Rdza pojawia się nie tylko na elementach metalowych – często nieestetyczne plamy mogą szpecić podjazdy, kostkę brukową lub elementy betonowe, w tym posadzki w pomieszczeniach. Usuwanie rdzy nie jest proste i wymaga zastosowania profesjonalnych środków, często zachodzi nawet konieczność przeprowadzenia całkowitej regeneracji posadzki. Brunatne plamy na nawierzchni w ogrodzie również nie są rzadkością. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy istnieją skuteczne sposoby na usuwanie rdzy z betonu wewnątrz i na zewnątrz budynków?

Przyczyny powstawania rdzawych plam na betonie

Rdzawe zabrudzenia na chodnikach, kostce brukowej oraz na posadzce betonowej powstają zazwyczaj z dwóch przyczyn. Jedną z nich jest pozostawienie na nich metalowych przedmiotów — np. mebli, narzędzi ogrodniczych – które pod wpływem czynników atmosferycznych zaczynają rdzewieć. Na posadzkach często następuje również korozja metalowego zbrojenia, które zostało użyte do wzmocnienia wylewki. To popularne zjawisko na balkonach, w garażu, ale też w warsztatach. Plamy są miejscowe, ale bardzo uporczywe.

Drugą przyczyną występowania nieestetycznych zabrudzeń – dotyczy to głównie ogrodów – jest stosowanie nawozów do trawników. Granulki nawozu, które trafiają na podjazd, barwią beton oraz kamień na kolor brunatny. Woda z dużą zawartością żelaza, którą podlewa się rośliny, również może przyczynić się do powstawania brzydkich, ciemnych plam. Jak usunąć rdzę z betonu? Skład preparatów, które służą do czyszczenia kamienia i betonowych nawierzchni z rdzy, jest dość prosty i pomoże łatwo pozbyć się problemu. Sprawdzonym sposobem będzie również profesjonalna renowacja posadzek betonowych, którą przeprowadza się głównie wewnątrz budynków. 

Czym usunąć rdzę z betonu? Skuteczne sposoby

Usuwanie rdzy z betonu jest uciążliwie i wymaga zastosowania skutecznych środków chemicznych. Do renowacji posadzki będziesz potrzebować szczotki z twardym i gęstym włosiem, pędzla, wałka oraz opryskiwacza. Przed przystąpieniem do renowacji należy dokładnie odkurzyć posadzkę. Jeśli na betonie występują spękania i ubytki — to doskonały moment, aby je naprawić. Renowacja posadzek betonowych pomoże odświeżyć podłogę, wyczyścić ją z rdzy, z plam po oleju lub po farbie, a użyty na końcu zabiegu impregnat zabezpieczy podłogę przed kolejnymi uszkodzeniami. Zastosowanie preparatu odrdzewiającego wymaga zachowania środków bezpieczeństwa. Stosując odpowiedni preparat na bazie kwasów, w łatwy sposób doczyścisz posadzkę z plam. To rozwiązanie dedykowane wnętrzom.

Usuwanie rdzy z betonu polega na spryskaniu preparatem plam (substancję możesz nanosić również za pomocą pędzla). Działanie kwasu będzie silniejsze, jeśli użyjesz szczotki w miejscu podania odrdzewiacza. W ogrodzie możesz użyć myjki ciśnieniowej, dzięki temu szybciej pozbędziesz się plam z chodnika lub z kostki brukowej. Na rynku dostępne są preparaty biodegradowalne, które są całkowicie bezpieczne dla środowiska, więc z powodzeniem możesz użyć ich poza domem.

Jak zadbać o posadzkę betonową?

Renowacja posadzek betonowych pozwala przywrócić im estetyczny oraz elegancki wygląd, ale też zapobiega dalszej degradacji betonu, która może objawiać się pękaniem i kruszeniem. Beton to materiał bardzo popularny, niedrogi i wytrzymały, dlatego podłogi betonowe są tak uniwersalne. Po wyczyszczeniu rdzy Twoja posadzka może potrzebować szlifowania. Niektóre środki chemiczne bardzo dobrze usuwają brunatne plamy, ale zwiększają chropowatość powierzchni, przez co w przyszłości będzie szybciej się brudzić.

Po szlifowaniu trzeba dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. To też dobry moment na sprawdzenie, czy wszystkie nierówności oraz pęknięcia zostały zabezpieczone i usunięte. Na koniec warto zabezpieczyć posadzkę betonową przy pomocy impregnatu lub żywicy. Impregnacja wygładza powierzchnię betonu, zabezpiecza ją przed uszkodzeniami, pękaniem oraz przed zabrudzeniami. Preparaty impregnujące dobrze chronią przed powstawaniem plam nie tylko z rdzy, ale też z oleju lub z innych substancji, które używane są w przemyśle. Nowoczesne produkty przepuszczają parę i charakteryzują się właściwościami antypoślizgowymi, dlatego podłoga będzie bezpieczna i odporna na zarysowania. Więcej informacji na stronie https://regeneracja-posadzek.pl/