Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tak prozaiczną czynnością, którą jest wyjmowanie korespondencji ze skrzynki na listy? Jeżeli mieszkasz w domu i jest ona zamocowana na zewnętrznej stronie ogrodzenia, to najczęściej zaglądasz do niej wracając z pracy, szkoły lub kiedy sobie przypomnisz – np. podczas jedzenia obiadu. Wychodzisz wówczas z domu, otwierasz furtkę i zaglądasz do środka. Nic skomplikowanego, prawda? Owszem. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy w ciągu tych kilku minut, kiedy opuszczamy teren swojej posesji, może się zdarzyć coś niebezpiecznego. Może to być wtargnięcie obcej osoby do domu lub kradzież samochodu, kiedy wysiadłeś z niego przed bramą, aby zajrzeć do środka skrzynki. Jednym ze sposobów zapobiegania temu jest montaż specjalnego rodzaju skrzynki na listy.

Dwustronne skrzynki na listy – przelotowe

Konstrukcja skrzynki, pozwalająca na wyjmowanie znajdującej się w niej korespondencji bez wychodzenia na zewnątrz ogrodu to skrzynka przelotowa. Najczęściej występuje ona w wersji do wmurowania w słupek ogrodzenia. Skrzynka dwustronna składa się z wrzutnika zabezpieczonego klapką, który osadzony jest po zewnętrznej stronie ogrodzenia. Od wewnętrznej strony ogrodu znajdują się drzwiczki rewizyjne, przez które można wydostać przesyłkę z terenu np. trawnika. Pomiędzy jednymi i drugimi drzwiczkami znajduje się tunel, w którym korespondencja zostaje bezpiecznie przechowywana do czasu wyjęcia. Z uwagi na to że grubość murów ogrodzeniowych może mieć różny wymiar, kształt jaki ma najczęsciej skrzynka na listy przelotowa przypomina odwróconą literę Z. Pochyła przestrzeń pomieści dużą ilość listów, dodatkowo może być wyposażona w regulację, tak aby dopasować jej wymiar do grubszego lub cieńszego muru. Zazwyczaj występuje w skrzynkach ok. 15 cm tolerancja.

Gdzie sprawdzają się skrzynki przelotowe?

Praktycznie wszędzie tam, gdzie jest możliwość ich montażu. Musi być do tego spełniony jeden warunek – solidne murowane ogrodzenie, w którym można przygotować odpowiedni otwór montażowy. Sam instalacja nie jest trudna – skrzynkę osadza się przy pomocy kołków i wkrętów, a jeśli są jakieś puste przestrzenie po bokach, można je wypełnić pianką. Późniejsze użytkowanie skrzynki to prawdziwa przyjemność. Zajrzeć do wnętrza można w każdej chwili, bez potrzeby otwierania furtki czy bramy i wychodzenia na zewnątrz. Przelotowe skrzynki na listy produkowane są ze stali nierdzewnej, natomiast ich panele frontowe oraz drzwiczki mogą występować w wersji malowanej proszkowo na jeden z kilku kolorów, tak aby dopasować je do wyglądu ogrodzenia.