyfikowanych opakowaniach. Te drugie najłatwiej spieniężyć i przynoszą wymierny zysk. Sprzedaż brylantowej biżuterii może okazać się rozczarowaniem ponieważ rzadko brana jest pod uwagę wartość artystyczna przedmiotu. Brylanty inwestycyjne dzięki opakowaniu nie są narażone na mechaniczne uszkodzenie i najchętniej przyjmowane są przez skup brylantów.