Ulga B+R, inaczej ulga badawczo-rozwojowa, jest ulgą, z której może skorzystać wiele firm prowadzących innowacyjne działania o charakterze badawczo-naukowym. Jej przyznanie umożliwia odliczenie kosztów, które powstały w ramach prowadzonych przez firmę badań. Ulga, wbrew pozorom, jest dostępna dla wielu przedsiębiorstw. Jedyne, co trzeba spełnić, to kilka ważnych, wymienionych poniżej warunków.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi B+R?

Działania badawcze firmy powinny być prowadzone w sposób systematyczny oraz uporządkowany. Warunkiem koniecznym jest również prowadzenie stosownej dokumentacji. Działania badawczo-rozwojowe w pierwszej kolejności powinny być zidentyfikowane na podstawie podatków dochodowych CIT i PIT. Prawidłowe ustalenie kosztów w ramach prowadzonych przez firmę badań, skonstruowanie i złożenie wniosku do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz techniczna analiza – wszystkie te elementy warto skonsultować z firmami świadczącymi doradztwo oraz prawnicze i księgowe wsparcie, takimi jak m.in. firma Crowe. Dzięki profesjonalnej pomocy zminimalizować możemy wszelkiego rodzaju błędy i skutecznie ubiegać się o potwierdzenie, które umożliwi nam wdrożenie zaplanowanych prac badawczo-rozwojowych w życie.

Co można odliczyć w ramach tego rodzaju ulgi?

W ramach ulgi B+R możemy odliczyć szereg kosztów: Są to m.in.:

  • koszty wynagrodzenia pracowników oraz ich składki ZUS,
  • wydatki na potrzebny sprzęt, materiały lub surowce,
  • koszty zasięgniętych opinii oraz usług doradczych, a także ekspertyz.

Możliwości jest wiele, jednak należy pamiętać, że koszty powinny znaleźć się w prowadzonych przez firmę księgach rachunkowych i być zsumowane na koniec każdego roku.

Co kwalifikuje się do ulgi B+R?

Działania badawczo-rozwojowe mają na celu przede wszystkim zwiększenie zasobów wiedzy lub w ramach istniejącej wiedzy do stworzenia nowych zastosowań. Wynikiem prowadzonych badań może być także stworzenie nowych hipotez lub teorii. Powinny być twórcze i systematyczne, wnoszące coś nowego do obecnego stanu wiedzy.