Pożar w zależności o tego w jaki sposób został spowodowany może być różnego rodzaju dlatego  też każdy z pożarów może zostać gaszony w inny sposób. Istnieje wiele rodzajów gaśnic różniących się substancjami gaszącymi. Do tego aby wiedzieć jakiej gaśnicy użyć podczas pożaru, przydatne jest prawidłowe ocenienie jego przyczyny. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006r. informuje nas o tym w jaki sposób zostały podzielone rodzaje pożarów:

- pożary z grupy A są to pożary stałych materiałów zazwyczaja mające pochodzenie organiczne,spaleniu towarzyszą żarzące węgle
- pożary z grupy B- ulegają im ciecze jak również materiały stałe które się stapiają,
- pożary z grupy C powstają na skutek zapłonu gazu np. ziemnego, propanu, metanu
- pożary z grupy D powstają na skutek zapłonu metali typu magnez czy potas
- pożary z grupy F powstają na skutek palących się tłuszczy i olejów w akcesoriach kuchennych.

Jaki wiec rozaj gaśnicy wybrać ?

W naszym sklepie bhp znajdą Państwo szeroki wybór gaśnic. Z całą pewnością nie powinniśmy wybierać najtańszej opcji. W zależności od składu gaśnicy, a także jej wielkości ceny są bardzo zróżnicowane. Wszystkie gaśnice bhp łączy to w jaki sposób zostały zaprojektowane, czyli w sposób łatwy i zrozumiały, tak aby każdy kto znajdzie się w sytuacji zagrożenia, mógł z łatwością użyć jej do ratowania swojego życia lub zdrowia. W zależności od tego z jakich substancji gaszących dana gaśnica została wyprodukowana dzielone są one na proszkowe, halonowe, śniegowe, wodne i pianowe.Największą popularnością w naszym sklepie bhp cieszy się gaśnica proszkowa, która dzięki swojej uniwersalności nadaje się do ugaszenia pożaru z każdej wyżej wymienionej grupy.Do pożarów żarzących materiałów stałych a także cieczy i topiących się materiałów stałych wskazane jest stosowanie gaśnicy pianowej. Najmniejszy zasięg odbioru posiadają gaśnice wodne nadające się jedynie do ugaszenia pożaru z grupy A. Do pożarów z grupu B, C, F stosuje się gaśnice śniegowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się gaśnice halonowe, które prócz tego że są bardzo skuteczne okazują się również ogromnie wydajne. Zamiennik halonu, który znajduje się w składzie tej gaśnicy nie wpływa na naszą warstwę ozonową dlatego też podczas pożaru nasz tlen otrzymuje wsparcie, które w czasie spalania staje się niezbędne. Są więc one świetnym rozwiązaniem w samolotach, na łodziach czy też w serwerowniach.
Jak widzimy, gaśnice mogą być różnego rodzaju, wykonane z różnych substancji, mające swoje zastosowanie w różnych sytuacjach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą gaśnic, w naszym sklepie bhp.