W dzisiejszych czasach pracodawcy coraz więcej uwagi przykładają do komfortu pracy i zaoferowania pracownikom jak największej liczby udogodnień. Stało się to już niejako kartą przetargową na rynku pracy – kandydaci chętniej wybiorą firmę, która poza wynagrodzeniem zaoferuje im także dodatkowe benefity. Samo namnażanie dodatkowych (często zbędnych) udogodnień może jednak nie być tak efektywne. Czasem wystarczy niewiele, by skutecznie podbudować zaangażowanie zespołu. Dlaczego docenianie w pracy jest ważne i jak robić to dobrze? Podpowiadamy.

Docenianie w pracy – dlaczego jest ważne?

Docenianie to jedna z najprostszych i jednocześnie najtańszych form motywacji. Wykonując określone zadania zgodnie z oczekiwaniami, spodziewamy się, że nasze starania i wysiłek zostaną zauważone. To podstawowa potrzeba, którą wykazuje praktycznie każdy z nas. Jako pracownicy chcemy czuć się ważnym elementem większej struktury – czuć, że wykonywane przez nas obowiązki mają faktyczne znaczenie i przekładają się na funkcjonowanie firmy. Ale nie tylko. Chcemy wiedzieć, że - niezależnie od efektów finansowych - nasza codzienna praca jest doceniana i ważna. 

Dlaczego docenianie pracowników jest tak ważne? Przede wszystkim wzmacnia poczucie przynależności do grupy. Im lepsze relacje w zespole, tym większe zaangażowanie, otwartość współpracowników na nowe pomysły i inicjatywy. Docenianie to także świetny sposób na budowanie relacji na linii pracodawca – podwładni. Miłe słowo ze strony szefa poprawia samopoczucie i napędza do dalszego działania. Warto dbać o dobre relacje na co dzień - nagradzać nie tylko za efekty, ale za codzienną, ciężką pracę. Tutaj doskonale sprawdzi się karta podarunkowa od Sodexo. Będzie świetnym dodatkiem do świątecznej premii, pomysłem na to, jak na co dzień motywować pracowników.

Warto doceniać – ale jak to robić?     

Samo docenianie nie musi ograniczać się wyłącznie do kilku miłych słów skierowanych do pracowników. Taką relację można budować na kilka sposobów – im będzie mocniejsza, tym większe zaangażowanie pracowników możemy otrzymać w zamian.   

Zauważaj sukcesy – także te małe

Nie każde wykonane zadanie przekłada się na fenomenalny wynik firmy – duża część codziennych obowiązków nie pozostawia spektakularnego efektu. To zadania, które po prostu trzeba wykonać. Warto zwracać uwagę także na te małe rzeczy. W końcu to codzienne starania, a nie jednorazowy sukces budują wizerunek firmy. Motywowanie pracowników do wykonywania codziennych zadań to misja, która stoi przed każdym pracodawcą. Pamiętajmy, że najlepiej działa codziennie docenianie, np. za pomocą karty podarunkowej. Sprawdzi się ona też jako prezent świąteczny albo miły dodatek do comiesięcznej pensji.

Zadbaj o feedback od klientów

Każdy chce wykonywać swoje obowiązki możliwie jak najlepiej. Feedback, zwłaszcza pozytywny jest niezwykle motywujący. Otrzymując taką wiadomość, wiemy, że nasza praca została doceniona, także poza firmą.     

Okaż zaufanie

Okazanie zaufania ze strony pracodawcy to nie tylko sposób na podniesienie kompetencji i powierzenie ważniejszych zadań. To również sygnał dla pracownika, że pracodawca dostrzega jego mocne strony i wspiera go w lepszym wykonywaniu obowiązków. 

Dbając o pracowników, troszczymy się jednocześnie o dobro firmy. To ludzie budują zespół. Ich samopoczucie przekłada się bezpośrednio na dalsze sukcesy. Motywujmy dobrym słowem, prezentami, dodatkami do pensji - tak, by nasi pracownicy wiedzieli, że są dla nas ważni.