Jesteś w trudnej sytuacji finansowej? Szukasz różnych form pomocy finansowej związanej z opłatami mieszkaniowym? Nie wiesz, co zrobić, by poradzić sobie w ciężkich czasach? Uzyskaj dopłaty do czynszu! Jak się o nie ubiegać, jakie warunki trzeba spełnić i jaką pomoc można uzyskać? Poznaj szczegóły.

Dopłaty do czynszu – jakie warunki trzeba spełnić?

Tego rodzaju wsparcie wprowadzone zostało jako odpowiedź na skutki pandemii – weszło ono w życie w styczniu 2021 roku. Na czym dokładnie polega? Jest to forma wsparcia przyznawana na 6 miesięcy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Dopłaty do czynszu adresowane są zarówno dla osób wynajmujących, jak i podnajmujących. Co więcej, warto mieć na uwadze, że dopłaty do czynszu są uzupełnieniem obowiązujących już od dłuższego czasu dodatków mieszkaniowych.

Wprowadzony został limit, który określa, że dodatek do czynszu wraz z dodatkiem mieszkaniowym mogą stanowić łącznie 75% wysokości miesięcznego czynszu za mieszkanie, jednak nie mogą przekroczyć kwoty 1,5 tys. zł. Jakie są jednak główne warunki, które należy spełnić, aby starać się o tego typu dopłaty i dodatki?

  • Po pierwsze osobie ubiegającej nigdy wcześniej nie był przyznany dodatek mieszkaniowy oraz dopłaty do czynszu;
  • Po drugie należy spełnić ustawowe kryterium dochodowe, które określone jest dla jednoosobowego oraz wieloosobowego gospodarstwa domowego;
  • Kolejnym aspektem ocenianym jest powierzchnia lokalu mieszkaniowego, a także tytuł prawny – prawo własności czy też wynajem lub podnajem na umowę;
  • Pamiętać należy, że osoby, które mieszkają w mieszkaniu, dodatkowo potrzebują potwierdzenia wniosku przez zarządcę budynku lub właściciela mieszkania.

Dopłaty do czynszu – jak otrzymać wsparcie?

Aby otrzymać wsparcie, należy przygotować odpowiednie dokumenty:

  • wniosek o przyznanie dodatku oraz dopłaty do czynszu,
  • deklarację o dochodach,
  • dokument informujący o powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego,
  • rachunki za media.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy oraz dopłaty do czynszu składany jest razem w urzędzie gminy, urzędzie miasta lub ośrodku pomocy społecznej.

Jak długo należy czekać na rozpatrzenie wniosku? Od momentu złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów decyzja wydawana jest w terminie do 30 dni, a pozytywna odpowiedź to dopłata przed okres 6 miesięcy od pierwszego dnia kolejnego miesiąca od momentu otrzymania decyzji.

Drugim wariantem dopłat do czynszu jest zamieszkanie w mieszkaniu, które powstało jako inwestycja mieszkaniowa w ramach umowy podpisanej między inwestorem a gminą oraz inwestycji objętej tego typu programem. Tu więc głównym czynnikiem jest spełnienie warunków przez inwestora, jak na przykład:

  • zasiedlenie w okresie 12 miesięcy od zakończenia inwestycji,
  • przeprowadzenie naboru na mieszkania,
  • spełnienie wymagań dotyczących powierzchni użytkowej,
  • dostępności dla osób niepełnosprawnych itd.

Dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start przyznawane są na okres nie dłuższy niż 15 lat.

Chcesz poznać szczegóły? Koniecznie odwiedź stronę https://katowice.mdr.pl/.