Hałas podczas pracy i jego wpływ na zdrowie

Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak istotny wpływ na nasze zdrowie ma hałas ? Jest to niepożądany dźwięk, który w najgorszym wypadku może prowadzić do utraty słuchu. Częstotliwość i ciśnienie akustyczne to dwa podstawowe parametry które opisują hałas. Częstotliwość wyrażana jest w Hertzach [Hz] określa ilość drgań która występuje podczas 1 sekundy. Każdy człowiek słyszy dźwięki o częstotliwościach od 20 Hz- dźwięki niskie, do 20kHz- dźwięki wysokie. Dźwięki poniżej 20 Hz to infradźwięki czyli takie których człowiek nie słyszy za to te powyżej częstotliwości 20kHz to ultradźwięki. Ciśnienie akustyczne wyrażane jest w Pascalach [Pa] i określa drobne zmiany ciśnienia powietrza w których dźwięk jest wydawany. Każdy człowiek słyszy dźwięki mające ciśnienie akustyczne pomiędzy 0,00002 Pa- najcichsze, a 60 Pa- powodujące ból uszu. Poziom ciśnienia akustycznego bardzo często wyrażany jest również w decybelach [dB] których skala jest logarytmiczna czyli każde wzrost o trzy decybele podwaja intensywność dźwięku. Poziom natężenia dźwięku to ciśnienie akustyczne wyrażone w decybelach. Nasze uszy najlepiej słyszą dźwięki o częstotliwości pomiędzy 1kHz a 4 kHz.Hałas w środowisku pracy możemy podzielić na trzy parametry:
-maksymalny poziom dźwięku A- czyli taki hałas który nie może być przekroczony
-szczytowy poziom dźwięku C- dotyczy dźwięków impulsywnych które również nie mogą zostac przekroczone w żadnej chwili
-poziom ekspozycji na hałas określa jakie działanie hałasu nasz organizm jest w stanie przyjąć podczas 8 godzinnej pracy nie narażając nas na jego szkodliwe działanie.

Konsekwencje pracy w hałasie

W zależności od tego czy jesteśmy osobami młodymi czy też kobietami w ciąży dopuszcza się różny poziom ekspozycji na hałas. Jakie zagrożenia wynikają ze względu na szkodliwe działanie hałasu ? Przede wszystkim utrata słuchu. Dzieje się tak ponieważ nadmierny hałas uszkadza komórki rzęsate w ślimaku wewnętrznej części ucha. Kiedy takie komórki obumierają, przestajemy słyszeć częstotliwości dźwięków za które były one odpowiedzialne. Często nie jesteśmy świadomi że doszło do takich konsekwencji ponieważ wydaje nam się, że słyszymy normalnie. Natychmiastową utratę słuchu może spowodować gwałtowny hałas na poziomie przekraczającym 130dB. Zawodowe uszkodzenie słuchu jest pierwsze na liście nieodwracalnych chorób zawodowych. Nadmierny hałas może również negatywnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy co powoduje podwyższone ciśnienie krwi. Może on również przyczyniać się do większej ilości wypadków, dlaczego ? Hałas często utrudnia nam komunikacje i zagłusza sygnały alarmowe co zwiększa ryzyko wypadków. Jeżeli poziom hałasu w podczas pracy zostaje przekroczony, pracodawca ma obowiązek zniwelować oddziaływanie źródeł hałasu a jeżeli to nie pomoże, musi zaopatrzyć swoich pracowników w środki ochrony słuchu czyli np. nauszniki czy wkładki przeciwhałasowe.