Rękawice robocze to jeden z częściej wykorzystywanych środków ochrony indywidualnej w różnych środowiskach pracy, ponieważ to właśnie dłonie pracownika są bardzo narażone na różnorodne uszkodzenia. Sklep i hurtownia Optimum BHP posiada dobrze rozbudowaną ofertę na rękawice ochronne, które nie tylko wykonane zostały z różnych materiałów ale również spełniają określone normy bezpieczeństwa dlatego z łatwością dostosujemy je do środowiska naszej pracy. Jako, że rękawice ochronne jak sama nazwa wskazuje mają chronić dłonie użytkownika przed możliwymi urazami, ważne jest aby same w sobie nie posiadały żadnego defektu, który znacznie mógłby zmniejszyć poziom bezpieczeństwa. Niezbędne będzie zatem przeprowadzanie przeglądu technicznego rękawic ochronnych aby upewnić się czy nadają się jeszcze do użytkowania. Jednak żeby tego dokonać należy wiedzieć na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę oraz jakie uszkodzenia wykluczają rękawice z dalszego użytkowania. Poniżej przedstawimy Państwu różnorodne rękawice ochronne wskazując jak powinien wyglądać ich przegląd techniczny.
Rękawice robocze skórzane – jakie rękawice ze skóry nie mogą zostać dopuszczone do pracy?
Bardzo popularnym rodzajem, zwłaszcza w wymagających środowiskach pracy są rękawice robocze skórzane, które występują w wersji krótkiej lub dłuższej. Przed ich użyciem należy sprawdzić stan ich szwów, ponieważ każde, chociażby częściowe uszkodzenie, które powoduje brak spójności danych elementów sprawia, że nie mogą być one dopuszczone do pracy. Dotyczy to zarówno modelów całoskórzanych jak i wzmacnianych skórą. Istotne znaczenie ma również stan materiału z jakiego zostały wykonane rękawice skórzane, który ze względu na dużą wilgotność lub nieodpowiednią konserwację może ulec usztywnieniu w efekcie czego poziom ochrony nie będzie już tak samo wysoki jak w pierwotnej wersji oraz będą one ograniczać swobodę ruchów pracownika. Doskonałym sposobem na sprawdzenie będzie tutaj założenie rękawicy na dłoń i kilkukrotne spróbowanie zaciśnięcia dłoni. Pamiętajmy, że również rękawice bhp ze skóry, których nie jesteśmy w stanie swobodnie nałożyć na dłoń nie mogą być użyte do pracy.
Rękawice robocze częściowo powlekane, a ochrona przed czynnikami termicznymi.
Podobnie jak w poprzednim przypadku, rękawice częściowo powlekane, które mają uszkodzone szwy powodujące oddzielenie konkretnych elementów od siebie nie mogą być dłużej wykorzystywane przez pracownika. Duże znaczenie mają tutaj również wszelkiego rodzaju rozwarstwienia powleczeń czy ich pęknięcia, które najlepiej dostrzeżemy mając rękawice na dłoni. Najbardziej narażone na tego typu uszkodzenia są miejsca zgięć oraz połączenia i szwy jednak jeżeli gdziekolwiek indziej również dojrzymy wytarcie, przecięcie czy wykruszenie powleczenia należy sięgnąć po nowe rękawiczki częściowo powlekane.
Rękawice bhp z włókien aramidowych – na co zwrócić uwagę?
Kolejnym rozwiązaniem przeznaczonym do pracy w trudnych warunkach są rękawice z włókien aramidowych, które również powinny być w nienaruszonym stanie aby były w stanie zapewnić należyty poziom ochrony. Niepokojącym sygnałem powinny być odbarwienia jakie zaobserwujemy na rękawiczkach, które powstają na skutek długotrwałego działania promieni słonecznych. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego czy rękawiczki robocze z włókien aramidowych posiadają odpowiedni kolor, warto je porównać, o ile istnieje taka możliwość z nową parą, która nie miała styczności ze słońcem. Z wizualnego punktu widzenia dobrze jest zwrócić uwagę również na powstałe zabrudzenia, które jeżeli utrzymują się pomimo próby czyszczenia oznacza, że rękawice z włókien aramidowych nie są już w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu ochrony dlatego nie powinny być wykorzystywane do dalszej pracy.
