Wydajność pieca, czyli to, jak ciepło będzie nam w domu podczas panujących na zewnątrz niższych temperatur, nie zależy jedynie od tego jednego urządzenia. Jeśli mimo właściwej pracy odczuwalna w pomieszczeniach temperatura jest niższa, warto sprawdzić przewody kominowe pieca. To nie jedyny powód, dla którego powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina.

Wiele przykrych incydentów z udziałem pieców miało miejsce ze względu na zaniedbania właścicieli. Także urzędnicy są bardzo surowi, jeśli chodzi o przestrzeganie rozporządzenia ministra oraz stosowanie się do obowiązujących zasad prawa budowlanego. Jakie są więc główne powody, dla których powinniśmy wzywać do siebie kominiarza?

Folia w płynie na śmierdzący komin, sprawdź: https://budujemysami.pl/folia-w-plynie-na-smierdzacy-komin/

Niedrożne przewody kominowe zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców. Zatkane sadzą przewody kominowe są jedną z najczęstszych przyczyn zaczadzeń w domach jedno- i wielorodzinnych. Zatkanie przewodów kominowych może być też bezpośrednią przyczyną pożaru. Zatkany sadzą komin będzie dawał się we znaki na co dzień – dym nie będzie wywiewany na zewnątrz, tak, jak powinien, będzie się roznosił po kotłowni i wpływał na jakość wdychanego powietrza. Również ubezpieczalnie, w chwili zgłoszenia pożaru i chęci uzyskania odszkodowania w ubezpieczonym domu, sprawdzają stan przewodów kominowych. Jeśli ich niedrożność, czyli zaniedbanie właściciela, było powodem pożaru, odszkodowanie może nie zostać wypłacone.

Surowe kary za niedopatrzenia

Osobom, które odwlekają czyszczenie przewodów kominowych lub w ogóle ich nie wykonują, grożą kary administracyjne. Przede wszystkim przed rozpoczęciem użytkowania pieca wraz z przewodami kominowymi, powinien on zostać sprawdzony przez kominiarza pod kątem technicznym – to tak zwany „odbiór kominiarski”. Zgodnie z prawem obowiązkowe są nie tylko coroczne przeglądy kominiarskie, ale właśnie również regularne czyszczenie przewodów kominowych. Zgodnie z rozporządzenie ministra, czyszczenie komina powinno odbywać się raz na trzy miesiące. Zaniedbania w tym zakresie mogą właściciela nieruchomości doprowadzić do mandatu w wysokości 500 złotych.

Nie narażaj się na koszty

Bywa, że czyszczenie komina odkładamy na później, aby uniknąć dodatkowego wydatku na dom. Czyszczenie komina można jednak wykonać samodzielnie, jeśli mamy odpowiedni sprzęt oraz predyspozycje do prac na wysokości. Sama czynność czyszczenia komina nie jest skomplikowana – jeśli nie dolega nam lęk wysokości, możemy pokusić się o samodzielne jego wykonanie. Regularne czyszczenie komina pozytywnie wpłynie również na wydajność pieca. Dobry ciąg powietrza oraz odpowiednie odprowadzenie spalin mają niebagatelny wpływ na żywotność urządzenia, niezależnie od modelu czy rodzaju wybranego ogrzewania. Dzięki temu zmniejsza się automatycznie ilość paliwa czy opału, jakie musimy zakupić, aby ogrzać nasz dom. Dobrze przeczyszczony komin wpływa również na kulturę spalania opału – im wyższa, tym lepiej dla użytkowników oraz ich komfortu. Trzeba przy tym pamiętać, że zatykanie sadzą przewodów kominowych nie jest spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem pieca. To proces zupełnie naturalny, wymagający kontroli oraz odpowiedniego działania. Ponadto niezalecane jest stosowanie innych, „domowych” metod czyszczenia niż te z wykorzystaniem specjalnej szczotki.

Więcej o tego typu tematach przeczytasz na: https://nafakcie.pl/kategoria/budownictwo/