Kominek w salonie lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu to bardzo ciekawy element wyposażenia, który zawsze przyciąga uwagę i podnosi estetykę aranżacji wnętrza. Jednak aby działał sprawnie i spełniał swoje zadanie, musi być sprawny i zadbany. Czy posiadanie kominka w domu jest bezpieczne? W jaki sposób o niego dbać i jak go użytkować?

 

1. Kominek w salonie - bezpieczeństwo przede wszystkim

2. Wkłady kominkowe - jakiego paliwa potrzebują?

3. Piec kominkowy do salonu - jak poprawnie z niego korzystać?

4. Jak utrzymać piece kominkowe w dobrym stanie?

 

Kominek w salonie - bezpieczeństwo przede wszystkim

Kominek w salonie wygląda bardzo efektownie i elegancko - nie da się tego ukryć. Aby jednak korzystać z niego odpowiedzialnie i bezpiecznie, musimy spełnić kilka warunków i pamiętać o pewnych zasadach. Już samo jego umieszczenie w pokoju jest istotne: powinien zostać otoczony odpowiednio wytrzymałą posadzką, a także znajdować się z dala od mebli, zasłon i innych podobnych elementów wyposażenia. Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie paliwo - to dzięki niemu wkład kominkowy będzie działał sprawnie i bez ryzyka zapchania instalacji.

 

Wkłady kominkowe - jakiego paliwa potrzebują?

Kominek wolnostojący, jak i taki w zabudowie, potrzebuje właściwego wypełnienia, by dobrze się palić. Nie wolno nam używać w tym celu węgla, malowanego drewna ani syntetycznych materiałów. Nowoczesne kominki wykorzystują do pracy drewno lub brykiet drzewny - im lepszej jakości, tym bardziej wartościowe i dające więcej ciepła. Kupując opał powinniśmy zwrócić uwagę na wilgotność surowca. Im bardziej suche drewno, tym lepiej będzie się spalać.

Sposób ułożenia materiału w kominku również ma znaczenie. Poszczególne szczapy drewna powinny do siebie ściśle przylegać, najlepiej dłuższym bokiem. Oczywiście, jeżeli nie chcemy stawać przed koniecznością dbania o opał, możemy zdecydować się na kominek elektryczny. O taki jednak również musimy odpowiednio zadbać.

 

Piec kominkowy do salonu - jak poprawnie z niego korzystać?

Tradycyjne kominki to niewątpliwie ciekawy element wystroju salonu. Jednak aby były dla nas bezpieczne i jednocześnie spełniały swoje zadanie, musimy o nie zadbać. Jeżeli nasza instalacja ma już swoje lata, najlepszym wyjściem przed rozpoczęciem kolejnego sezonu będzie renowacja kominka. Z kolei gdy nie musimy zmagać się z tym tematem, powinniśmy stosować pewne zasady przy korzystaniu z niego. Przede wszystkim dbajmy o sprawność i szczelność instalacji - dzięki temu unikniemy wydzielania się niebezpiecznych gazów, jak na przykład czad. Kolejną istotną kwestią jest nie pozostawianie kominka bez nadzoru, jeżeli coś się w nim pali. Musimy również pamiętać o poprawnym spalaniu paliwa, jak i o używaniu wyłącznie naturalnego drewna.

 

Jak utrzymać piece kominkowe w dobrym stanie?

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy wdrożyć przy korzystaniu z kominka jest robienie tego zgodnie z instrukcją jego użytkowania. Wtedy mamy absolutną pewność, że nie zrobimy nic źle i nie uszkodzimy sprzętu. Aby nowoczesny kominek był zawsze sprawny i gotowy do pracy, powinniśmy go również regularnie czyścić. Nie trzeba usuwać popiołu po każdym rozpaleniu drewna, jednak gdy widzimy, że jest go dużo, należy się go pozbyć.

Utrzymanie kominka w dobrym stanie wiąże się również z regularnymi przeglądami. Najlepiej poprosić o nie kominiarza, który sprawdzi, czy instalacja jest drożna i szczelna. Powinniśmy zwrócić także uwagę na szczelność drzwiczek i szyby, ponieważ w innym wypadku narażamy się na duże straty energii i ciepła.