Jak zabezpieczyć buty robocze przed przykrym zapachem?


Często spotykanym problemem związanym z użytkowaniem butów roboczych jest ich nieprzyjemny zapach. W okresie wiosenno-letnim, ten proble jest szczególnie dotkliwy. Dotyczy to zarówno pracowników wykonujących swoją pracę na siedząco jak i stojąco. Aby pozbyć się tego problemu należy najpierw określić prawidłowo jego przyczynę. 

Przyczyna nieprzyjemnego zapachu w obuwiu roboczym

Może to być wilgoć wewnątrz butów roboczych jak również podwyższona temperatura. W takich warunkach idealnie rozwijają się bakterie, grzyby i wiele innych drobnoustrojów które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Zła pielęgnacja obuwia ochronnego i niecałkowite wysuszenie go, także mają wpływ na pojawienie się przykrego zapachu. W jaki sposób pozbyć się bakterii i zapachu stęchlizny i w odpowiedni sposób zabezpieczyć buty robocze aby problem nie pojawił się ponownie ? Istnieje wiele rozwiązań opartych na gotowych produktach antybakteryjnych, lub też dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych obuwia roboczego. Przestawimy Państwu kilka działań, które pomogą nam w walce z nieprzyjemnym zapachem butów roboczych:

Domowe sposoby na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu butów roboczych, zimowych lub letnich przeleżanych w szafie przez kilka sezonów. 

  • Pierwszym z nich jest użycie torebek herbaty do wnętrza obuwia ochronnego na całą noc lub nawet na kilka dni dzięki czemu będą one po tym czasie suche i pozbawione nieprzyjemnego zapachu. Możemy do tego użyć torebki lub suszonych liści herbaty. Drugim sposobem jest wsypanie sody oczyszczonej do butów roboczych aby pozbyć się bakterii. Po upływie nocy lub kilku dni buty są gotowe do użycia, a sodę możemy usunąć np. poprzez użycie odkurzacza.
  • Po każdym użyciu obuwia roboczego, należy dokładnie go osuszyć czyli najlepiej wystawić je w suche, ciepłe i przewiewne miejsce. W przypadku gdy zostawimy buty bhp w wilgotnym miejscu, a wewnątrz będą znajdowały się np. skarpety, poziom wilgoci będzie stale wzrastać co przełoży się na powstanie zapachu stęchlizny i obniży nasz komfort użytkowania.
  • Suche stopy pozwolą nam na utrzymanie suchości w butach dlatego więc warto stosować preparaty antyperspiracyjne które możemy dostać w kremie, żelu, aerozolu czy w sztyfcie. Ich składniki ograniczają pracę gruczołów potowych dzięki czemu nasze stopy i buty robocze mogą być utrzymane w suchości. 
  • Używajmy specjalnych wkładek z powłoką zawierającą antybakteryjne cząsteczki węgla lub takich które zostały wyprodukowane ze środkami grzybo i bakteriobójczymi. Będą one pochłaniać wilgoć i nieprzyjemny zapach w butach roboczych  jak również pomogą w walce z bakteriami i drobnoustrojami. Zalecamy takie rozwiązanie wszystkim pracownikom fizycznym.
  • Ostatnim sposobem jest zastosowanie  pochłaniacza zapachów i wilgoci do butów roboczych. Plastikowa obudowa i chłonny wkład (zawarty w cząsteczki węgla) pochłoną wilgoć i skutecznie ograniczają przykry zapach. Wystarczy zaaplikować je na noc do obuwia, a dodatkowym atutem jest możliwość wielokrotnego użytku. 

Jak widzimy, istnieje wiele różnych ciekawych sposób na walkę z nieprzyjemnym zapachem butów roboczych. Prócz wyżej wymienionych przykładów, pamiętajmy o tym aby regularnie i całkowicie osuszać obuwie. Zacznijmy dbać o nasze stopy i obuwie, a nie będziemy musieli zmagać się ze wstydliwym problemem. Miejmy też na uwadze, że buty robocze wykonane z lepszej jakości materiałów mają lepsze właściwości oddychające co w znacznym stopniu może wpływać na mniejsze problemy z brzydki zapachem obuwia ochronnego.