Zastanawiasz się jak się ubrać do pracy w ogrodzie? 


Ogród to miejsce pracy, w którym nie jesteśmy narażeni na szczególne ryzyko, jednak istnieją środki ostrożności które warto stosować aby uniknąć urazów rąk lub uporczywych zabrudzeń. Słońce jest czynnikiem, które zasila rośliny w naszym ogrodzie jednak może niekorzystnie działać na nasze samopoczucie lub nawet zdrowie. Aby uchronić się przed promieniami słonecznymi warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy. Najbardziej sprawdzi się kapelusz z rondem lub czapka z daszkiem, które dodatkowo będą chronić również nasz wzrok. Dodatkowym atutem czapki z daszkiem będzie wszyty chłonny pasek, który hamować będzie na wysokości czoła krople potu. Długie spędzanie czasu na słońcu to świetna okazja na złapanie opalenizny, aby jednak nie dopuścić do poparzenia skóry należy stosować kremy z filtrem najlepiej o takiej konsystencji, przez którą nie będziemy przyciągać brudu ani kurzu czyli nietłuste. 

Rękawice robocze do pracy w ogrodzie

Podczas prac w ogrodzie, najbardziej narażone na uszkodzenia są nasze dłonie, ponieważ to nimi wykonujemy większość prac.  Ważne jest zatem aby odpowiednio chronić nasze dłonie poprzez stosowanie rękawic ochronnych. Dobierajmy je w taki sposób aby nie krępowały naszych ruchów a przy tym chroniły nas przed zadrapaniem, otarciem i brudem. W zależności od potrzeb możemy dostać rękawice robocze materiałowe z dodatkowymi wzmocnieniami na palcach (polecane podczas korzystania z urządzeń), cienkie rękawice gumowe (praca z roślinami) lub grube, mocne rękawice gumowe szczególnie przeznaczone dla osób posiadających alergię kontaktową. Najczęściej klienci kupują rękawice robocze powlekane. Aby uniknąć powstania bolących pęcherzy, nie należy stosować nowych rękawic od razu do najcięższych prac. Pozwólmy najpierw aby nasza dłoń miała czas na oswojenie się z rękawicą roboczą i dopasowaniu jej rozmiaru do naszej dłoni. 

Buty robocze do pracy w ogrodzie

Jeżeli chodzi o ochronę naszych stóp, zaleca się wybieranie wysokich butów roboczych ze sztywną podeszwą. Materiał powinien być lekki i przewiewny aby stopa nie była nadmiernie przepocona. Ważniejsze od ich wyglądu będzie łatwość utrzymywania ich w czystości, a także stabilność i fakt nie przepuszczania wilgoci. Do pracy w ogrodzie często są taże kupowane buty gumowe lub lekkie kapki czy chodaki. Wszystko zależy jaką pracę przy ogrodzie będziemy wykonywać. 

Odzież robocza do pracy w ogrodzie

Podczas wybierania odzieży roboczej, zwróćmy uwagę na to czy jest ona wygodna i nie krępuje naszych ruchów. Materiał z jakiego została wykonana nasza odzież robocza powinien się cechować wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie wysokiej temperatury podczas prania. Nie zdziwi nas, że najbardziej charakterystycznym rodzajem spodni  roboczych dla ogrodników są po prostu ogrodniczki. Posiadają dużą ilość funkcjonalnych kieszeni, a także regulowane szelki, które pozwolą nam dopasować długość spodni indywidualnie do naszych potrzeb. Jako że praca w ogrodzie często wiąże się z klęczeniem, możemy dostać spodnie ogrodniczki z dodatkowymi wzmocnieniami na kolanach, a także z kieszenią na nakolanniki ochronne. W chłodniejsze dni warto będzie sięgnąć po odzież termoaktywną, kalesony lub po prostu odzież ocieplaną. Nie zapominajmy również o tym, że nasz wzrok także jest narażony na uszkodzenia. 

Okulary ochronne do pracy w ogrodzie i zatyczki ochronne

Aby zapewnić odpowiednią ochronę, np przed odpryskami powstającymi podczas rąbania drewna, pyłem , czy chociażby szkodliwym działaniem promieni słonecznych, należy zaopatrzyć się w okulary ochronne. Co z naszym słuchem ? Podczas prac w ogrodzie, często jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie hałasu dlatego zatyczki do uszu lub nauszniki, okażą się kolejnym niezbędnym elementem podczas prac w ogrodzie. 

Każda osobą, zabierająca się do prac ogrodowych powinna odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. W naszym sklepie bhp, każdy znajdzie wszystkie opisane elementy niezbędne do pracy w ogrodzie. Posiadamy wiele wzorów i kolorów, różnorodność cen, a także produkty wielu cenionych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.