Osoby zatrudnione na pełen etat codziennie wypełniają swoje obowiązki zawodowe przez 8 godzin. To znaczna część dnia, a biorąc pod uwagę nieustannie podnoszony wiek emerytalny, można powiedzieć, że w miejscu pracy spędza się większość życia. Z tego względu tak istotne jest przestrzeganie zarówno przez pracodawców, jak i pracowników zasad BHP oraz ergonomii, czyli nauki, która zajmuje się regułami przystosowywania narzędzi do anatomii człowieka. Ergonomia w procesie pracy ułatwia wydajne oraz bezpieczne wypełnianie obowiązków zawodowych. Istnieje wiele przepisów dotyczących zachowywania prawidłowej postawy ciała podczas pracy w pozycji siedzącej i stojącej czy też związanych z w konkretnymi działami lub poszczególnymi stanowiskami. Jakie można podać przykłady ergonomii w pracy? Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zasady ergonomii pracy w pozycji siedzącej

Ergonomia w środowisku pracy biurowej koncentruje się na zapobieganiu chorobom zawodowym takim jak zwyrodnienie kręgosłupa, zapalenia stawów czy krótkowzroczność.

Żeby uniknąć dolegliwości powodowanych przez wielogodzinne siedzenie za biurkiem, należy zastosować poniższe zasady podczas organizacji miejsca pracy:

  • odległość monitora od oczu powinna wynosić 400-750 mm;

  • blat biurka powinien mieścić się na wysokości łokci;

  • krzesło powinno być dobrze wyprofilowane i posiadać przepuszczającą powietrze tapicerkę. Ponadto powinno umożliwiać swobodne położenie stóp na podłodze i rąk na podłokietnikach (bez konieczności podnoszenia barków);

  • oparcie krzesła powinno podtrzymywać dolny odcinek kręgosłupa i posiadać funkcję przechylania do przodu i do tyłu;

  • oświetlenie nie powinno obciążać wzroku;

  • klawiatura i myszka powinny być ustawione w taki sposób, żeby napięcie mięśni rąk było jak najmniejsze. Ulokowanie tych urządzeń powinno umożliwiać równoległe ułożenie nadgarstków i łokci;

  • temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 22-24°C przy wilgotności 40 do 60 procent.

Poza tym, zgodnie z zasadami ergonomii pracy w pozycji siedzącej, po każdej godzinie pracy powinno się robić pięciominutową przerwę. Najlepiej poświęcić ją na pójście na spacer czy na rozciąganie kręgosłupa i ramion.

Zasady ergonomii pracy w pozycji stojącej

Nie każdy może siedzieć podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków. Często ze względu na ich specyfikę trzeba stać lub się przemieszczać. Jak zagwarantować sobie maksimum swobody i komfortu, redukując przy tym ryzyko kontuzji?

Oto najważniejsze zasady ergonomii w procesie pracy, którą wykonuje się na stojąco:

  • tułów nie powinien być pochylony lub skręcony;

  • wysokość pola pracy powinna być dostosowana do wzrostu i zależeć od stopnia precyzji obowiązków. Prawidłowe odległości od pola pracy wahają się od 50 mm powyżej dolnej powierzchni łokcia zatrudnionego (dla prac o wysokim stopniu dokładności) do 400 mm poniżej dolnej powierzchni łokcia (dla prac ciężkich);

  • w sytuacjach, w których pole pracy znajduje się zbyt wysoko, wskazane jest zastosowanie podnóżka;

  • powierzchnia stania powinna być pozioma i nie powinna być śliska. Najlepiej, żeby była drewniana lub wyłożona matą, co odciąży kręgosłup oraz stawy kończyn dolnych;

  • wskazane jest noszenie sportowego obuwia oraz wkładek ortopedycznych.

Ergonomia pracy w pozycji stojącej zakłada także, że nie powinno się długo zachowywać statycznej postawy ciała. Ważne, żeby co jakiś czas wykonać parę ćwiczeń, które pobudzą krążenie.

Zasady ergonomii pracy w logistyce

Aby produkowany towar mógł następnie trafić do konsumentów, potrzebne są osoby, które zajmą się planowaniem, kierowaniem oraz kontrolą jego transportu. W tym celu tworzy się działy logistyki. To szerokie pojęcie, które zakładać może pełnienie różnego rodzaju obowiązków zawodowych, zarówno w pozycji siedzącej (np. specjaliści zarządzający łańcuchem dostaw), jak i w ruchu (np. magazynierzy). Jak więc zadbać o ergonomię w środowisku pracy tak różnorodnym pod względem powierzonych osobom zatrudnionym zadań? Bez wątpienia powinno się stworzyć odpowiednie warunki dostosowane do wymogów konkretnego stanowiska. Tak więc, jeżeli pracownik podczas wykonywania obowiązków służbowych narażony będzie na działanie szkodliwych czynników, pracodawca musi zapewnić mu odpowiednią odzież ochronną — okulary, obuwie czy rękawice robocze. Zatrudnieni nie powinni także przenosić samodzielnie ciężkich towarów. Inne przykłady ergonomii w pracy to zagwarantowanie prawidłowego oświetlenia, temperatury oraz czystości w magazynach. Zgodnie z zasadami BHP kluczowe jest również oznaczenie drogi ewakuacyjnej.

Korzyści dbania o ergonomię w środowisku pracy

Dobry pracodawca skupia się nie tylko na zyskach, lecz ponadto troszczy się o swoich pracowników, a tym samym stara się zagwarantować im komfort oraz bezpieczeństwo. Jak o to zadbać? Przede wszystkim zorganizować odpowiednie miejsce pracy każdemu podwładnemu oraz przestrzegać zasad BHP. Ich rolą jest zmniejszenie ryzyka nagłych wypadków oraz ochrona zdrowia osób zatrudnionych. Choć w wielu przypadkach nieodpowiednie warunki pracy nie wywołają przykrych skutków zdrowotnych od razu, to mogą przynieść negatywne konsekwencje po kilku miesiącach lub latach. Z tego względu należy urządzić stanowiska zgodnie z zasadami ergonomii pracy w pozycji siedzącej czy stojącej oraz przydzielić wymaganą odzież ochronną.