Odpowiedni system wentylacji to podstawa każdego dobrze zaprojektowanego budynku. Wentylacja odpowiada za wymianę zużytego powietrza na świeże, dobrej jakości powietrze. W związku z tym ten rodzaj systemu pełni bardzo ważną rolę, która ma bezpośredni wpływ na stan techniczny budynku oraz zdrowie każdego z domowników. Dlaczego dobry system wentylacyjny jest tak ważny?

Jakie są rodzaje wentylacji?

Istnieją dwa rodzaje wentylacji, które stosuje się w budownictwie - wentylacja mechaniczna (inaczej zwana rekuperacją) oraz wentylacja grawitacyjna. Pierwszy z wymienionych sposobów zapewnia stałą wymianę powietrza. Największą zaletą tego rodzaju wentylacji jest fakt, że podczas procesu wymiany powietrza dochodzi do odzysku ciepła. W związku z tą cechą rekuperacja jest energooszczędnym sposobem, który pozwala oszczędzić na ogrzewaniu w trakcie zimy. Z kolei wentylacja grawitacyjna to starszy sposób wspierający naturalną cyrkulację powietrza. Ten rodzaj wentylacji polega na wypieraniu ciepłego powietrza przez zimne ku górze. Dzięki tej zasadzie działają kominy, które są najważniejszymi elementami systemu wentylacji grawitacyjnej. Jest to najstarszy i najmniej skomplikowany sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach. Zarówno w wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej jednymi z najważniejszych elementów są kratki wentylacyjne. Są to produkty, które znajdują się na górze ścian oraz na sufitach. Odpowiednio dobrane nie tylko przyczyniają się do sprawniejszej cyrkulacji powietrza, ale również stanowią element dekoracyjny.

Jakie są korzyści z dobrze dobranej wentylacji?

Dobrze dobrana wentylacja zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach. Wymiana zużytego, nieświeżego powietrza pozytywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. W sytuacji, gdy zbyt długo przebywa się w pomieszczeniu, w którym nie zachodzi cyrkulacja powietrza, mogą pojawić się problemy z koncentracją, ból głowy oraz senność. Odpowiednia wentylacja zapewnia poprawę samopoczucia. Wymiana powietrza pozwala również na podniesienie komfortu mieszkalnego. W przypadku rekuperacji możliwy jest zakup specjalnych filtrów, które dodatkowo oczyszczają powietrze ze smogu oraz alergenów. Ten aspekt z pewnością docenią wszyscy alergicy, którzy będą mogli swobodnie oddychać we własnym mieszkaniu. Dodatkowo wentylacja mechaniczna w procesie wymiany powietrza odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Dzięki tej cesze możliwe jest zaoszczędzenie sporej kwoty na ogrzewaniu podczas zimy. Warto zaznaczyć, że przewody, w których znajduje się wywiewane i nawiewane powietrze, są montowane w taki sposób, aby nie były widoczne w pokojach. Jest to w pełni bezpieczny sposób montażu, który dodatkowo nie wpływa na estetykę wnętrza mieszkania. Jedynymi widocznymi elementami są kratki wentylacyjne, które znajdują się w górnej części ścian lub na suficie. Są to niezwykle istotne części, przez które swobodnie przepływa nawiewane i wywiewane powietrze. Kratki wentylacyjne są dostępne w różnych kolorach, ale najczęściej spotyka się białe wersje tych przedmiotów.