Czy temperatura w pomieszczeniu jest rezultatem wybranego koloru elewacji?

 

Jak podaje Komisja Europejska, dekada 2011-2020 była najcieplejsza w historii, a w rekordowym roku 2019 średnia temperatura na świecie była o 1,1°C wyższa niż w czasach sprzed rewolucji przemysłowej. Zgodnie z szacunkami, trend ten będzie nasilać się w kolejnych latach w tempie 0,2°C na 10 lat. Powyższe prognozy nie napawają optymizmem – coraz więcej osób zaczyna przykładać szczególną wagę do obniżenia temperatury w swoich czterech kątach. Czy kolor elewacji jest jednym z czynników, który negatywnie wpływa na klimat wnętrza naszego domu?

Na klimat wnętrza wpływa wiele zróżnicowanych czynników

Każdy, kto przynajmniej raz wyszedł na palące słońce, ubrany w ulubioną czarną koszulkę, odczuł na własnej skórze, które kolory najgorzej znoszą wpływ promieni słonecznych. Nic więc dziwnego, że wyrażamy obawę o jakość codziennego życia w domu, którego elewacja jest pomalowana na ciemny kolor.

Badania amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (Enviromental Protection Agency) wskazują, że statystycznie spędzamy ok. 90% czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Nasze dobre samopoczucie i stan zdrowia są wyraźne uzależnione od istniejącego tam mikroklimatu. Wśród wiodących czynników korzystnej domowej aury warto wymienić m.in. optymalną temperaturę powietrza i właściwe ciepło ścian. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu przyczynia się do ogólnego zmęczenia – osłabienia, rozdrażnienia oraz chronicznego bólu głowy, wraz z towarzyszącymi mu problemami z koncentracją.

Wyniki badań nad klimatem wnętrza mogą Cię zaskoczyć

Czy problem nagrzewania się przedmiotów w ciemnych kolorach obejmuje również fasady budynków? Z zagadnieniem tym zmierzyli się eksperci pracujący na co dzień w parku badawczym materiałów budowlanych Baumit Viva. Czy wyniki badań rozwiały wszelkie potencjalne wątpliwości?

Test 1 – izolowany dom z betonu

Obiektem pierwszego testu był betonowy dom, który pokrywała termoizolacja budynku. Eksperci symulowali wpływ zewnętrznej temperatury, oscylującej wokół 32˚C, poddając budynek bezpośredniemu nasłonecznieniu. Temperatura powierzchni ścian w pomieszczeniu pokrytym fasadą białą wynosiła 26,3˚C. W przypadku fasady czarnej zmierzona wartość wynosiła 26,9˚C.

Test 2 – dom pozbawiony izolacji

Sytuacja prezentuje się zgoła odmiennie w przypadku murowanego domu pozbawionego termoizolacji. Czarna elewacja przyczyniła się wówczas do znacznego wzrostu temperatury ścian – odnotowany przyrost wynosił aż 5˚C.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z badań Baumit Viva Park?

Przeprowadzone testy udowodniły, że kolory elewacji i temperatura w pomieszczeniu nie są ściśle powiązane. Na klimat wnętrza największy wpływ ma termoizolacja budynku – chroni ona domowników zarówno latem, jak i zimą. Przeprowadzone przez markę Baumit badania pokazały, że kolory elewacji nie muszą być ograniczone względami technicznymi – do dyspozycji architektów pozostaje kompletna paleta kolorów, która pozwoli uzyskać nawet najbardziej efektowne kompozycje.

Warto mieć jednak na względzie, że wiodący producenci, tacy jak firma Baumit, mają w ofercie systemy ociepleń z tynkami i farbami elewacyjnymi w ciemnych odcieniach. Produkty te są wyposażone w specjalny mechanizm chłodzenia – zawarte tam coolpigmenty odbijają dużą część promieni słonecznych i ograniczają nagrzewanie się elewacji. Już dziś odwiedź stronę internetową marki Baumit i dowiedz się, w jaki sposób ochronić się przed niepożądanym wpływem letniego słońca.