Kompresor tłokowy, choć pierwotnie należał do grupy sprzętów przemysłowych, z czasem zaczął zdobywać coraz większą popularność wśród majsterkowiczów i miłośników motoryzacji. Dziś sprężarka tłokowa znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwach domowych, garażach i przydomowych warsztatach. Początkujący użytkownicy powinni jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy z kompresorem, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń. Jeśli planujesz zakup pierwszego kompresora lub właśnie zostałeś jego posiadaczem, koniecznie sprawdź nasze wskazówki, jak bezpiecznie pracować z kompresorem powietrza. W tym artykule znajdziesz prostą instrukcję BHP sprężarki oraz praktyczne porady, na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Z tymi informacjami możesz pewnie rozpocząć swoją przygodę ze sprężonym powietrzem!

Bezpieczeństwo pracy przy kompresorach powietrznych - podstawowe zasady

Choć kompresor powietrza jest urządzeniem prostym w obsłudze, jego użytkowanie wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Część z nich wynika z faktu, że jest to urządzenie zasilane prądem, część zaś - z uwarunkowań typowych dla sprzętu pneumatycznego.



https://airpress.pl/kompresory

Jak każde urządzenie elektryczne, sprężarka powinna być użytkowana w miejscach, w których nie będzie narażona na przypadkowy kontakt z wodą. Nigdy również nie pracuj z urządzeniem mokrymi rękami. Ponadto, do prawidłowej i w pełni bezpiecznej pracy kompresor powietrza wymaga odpowiednich warunków otoczenia. Pomieszczenie, w którym będzie pracować, powinno być prawidłowo wentylowane, a wilgotność powietrza nie może przekraczać optymalnych norm. Temperatura w miejscu użytkowania powinna wynosić od +5°C do +40°C. Nigdy nie uruchamiaj kompresora w pomieszczeniach, w których może być narażony na działanie pyłów, kwasów, oparów, a także gazów łatwopalnych lub wybuchowych.

Z uwagi na to, że sprężarka podczas pracy nagrzewa się, pod żadnym pozorem nie kładź na niej ani w jej bezpośrednim otoczeniu przedmiotów wykonanych z materiałów tekstylnych, nylonu i innych tworzyw łatwopalnych. Absolutnie zabronione jest również zakrywanie otworów wentylacyjnych na sprężarce. Charakterystyczny dla kompresorów tłokowych jest również wytwarzany przez nie hałas - o różnym stopniu natężenia, w zależności od modelu. Jego szkodliwość w znacznym stopniu zależy od długości i częstotliwości użytkowania sprężarki. Dla bezpieczeństwa użytkownika zaleca się zachować 3-4 metrową odległość między kompresorem a obszarem roboczym, a także stosować wygłuszające nauszniki ochronne. O ile kwestia bezpiecznej odległości nie podlega dyskusji, opinie co do konieczności ochrony słuchu bywają sprzeczne. Jeśli sprężarka generuje stosunkowo niski poziom hałasu, a pracować z nią będziesz sporadycznie i w krótkich cyklach (np. sezonowe pompowanie opon), teoretycznie nie ma konieczności stosowania środków ochrony słuchu. Jeśli jednak chcesz w pełni bezpiecznie pracować z kompresorem, ostrożności nigdy za wiele!

Należy również pamiętać, że sprężone powietrze jest potencjalnie niebezpieczną formą energii i powinno być wykorzystywane wyłącznie w celach zgodnych z jego przeznaczeniem. Nigdy nie kieruj strumienia w stronę ludzi lub zwierząt. Zadbaj również o prawidłowe zabezpieczenie oczu - okulary ochronne skutecznie wyeliminują ryzyko, że odpryski ciał obcych unoszone strumieniem powietrza przypadkowo dostaną się do oczu. W przypadku kompresorów przenośnych, przed transportem urządzenia zawsze opróżnij zbiornik powietrza. 

UWAGA: Po zakończeniu pracy z kompresorem zawsze odłączaj urządzenie od gniazdka elektrycznego. W przypadku wystąpienia blackout’u istnieje ryzyko, że po przywróceniu napięcia w sieci urządzenie uruchomi się automatycznie.

Bezpieczna praca z kompresorem - wybór sprężarki też ma znaczenie

Poziom bezpieczeństwa pracy z kompresorem możesz podnieść już na etapie wyboru modelu, który zamierzasz kupić. Pamiętaj, że bezpieczeństwo użytkownika - poza zdrowym rozsądkiem - najlepiej zapewni właśnie bezpieczne urządzenie. Choć obecnie kompresory powietrza podlegają bardzo rygorystycznym regulacjom i normom bezpieczeństwa, wciąż warto kupować sprzęt z pewnego źródła, pochodzący od sprawdzonego producenta. Godne polecenia są kompresory marki Airpress, które od lat cieszą dużą popularnością wśród profesjonalnych użytkowników.

