Druk dtg to inaczej bezpośredni druk cyfrowy nanoszony na tkaninę. Umożliwia on przede wszystkim tworzenie wysokiej jakości nadruków na odzieży i innych tekstyliach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie ze względu na prostotę technologiczną oraz szybkość realizacji zamówień.

Co to jest druk cyfrowy dtg?

Druk dtg powstaje bezpośrednio na materiale. Do jego stworzenia używa się specjalnego sypkiego tonera. Maszyna drukująca nakłada tusz na całej powierzchni w tym samym czasie, a jego skład wchłaniany jest przez tkaninę. Dzięki temu uzyskany obraz jest bardzo precyzyjny i nie występują na nim żadne przesunięcia czy inne niedociągnięcia. Nadruk dobrze oddaje przejścia tonalne i gradienty, więc można go wykorzystać do realizacji nawet bardzo skomplikowanych, bogatych w szczegóły grafik.

Szybkie tempo realizacji zleceń przy wyborze druku dtg wynika z tego, że do odtworzenia obrazu wystarczy jego zapis w formie cyfrowej i dostęp do maszyny drukującej. Dzięki temu możliwa jest nawet personalizacja poszczególnych odbitek podczas drukowania.

Zalety druku dtg?

Druk dtg to precyzyjna i szybka technika. Powstałe tą metodą obrazy na odzieży są trwałe i nie niszczą się łatwo pod wpływem czynników zewnętrznych. Ozdobione tekstylia można  swobodnie prać w pralce z użyciem detergentów. Nadruki nie obciążają tkaniny, więc stworzone w ten sposób ubrania są wygodne i komfortowe. Wzór nie jest wypukły, czy wyczuwalny pod palcami i zachowuje teksturę tkaniny, na której został wykonany. Materiał  ma więc oddychający charakter, a człowiek się nie poci. Efekty druku dtg wyglądają równie dobrze zarówno na białej, jak i na kolorowej odzieży, można więc dać ponieść się wyobraźni i zrealizować dzięki niemu nawet najbardziej kreatywne pomysły.

Druk dtg jest nowocześniejszą metodą, niż sitodruk. Pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu. Umożliwia też szybsze tworzenie odbitek, ponieważ do ich naniesienia nie jest konieczne wymienianie matryc za każdym razem, kiedy zmienia się zlecenie.

Zastosowanie druku dtg?

Najczęściej nadruki w tej technice wykonuje się na odzieży bawełnianej, ponieważ ta tkanina przyswaja je najlepiej, ale w zasadzie nie nie ma przeszkód, żeby ozdabiać w ten sposób także inne tekstylia, a wśród nich nawet nietypowe tkaniny, np. wodoodporne.

Druk dtg wykorzystuje się do tworzenia odzieży reklamowej, ponieważ jest szybki i tani, a także pozwala na uzyskanie odpowiednio dobrej jakości. Ze względu na możliwość personalizacji każdej odbitki ta metoda znakowania odzieży świetnie się także sprawdza przy przeprowadzaniu testów produktów, które dopiero mają wejść na rynek. Jeśli jakiś egzemplarz odzieży nie spełni pokładanych w nim nadziei, nie ma problemu, żeby go zweryfikować i wprowadzić w innej formie. Zaletą druku dtg jest także to, że charakteryzuje się niską ceną, a więc nawet pełen prób i błędów proces tworzenia kolekcji ubrań, nie doprowadzi producenta do ruiny.