Odnawialne źródła energii to nie tylko wielka polityka. To realna oszczędność dostępna dla każdego gospodarstwa domowego. Solary słoneczne to inwestycja pozwalająca w efektywny, ekonomiczny i ekologiczny sposób pozyskiwać energię. Co warto o nich wiedzieć i jakie są najważniejsze powody dla których warto zainwestować w takie rozwiązania jak instalacja solarna.

Instalacja solarna – najważniejsze informacje

Instalacje solarne, jak sama nazwa wskazuje pozwalają na pozyskiwanie energii ze słońca. Dzięki promieniom słonecznym staje się możliwe pozyskanie dodatkowej energii cieplnej, za którą nie trzeba płacić. Co warto wiedzieć o solarach?

Definicja instalacji solarnej jest następująca - to zespół urządzeń, które przekształcają energię słoneczną w energię cieplną. W skład całego systemu wchodzą: kolektory słoneczne, grupa urządzeń składająca się z pomp i rur, zbiornik na ciepłą wodę, specjalne naczynie wzbiorcze, a także odpowietrznik. Instalacja nie może funkcjonować właściwie bez płynu propylenowego lub płynu etylenowego, które stanowią nośnik energii.

Solary na ciepłą wodę i solary wspierające ogrzanie domu przyczyniają się do obniżenia rachunków, dają także w znacznym stopniu niezależność od innych źródeł energii. Instalacja solarna może wspierać działanie systemów podgrzewania czynnika grzewczego, a także kotłów na paliwo stałe. To właśnie ta uniwersalność sprawia, że można je wykorzystać niemal w każdym gospodarstwie domowym. Ich skuteczność sprawia, że cieszą się coraz większą popularnością.

Miejsce montażu instalacji solarnej

Kolektory słoneczne najczęściej montuje się na dachach budynków. Z pomocą specjalnych stelaży możliwe stało się także montowanie kolektorów na ziemi. Miejsce i stronę, w którą skierowane są kolektory powinien wybrać specjalista. Najważniejsze jest jednak optymalne dobranie wielkości instalacji solarnej do potrzeb mieszkańców domu. Dzięki temu instalacja będzie najbardziej efektywna, co przełoży się bezpośrednio na oszczędności w domowym budżecie.

Instalacja solarna może być użytkowana przez cały rok. Niemniej, bardziej efektywna jest zwykle w sezonie wiosenno-letnim. Przy optymalnych warunkach może w tym czasie pokryć nawet 100 % zapotrzebowania na energię do podgrzania wody użytkowej. Niemniej, także jesienią i zimą zdarzają się słoneczne dni, w czasie których instalacja solarna może wytworzyć energię elektryczną.

Najczęstsze przeznaczenie instalacji solarnej

Zastosowanie kolektorów słonecznych jest bardzo wszechstronne. Można wykorzystać solary do ogrzania wody, a także do zasilania innych urządzeń w domu. Jest to zielona energia, pozbawiona szkodliwej emisji CO2. Dodatkowo, energia jaką daje instalacja solarna jest całkowicie darmowa. Pozwala na realne oszczędności w gospodarstwach domowych. Oszczędności idące za montażem solarów to nawet 60% w przypadku ogrzewania wody i 20% w przypadku ogrzewania budynku.

W związku z faktem, że instalacja solarna doskonale sprawdza się w tym celu, najpopularniejsze są solary na wodę. Ograniczenie kosztu uzyskania ciepłej wody użytkowej sprawia, że instalacje solarne to inwestycja, która naprawdę się opłaca.

Aby oszczędności dla konkretnego gospodarstwa domowego były jak największe konieczny jest wybór optymalnej ilości kolektorów. Warto pamiętać, że ani zbyt duża, ani zbyt mała powierzchnia instalacji nie jest korzystna. Optymalny projekt, dostosowany do indywidualnych potrzeb pozwala w najefektywniejszy sposób wykorzystać energię. Solary na ciepłą wodę mogą przynieść oszczędności dochodzące do 60 % w skali roku, ale tylko wtedy, kiedy są odpowiednio zaprojektowane.

Instalacja solarna powoli staje się standardem w nowym budownictwie. Z całą pewnością jest dobrą i opłacalną praktyką. Z tego względu coraz więcej gospodarstw decyduje się na montaż instalacji solarnej. Warto pamiętać, że zielona energia to nie tylko troska o środowisko, ale także wsparcie dla domowego budżetu i zyskanie niezależności energetycznej.