Styl skandynawski cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Grono jego zwolenników jest w naszym kraju jest spore, a oferta mebli i dodatków nawiązujących do tego stylu na rynku – bardzo duża. Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Od czego zacząć i o czym koniecznie pamiętać, urządzając dom lub mieszkanie w tym tak popularnym stylu?

Prostota, funkcjonalizm i minimalizm

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim charakteryzują się prostotą, a niekiedy nawet ascetyzmem. Ustawiamy w nich tylko najpotrzebniejsze meble, których liczbę ograniczamy do niezbędnego minimum. Wszystkie elementy wyposażenia powinny charakteryzować się prostą formą. We wnętrzach w stylu skandynawskim dominują linie poziome i pionowe oraz brak zaokrągleń i zdobień. Unikamy przeładowania wnętrz sprzętami oraz dodatkami. Meble muszą być nie tylko funkcjonalne, lekkie i mobilne, ale i wytrzymałe oraz wysokiej jakości. Warto jednak pamiętać, że wnętrza w stylu skandynawskim to przytulne przestrzenie, do których chce się wracać.

Natura źródłem inspiracji

Styl skandynawskiinspiruje się naturą. Dominantą jest drewno. Dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane dodatki, które także powinny nawiązywać do natury. Do tego rodzaju wnętrz doskonale będą pasować np. kosze z wikliny, plecionki i dodatki wykonane ręcznie z ceramiki lub szkła.

Jasne kolory i naturalne materiały

We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim królują jasne i stonowane kolory. Najczęściej jest to biel we wszystkich odcieniach. Obok niej pojawia się szarość w różnych odcieniach oraz ecru i beż. Styl skandynawski to także kolory natury, przede wszystkim jasnego drewna. We wnętrzach scandi nie znajdziemy dodatków ani mebli w żywych, jaskrawych i intensywnych kolorach, rzadko pojawia się czerń. Oświetlenie powinno tworzyć przytulny klimat. Będzie zatem miało ciepłą, mleczną barwę. Lampy powinny być proste i minimalistyczne. Dobrze, by miały jasny kolor, mogą być wykonane, np. z drewna.

Klasyka i nowoczesność

Warto pamiętać, że styl skandynawski to szerokie pojęcie, pod którym kryją się różne oblicza tego stylu aranżacji wnętrz. Styl gustawiański nawiązuje do klasyki. Meble zyskują tu nieco solidności i ciężaru, jednak jasne kolory nadają im lekkość. We wnętrzach urządzonych w stylu folkowym królują detale wykonane ręcznie. Mogą to być plecione makramy, ozdoby wykonane z filcu, gliny lub drewna. Dekoratorzy wnętrz wyróżniają również nurt współczesny zwany new nordic. W tego rodzaju wnętrzach dominują biel i kremowy. Na biało malowane są elementy drewniane, białe są również sofy i elementy tapicerowane. Niedawno wyodrębnił się też tzw. scandi chic, w którym nowością są dodatki w kolorze złota, miedzi i mosiądzu. Kolorystyka pomieszczeń urozmaicona jest pastelowymi kolorami lub odcieniami różu albo błękitu.