Wiele osób budujących lub posiadających domy decyduje się na doprowadzenie do nich gazu. Zapewnia to możliwość tańszego ogrzewania w chłodnych porach roku, pozyskiwania ciepłej wody i oczywiście gotowania. Nie bez znaczenia jest fakt, że używanie gazu w domu jest bardziej ekologiczne. Gaz nie zanieczyszcza powietrza tak, jak paliwa stałe. Aby przyłączyć dom do sieci, należy postarać się o projekt instalacji gazowej. Mogą sporządzić go jedynie fachowcy ze specjalnymi uprawnieniami. 

1. Projekt instalacji gazowej - co to takiego?

2. Przyłączenie domu do sieci gazowej

3. Zasady bezpieczeństwa przy użytkowaniu instalacji gazowych

 

Projekt instalacji gazowej - co to takiego?

Aby otrzymać pozwolenie na budowę domu, trzeba dołączyć do dokumentacji projekt instalacji gazowej. Bez niego otrzymanie pozwolenia jest niemożliwe. Wynika to z przepisów prawa energetycznego oraz rozporządzenia ministerstwa infrastruktury. Przepisy te służą przede wszystkim zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa podczas użytkowania instalacji gazowej. Przygotowanie projektu nie jest proste, musi on bowiem być zgodny z obowiązującymi normami. Dlatego mogą go wykonywać tylko doświadczeni specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Znajdziesz ich np. tutaj: https://masterpex.pl/. Instalacje gazowe muszą być nie tylko bezpieczne, ale także wydajne. Dlatego planując przyłączenie domu do sieci gazowej warto wybrać firmę, która istnieje na rynku już kilka lat i cieszy się dobrą opinią klientów. Specjaliści podpowiedzą jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze, wykonają projekt i montaż instalacji gazowej, oraz przeprowadzą próby szczelności instalacji. Projekt musi zawierać określone informacje jak np. warunki techniczne do przyłączenia instalacji gazowej, rzuty wszystkich pięter budynku, mapę w skali 1:5000, oraz dane na temat innych przyłączy takich jak elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Chodzi o to, aby poszczególne instalacje nie kolidowały ze sobą wzajemnie. Potrzebna będzie również opinia kominiarza.

Przyłączenie domu do sieci gazowej

Jeśli dom już stoi, pora na wykonanie zewnętrznej i wewnętrznej instalacji gazowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami , instalacja gazowa budynku zasilanego z sieci, powinna mieć zawór główny umożliwiający odcięcie dopływu gazu. Musi być umieszczony na zewnątrz budynku, w dobrze wentylowanej skrzynce wykonanej z materiałów trudnopalnych i odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Musi być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, nie dalej niż 10 m od zasilanego budynku, od strony zewnętrznej działki budowlanej. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie rury instalacji gazowej powinny być zamontowane w odpowiedniej odległości od innych przewodów. Zwykle używa się rur stalowych, które nie mogą być schowane w ścianach, ale powinny być poprowadzone na zewnątrz, tak, aby łatwo można było się do nich dostać. Ważnym elementem wyposażenia urządzeń gazowych jest licznik zużycia paliwa gazowego, oraz odbiorniki gazu, takie jak kotły grzewcze, podgrzewacze wody i kuchenki. 

Zasady bezpieczeństwa przy użytkowaniu instalacji gazowych

Kiedy wszystkie rury, zawory, licznik i inne urządzenia zostaną zamontowane, specjaliści muszą wykonać odbiór instalacji gazowej. Wcześniej przeprowadza się próbę szczelności, w obecności dostawcy gazu. Próba jest przeprowadzana dla gazomierza i pozostałych części instalacji osobno. Służy do tego urządzenie zwane manometrem, którego dane wpisuje się do protokołu. Jeśli próba wypadnie pozytywnie, można sporządzić jeszcze jeden protokół - tym razem odbioru całej instalacji. Z tym dokumentem należy udać do siedziby dostawcy gazu i zawrzeć z nim umowę. Kontrolę szczelności przewodów gazowych powinno się wykonywać raz do roku.