W dzisiejszych czasach wielu z nas pracuje zdalnie. Mamy takie możliwości, ponieważ wiele zawodów opiera się na dostępie do komputera i internetu lub innych sprzętów, które bez problemu możemy mieć w domu. Zdarza się więc, że pracujemy w firmach, które siedziby mają na drugim końcu Polski. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem mogą być kursy BHP przez internet. Jak przebiegają? Czy są w pełni legalne? Podpowiadamy w naszym artykule

 

Szkolenia BHP

Szkolenia BHP są bardzo istotne. Bezpieczeństwo i higiena pracy to zbiór norm, które dotyczą ochrony osób zatrudnionych przed wszelkimi zagrożeniami w miejscu pracy oraz pozwalają za zachowanie jak najlepszych jej warunków. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeśli ten nie ukończył szkolenia z BHP. 

 

Zazwyczaj szkolenia przeprowadzane są albo przez samego pracodawcę, albo przez wyznaczonego przez niego pracownika służby BHP. Może je także prowadzić inny pracownik, jeśli tylko posiada kompetencje w tym kierunku. Szkolenia stanowiskowe prowadzi natomiast wyznaczony do tego pracownik lub kierownik działu. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się także na wynajęcie zewnętrznych firm, które kompleksowo zajmą się kursami.

 

Szkolenia online

Zdarza się również, że zatrudniani pracownicy mieszkają w znacznej odległości od siedziby firmy. Praca zdalna jest coraz popularniejsza, w związku z tym osoba mieszkająca we Wrocławiu może pracować na przykład w firmie w Gdańsku. Nic dziwnego w tym, że wyprawa na szkolenie BHP byłaby dość czasochłonna. Jednakże dostępne są szkolenia BHP online, co znacznie ułatwia sprawę. Można zakupić gotowe kursy, na przykład na stronie online-center, lub przeprowadzić je na pracowniczy kanałach komunikacyjnych. 

 

Warto podkreślić, że do tej pory szkolenia BHP wstępne mogły odbywać się tylko stacjonarnie, z kolei szkolenia okresowe mogły być prowadzone przy pomocy internetu. Zmieniło się to w pandemii i aktualnie także szkolenie wstępne może być przeprowadzane online. Jednakże niektórzy pracownicy tak czy inaczej muszą się na nie stawić osobiście (na przykład ci pracujący na stanowiskach robotniczych albo ze szkodliwymi substancjami). 

 

Przebieg kursów BHP

Szkolenia BHP dzielimy na dwa rodzaje: wstępne i okresowe.

 

Szkolenie wstępne z kolei dzieli się na kolejne dwa rodzaje: ogólne i stanowiskowe. Pierwsze z wymienionych polega na tym by zapoznać się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. W jego ramach przeprowadzany jest również instruktaż przeciwpożarowy oraz nierzadko szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. 

 

Z kolei część stanowiskowa polega na zapoznaniu pracownika z wymaganiami dostosowanymi do stanowiska, na którym pracyje. 

 

Szkolenia okresowe są przeprowadzane co kilka lat (różne okresy w zależności od zawodu) i mają one na celu odświeżenie posiadanej wiedzy i zaktualizowanie jej. 

 

Szkolenia BHP online mogą być bardzo wygodną alternatywą. Pracownik sam będzie mógł najczęściej zadecydować o tym, jak będzie ono przeprowadzone.