Podpory regulowane (inaczej wsporniki) to zestawy elementów posiadające jedną stałą lub regulowaną wysokość. Umieszcza się je na sztywnym podłożu, np. na wylewce betonowej oraz na utwardzonym gruncie. Dzięki nim możliwe jest wygodne układanie płyt w taki sposób, by ich powierzchnia była równa i by możliwe było jej podniesienie, np. na potrzeby powstającego tarasu. To właśnie na tarasie najczęściej mają zastosowanie wsporniki, co odbywa się znacznie szybciej i wygodniej niż w przypadku przyklejania płyt do podłoża. Zapewnia też bezpieczeństwo i pewność, że na wiele lat nowy taras zachowa nienaganny wygląd.
 

Jakie zastosowanie mają podpory regulowane w otoczeniu domu?

Podpory dają możliwość regulowania wysokości oparcia na ogół do maksymalnie 210 mm i posiadają ruchomą głowicę poziomującą. Dzięki nim można regulować nachylenie tarasu nawet o 10%. Wytrzymują znaczne obciążenie i znacząco usprawniają prace budowlane, jak i późniejsze korzystanie z tarasu przez domowników.

Podpory nazywane są inaczej wspornikami do płyt tarasowych i posiadają praktyczne zastosowanie w ogrodzie. Oprócz tego, że stosuje się je do konstrukcji tarasów to sprawdzają się także w trakcie regulowania wysokości innych budowli, w tym np. płyt chodnikowych i krat stalowych.

Wsporniki regulowane tarasowe - jakie mają zalety i dlaczego warto je stosować?

Specjaliści są zgodni, że wsporniki tarasowe posiadają szereg zalet, które przemawiają za ich użyciem podczas tworzenia konstrukcji tarasu. Przede wszystkim sprawdzają się z uwagi na wysoką odporność na promieniowanie UV, a na takie narażone są tarasy tuż obok domu. Ponadto wykazują silną wytrzymałość - około 1000 kilogramów na metr kwadratowy, co ma znaczenie gdy chcemy korzystać z różnorodnych możliwości, jakie daje taras i np. umieszczać na nim dodatkowe elementy.

Obecnie na rynku można znaleźć wsporniki wykonane z wysokiej jakości materiałów, służących bez wad przez wiele lat. Dobrą wiadomością dla osób, które cenią troskę o środowisko naturalne jest fakt, że są produkowane z materiałów w całości podlegających recyklingowi. Ich poszczególne elementy składowe są stabilne, solidne i wytrzymałe na wiele lat. Dotyczy to też stopek - ważnego elementu konstrukcyjnego wsporników regulowanych.

Fachowcy wskazują ponadto, że podpory regulowane są proste i szybkie w montażu, a tym samym znacząco usprawniają czas pracy przy powstawaniu nowego tarasu lub altanki. Posiadają także odpowiedni system modułowy i można je ustawiać pod różnym katem spadku, zależnie od potrzeb.

Różne rodzaje wsporników oraz ich stosowanie

Obecnie wielu producentów oferuje różne rodzaje wsporników, wśród których popularne to te z zastosowaniem do tarasów oraz wsporniki pod płyty betonowe i kraty stalowe. Różnią się między sobą wykonaniem i warto dokładnie wiedzieć jaki rodzaj wybrać na czas budowy. Mimo wskazanych różnic wszystkie wyżej omawiane elementy wykazują podobne cechy charakterystyczne, do których zalicza się m.in.dobrą jakość, ponieważ powstają na bazie materiału kompozytowego, który jest odporny na działanie sił zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne.

Wsporniki nie reagują negatywnie również na zmiany pór roku i związane z tym wahania pogody. Nie są im straszne ani wysokie temperatury w okresie letnim, ani niskie w zimie. Mocując je na tarasie mamy pewność, że na długie lata zachowają właściwości wygląd i dadzą możliwość swobodnego korzystania z niego. Większość wsporników posiada opcję regulowania w zakresie od 1 do 19 centymetrów, a także wysoką siłę nośną, co wpływa na ich jakość.

Zastosowanie wsporników na co dzień

Specjaliści wskazują, że wsporniki to obecnie popularne rozwiązania, które stosuje się chętnie podczas wykonywania tarasów i innych budowli znajdujących się w otoczeniu domu. Dają możliwość komfortowego przeprowadzenia prac i pewność, że w przyszłości nie zaskoczy nas niemiła niespodzianka.

Wiele firm, posiadających długie doświadczenie w branży budowlanej chętnie sięga po takie rozwiązania jak wsporniki. Wynika to głównie z cech tego typu materiałów kompozytowych i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą nie tylko dobrze czuć się na swoim nowym tarasie, ale mieć też przekonanie, że wykonano go precyzyjnie i z dbałością o każdy detal.

Oferowane przez producentów wsporniki regulowane znacząco usprawniają i przyśpieszają montaż, a także zapewniają precyzyjne wypoziomowanie całej konstrukcji, co ma znaczenie dla powodzenia budowy. Dzięki nim można dokładnie wymierzyć kąt nachylenia i regulować go - w zależności od konieczności.

Osoby, u których zastosowano wsporniki tarasowe nie muszą się też obawiać o stabilność i bezpieczeństwo. Kwestie te idą w parze z produktami, które są wytrzymałe i odporne na zmienne warunki pogodowe.

Wsporniki regulowane na taras a wsporniki pod płyty betonowe i kraty stalowe - różnice w budowie

Wskazane wyżej rodzaje wsporników różnią się miedzy sobą budową.

Wsporniki, które mocuje się na tarasie stanowią kompozycje polipropylenową i są wytrzymałe na wysokie mrozy i silne słońce w okresie letnim. Ponadto są regulowane. Producenci wskazują, że na jeden metr tarasu konieczne jest umieszczenie od 6 do 7 sztuk wsporników.

Z kolei wsporniki z przeznaczeniem do zastosowania pod płyty betonowe i kraty stalowe posiadają inną budowę i sprawdzają się podczas prac na zewnątrz, które wymagają stabilnych kompozycji.

Dla osób, które marzą o wygodnym tarasie lub altance w zaciszu swojego ogrodu dobrym rozwiązaniem są wsporniki regulowane, które pozwalają na stabilne podparcie i podłoże. To idealna opcja także wówczas, kiedy chcemy zdecydować się np. na patio ogrodowe. Ponieważ każda z tych budowli i konstrukcji wymaga nie tylko precyzji wykonania,ale i materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków pogodowych - wsporniki sprawdzą się idealnie i na wiele lat pozwolą zadbać o komfort korzystania i bezpieczeństwo dla domowników. Za ich wyborem przemawia również estetyka wykonania i dbałość o detale, dzięki czemu można połączyć to, co praktyczne i trwałe z unikalnym designem.