Aktualnie cały świat skupia się na walce z nową odmianą wirusa grypy SARS-CoV-2 czyli z chorobą COVID-19. Początkowo pojawił się on jedynie w Chinach jednak poprzez przemieszczanie się osób do krajów na całym świecie mamy teraz do czynienia z pandemią koronawirusa niemalże w każdym kraju świata. Ważne jest aby obserwować nasze zdrowie a w przypadku podejrzenia zarażaniem niezwłocznie zgłosić się do specjalnej stacji epidemiologicznej, która działa pod infolinią 800 190 590. Kiedy należy tam zadzwonić ? Jeżeli mamy wysoką gorączkę, suchy kaszel, katar i duszności. Dostaniemy instrukcje jak należy postępować. Najważniejsze jest aby z takimi objawami i podejrzeniem zarażenia koronawirusem nie udawać się  na pogotowie ponieważ narazimy tym cały oddział na kwarantanne a w najgorszym przypadku również na zarażenie. 

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie koronawirusem ? 

Osoby z chorobami immunologicznymi, chorobami przewlekłymi, ludzie ze słabą odpornością, głownie osoby starsze po 60 roku życia, małe dzieci no i oczywiście cały personel medyczny który na codzień ma kontakt z osobami już zakażonymi. Większość zarażonych osób przechodzi chorobę lekko a czasem nawet bezobjawowo. Procent śmiertelności na koronawirusa mimo iż nie jest niezwykle wysoki, to jednak obawy przed zakażeniem i zachorowaniem są spore.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Aby skutecznie uchronić się przed koronawirusem należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej które będą spełniać wszystkie wymogi od ECDC. Do ochrony dłoni zaleca się stosowanie jednorazowych rękawiczek nitrylowych lub lateksowych które powinny być dobrane w odpowiednim rozmiarze. Maseczki chirurgiczne, półmaski FFP2 i FFP3, specjalistyczne kombinezony ochronne i osłony twarzy czy gogle ochronne to niezbędne wyposażenie pracowników służby zdrowia w obecnych czasach pandemii. Pamiętajmy również aby zachować bezpieczną odległość od innych osób (min. 1,5m). Ochrona dróg oddechowych ma istotne znaczenie ponieważ SARS-CoV-2 przenoszony jest drogą kropelkową. Najlepiej jest w miarę możliwości pozostać teraz w domach i nie wychodzić na dwór bez potrzeby. Jednak jeżeli jesteśmy już zmuszeni wyjść, pamiętajmy aby zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne. Coraz więcej osób zaczyna polecać także maseczki. Unikajmy dużych skupisk ludzi. W obecnej sytuacji myjmy skutecznie ręce zdecydowanie częściej niż do tej pory, przede wszystkim po kadym powrocie z zewnątrz. Najlepiej sprawdza się woda z mydłem i mycie przez 20 sekund naszych dłoni. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości warto mieć przy sobie zawsze żele antybakteryjne. Pamiętajmy aby unikać dotykania naszej twarz, ust czy oczu ponieważ zwiększa to szanse na zachorowanie. Jeżeli nie jesteśmy pracownikami służby zdrowia, koniecznie unikajmy kontaktów z osobą zarażoną. Aktualnie popularna stała się akcja #zostanwdomu. Mamy teraz o wiele więcej czasu na spędzenie go z rodziną, przeczytanie ciekawej książki czy obejrzeniu zaległego serialu. Skorzystajmy z tego i nie narażajmy zdrowia naszego i innych na niepotrzebne zarażenie.