Najistotniejszym pod względem bezpieczeństwa elementem kompresora jest zawór bezpieczeństwa. To on uniemożliwia wytworzenie zbyt dużego ciśnienia wewnątrz zbiornika powietrza, uruchamiając się automatycznie nawet w przypadku niewłaściwego działania presostatu (wyłącznika ciśnieniowego). Zawór bezpieczeństwa powinien być pozbawiony jakichkolwiek części ruchomych - zapobiega to przypadkowemu, bezwładnemu wystrzeleniu zawleczki. Takie zawory posiadają wszystkie kompresory tłokowe firmy Airpress.

Drugim istotnym elementem jest wspomniany już wyłącznik ciśnieniowy. Odpowiada on za uruchamianie i zatrzymywanie pracy urządzenia, stosownie do poziomu napełnienia zbiornika i panującego w nim ciśnienia. Najwyższy poziom bezpieczeństwa reprezentują wyłączniki ciśnieniowe z zabezpieczeniem termicznym, które zapewniają dodatkową ochronę silnika przed przegrzaniem. W tego typu wyłączniki renomowanej marki Condor wyposażone są wszystkie kompresory Airpress z serii Pro.

W ofercie firmy znajdziesz również całą gamę cichych kompresorów, które dzięki obniżonemu poziomowi hałasu są dużo mniej problematyczne w użytkowaniu i świetnie nadają się do użytku domowego.

UWAGA: Pamiętaj, że niezależnie od modelu urządzenia, wszystkie kompresory powietrza mają jasno określone przeznaczenie. Nigdy nie używaj tego typu urządzeń do sprężania innego typu gazów!

BHP sprężarek - pamiętaj o prawidłowej konserwacji!

Poza dobrej jakości urządzeniem i zachowaniem podstawowych zasad ostrożności, bezpieczną pracę z kompresorem zapewnia również właściwa i regularna konserwacja.

Do podstawowych, a zarazem najważniejszych czynności konserwacyjnych należy usuwanie kondensatu ze zbiornika powietrza - za każdym razem kiedy kończysz pracę z kompresorem. Służy do tego specjalny spust kondensatu znajdujący się zwykle w dolnej części zbiornika. Zaniedbanie w tym zakresie grozi korozją zbiornika, która może doprowadzić do poważnych nieszczelności i być bardzo niebezpieczna w skutkach. Równie ważna jest regularna wymiana filtra powietrza, który zapobiega zanieczyszczeniu zbiornika i związanym z tym awariom sprężarki. Taki filtr należy wymieniać średnio co roku lub po przekroczeniu pewnej ilości godzin pracy (zgodnie z harmonogramem prac serwisowych określonym przez producenta). Pamiętaj także, by kontrolować stan wentylatora i oczyszczać go  w razie potrzeby.

W przypadku kompresorów olejowych konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu oleju oraz uzupełnianie go w razie konieczności. Olej należy również wymieniać - podobnie jak w przypadku filtra powietrza, co ok. rok lub zgodnie z harmonogramem prac serwisowych. Do usuwania oleju służy specjalny zawór spustowy. Pamiętaj, żeby stosować wyłącznie olej przeznaczony do sprężarek tłokowych. Nigdy również nie uruchamiaj sprężarki olejowej “na sucho” - grozi to poważnym uszkodzeniem urządzenia i stanowi  potencjalne zagrożenie dla użytkownika.

W kompresorach z napędem pasowym należy również na bieżąco kontrolować napięcie pasków klinowych oraz ich stan ogólny. Problem z prawidłowym napięciem pasków, poważne ślady ich zużycia lub widoczne pęknięcia są sygnałem, że paski należy natychmiast wymienić.

UWAGA: Wszystkie czynności konserwacyjne należy przeprowadzać wyłącznie kiedy kompresor jest wyłączony!



https://airpress.pl/naprawa-kompresorow-serwis-kompresorow


Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie przeprowadzać prace konserwacyjne, skorzystaj z pomocy, jaką oferuje każdy profesjonalny serwis sprężarek. To świetne rozwiązanie szczególnie podczas stawiania pierwszych kroków w świecie sprężonego powietrza. Z czasem wszystkie podstawowe prace konserwacyjne będziesz w stanie wykonywać samodzielnie. Pamiętaj jednak, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy urządzenia lub wyraźnych uszkodzeń (np. zbiornika), nie powinno się podejmować na własną rękę żadnych napraw mechanicznych. Tego rodzaju naprawy powinni wykonywać wyłącznie wykwalifikowani serwisanci. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup kompresora powietrza, sprawdź jaki poziom opieki serwisowej zapewnia producent.