Folia LDPE to jeden z najpowszechniej używanych materiałów opakowaniowych, którego popularność, mimo pojawienia się nowszych typów tworzyw sztucznych, nie maleje. Ze względu na duży popyt na LDPE i jednocześnie szybko rosnącą ilość odpadów z popularnego polietylenu o niskiej gęstości, coraz więcej uwagi przykłada się do recyklingu folii opakowaniowej i innych produktów wykonanych z plastiku LDPE, który umożliwiłby wielokrotne wykorzystanie tego tworzywa, a poprzez to służył ochronie środowiska naturalnego. Czym w istocie jest folia LDPE i jakie ma zastosowania? Na czym polega przetwarzanie folii LDPE i jakie korzyści oferuje recykling termoplastycznego tworzywa LDPE?

 

Folia LDPE – właściwości i popularne zastosowania

Folia LDPE to folia wykonana z polietylenu o niskiej gęstości i nierównomiernym rozkładzie cząsteczek. Wynalezione już blisko 100 lat temu tworzywo LDPE ze względu na swoją dużą odporność na działanie kwasów, zasad i soli, nieprzepuszczalność w stosunku do zapachów i wilgoci, podatność na zgrzewanie, elastyczność oraz dość dużą wytrzymałość znalazło zastosowanie przede wszystkim w produkcji różnego rodzaju opakowań, pojemników, butelek, rurek, tacek, torebek i folii opakowaniowej. Na folię LDPE stale zresztą rośnie zapotrzebowanie, co wynika z rozwoju branż, w których chętnie jest wykorzystywana, np. e-commerce, które przeżywa aktualnie swój rozkwit. Folia LDPE od lat jest poszukiwanym materiałem do produkcji torebek, reklamówek, worków, woreczków strunowych, folii przemysłowych i ogrodniczych i wielu, wielu innych artykułów, z którymi stykamy się na co dzień. Przetwarzanie folii LDPE w obliczu tak dużego zapotrzebowania na ten rodzaj elastycznego tworzywa jest doskonałym rozwiązaniem, które pomaga z jednej strony zredukować ilość plastikowych śmieci na składowiskach i dzikich wysypiskach, a z drugiej wspomaga rozwój przemysłu, dostarczając mu cennego surowca z pominięciem strat środowiskowych i bez zużywania naturalnych zasobów.

 

Jak przebiega recykling folii LDPE?

Z odpadów różnych frakcji dzięki selektywnej zbiórce śmieci wyodrębnione zostają odpady z tworzyw sztucznych, w tym także zużyta folia LDPE. Recykling folii z tworzyw sztucznych rozpoczyna się już na tym etapie, a następnie kontynuowany jest w specjalistycznych zakładach przetwarzania odpadów. Skandynawski koncern Stena Recycling, lider w dziedzinie recyklingu przemysłowego różnych frakcji odpadów i w branży gospodarowania odpadami, właśnie otwiera nową instalację do przetwarzania folii LDPE w Polsce, w swoim nowoczesnym centrum recyklingu we Wschowie. Nowa linia do recyklingu folii opakowaniowej dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, zgodnie z informacją podaną przez inwestora (zobacz: https://www.stenarecycling.pl/top-menu/aktualnosci/inwestujemy-w-nowe-linie-do-recyklingu/), pozwoli przetworzyć rocznie około 15 tysięcy ton folii LDPE. Folia LDPE, która trafia do zakładów przetwarzania Stena Recycling, jest tam oczyszczana, rozdrabniana, suszona i przetapiana na wysokiej jakości granulat, którego właściwości są na bieżąco sprawdzane w specjalistycznym centrum jakości. Wysokiej klasy granulat z folii LDPE służy następnie producentom z różnych branż i krajów europejskich do wyrobu nowych produktów. W ten sposób zamykany jest obieg plastiku LDPE, firmy rozwijają się, a nieodnawialne zasoby zostają zaoszczędzone.