Jak powinny wyglądać rękawice chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi?
Jeżeli chodzi o sprawdzenie stanu technicznego rękawic bhp, które mają za zadanie chronić przed czynnikami mechanicznymi należy zastosować wyżej wspomniane metody dotyczące przetrać, przerwania szwów czy pęknięć. Jeżeli przy oględzinach zauważymy, że nasze rękawice ochronne posiadają niepokojące uszkodzenia jesteśmy zobowiązani do wymiany ich na nowy model.
Rękawice robocze metalowe antyprzecięciowe – ocena stanu technicznego.
Prace w których jesteśmy narażeni na kontakt z ostrymi krawędziami czy przedmiotami, a tym samym na przecięcia wymaga od nas zaopatrzenia w rękawice antyprzecięciowe metalowe. Ważna rola jaką odgrywają w kwestii bezpieczeństwa pracowników sprawia, że muszą być w idealnym stanie technicznym, ponieważ tylko wtedy będą w stanie zapewnić wymagany poziom ochrony. Nic więc dziwnego, że zanim założymy rękawice metalowe antyprzecięciowe na dłonie należy bardzo dokładnie sprawdzić ich stan aby upewnić się, że nie doszło do zmiażdżenia czy przerwania metalowych elementów, a także czy nie posiadają korozji ani żadnych ubytków.
Jakie rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi nie nadają się do pracy?
Częstym wyborem są również rękawice chemoodporne, które przeznaczone są do pracy w bardzo specyficznych środowiskach. W tym przypadku ważne jest aby materiał z jakiego zostały wykonane nie posiadał żadnych przebarwień czy rozdarć, a ich grubość nie różniła się od tego jaka była w pierwotnej wersji przed użyciem. Jeżeli dostrzeżemy, że rękawice chroniące przed czynnikami chemicznymi posiadają rozwarstwienie, spęcznienie czy pękniecie materiału będzie to oznaczać, że nie mamy co liczyć na tak wysoki poziom ochrony jaki był przed ich użyciem.
Wyściółka rękawic roboczych również ma znaczenie!
Wybierając rękawice robocze wiele osób zwraca uwagę również na ich wyściółkę, która dzięki zdolności wchłaniania potu odpowiada za komfort użytkowania, który zaś ma duży wpływ na wydajność pracownika oraz jakość wykonywanej przez niego pracy. Jeżeli chodzi o kontrolę stanu technicznego wyściółki rękawic, wystarczy tutaj wykonać oględzin wzrokowych poprzez wywinięcie rękawiczki aby upewnić się, że nie posiada żadnych przetarć czy rozdarć szwów. Jeżeli już zauważymy tego typu uchybienia należy zbadać czy takie uszkodzenia oddzielają wyściółkę od innych części rękawic oraz czy dziury są na tyle głębokie, że widoczne są kolejne warstwy.
Kontrola stanu technicznego rękawic bhp – kilka słów podsumowania.
Poszczególne rękawice robocze mogą różnić się od siebie rodzajem uszkodzeń mechanicznych, które zaś zmniejszają poziom ochrony jaki są w stanie nam zapewnić. Jak widać wystarczy znać kilka zasad aby przeprowadzić wstępną kontrolę stanu technicznego rękawic bhp w wyniku której będziemy w stanie określić czy nadają się one do dalszego użytkowania. Pamiętajmy, że to właśnie od dobrze wykonanego przeglądu technicznego zależeć będzie bezpieczeństwo pracownika. Rękawice ochronne, które już wizualnie z jakiegoś powodu wzbudzają nasz niepokój powinny być dokładnie przez nas obejrzane lub jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto jest skonsultować je z osobą, która posiada większą wiedzę w tym temacie.