Panele fotowoltaiczne zyskują na popularności. Na wielu forach możemy znaleźć dużo zalet fotowoltaiki, które nas do niej przyciągają. Pomimo wszystkich dobrych rzeczy, których na jej temat słyszymy, powstają także pewne obawy związane z bezpieczeństwem. Jak jest naprawdę? Czy powinniśmy się przejmować?

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Każdy z nas ma na uwadze zdrowie bliskich. Część ludzi uważa, że panele słonecznie szkodzą zdrowiu człowieka przez wytwarzane pole magnetyczne. W wyniku tego powodują nudności, poczucie zmęczenia, ból głowy oraz zaburzenia snu i widzenia.

Fotowoltaika faktycznie emituje pole magnetyczne jednak takie samo emituje WiFi, Bluetooth, telefony czy telewizory. W takim polu tak naprawdę przebywamy na co dzień. Nie ma badań potwierdzających teorię, która mówi, że solary źle wpływają na zdrowie.

Panele fotowoltaiczne emitują promieniowanie niejonizujące

Co to znaczy? Czy jest groźne? Oczywiście, że nie! To promieniowanie może powodować ciepło przez wprowadzanie w ruch atomów w cząsteczkach. Jednak nie potrafi uszkadzać DNA obecnego w naszych komórkach. Dlatego wszelkie mutacje komórek i w konsekwencji choroby - są wykluczone i nie mają związku z fotowoltaiką.

Dobry wpływ fotowoltaiki na zdrowie

Ogrzewanie mieszkania poprzez energię elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne może zmniejszyć emisję pyłów (smogu), siarki oraz dwutlenku węgla nawet do 900 kg rocznie! Jest to ogromna ilość, dzięki której jakość powietrza polepsza się - w konsekwencji czego, ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego zmniejsza się.

fotowoltaika dla domu


Porażenia prądem przez instalację fotowoltaiczną

Fotowoltaika przekształca energię słoneczną w prąd stały, który funkcjonuje w całym naszym domu. Porażenia prądu zdarzają się bardzo rzadko, jednak zawsze powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Dodatkowymi zabezpieczeniami będzie zastosowanie zabezpieczenia odgromowego, przeciwpożarowego, przeciążeniowego i zwarciowego. W takim wypadku nie musimy się obawiać o niespodziewane spięcia i wypadki.


Czy fotowoltaika wywołuje pożary?

Ryzyko pożaru jest bardzo rzadkie. W Niemczech na 1,3 mln instalacji przypadło 210 pożarów. Jest to znikomy procent do tak dużej ilości i nie powinien nas wprowadzać w wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa fotowoltaiki.

Większość przypadków jest spowodowanych przez nieodpowiednio zaprojektowaną instalację, mikropęknięcia paneli, zły dobór okablowania albo uderzenie pioruna - którego prawdopodobieństwo jest znikome. Fotowoltaika sama w sobie nie jest w stanie wywołać zapłonu.

Jeśli faktycznie wystąpią płomienie, najpierw strażacy muszą sprawnie odłączyć panele słoneczne od sieci. Dla instalacji powyżej 6,5 kWp - konieczne jest zgłoszenie jej do straży pożarnej.

Przy planowaniu swojej instalacji fotowoltaicznej należy wybrać sprawdzonych instalatorów oraz najwyższej jakości moduły. To jest podstawa naszego bezpieczeństwa.
Świetny przykładem jest firma: https://sunergo.pl

 

Czy fotowoltaika jest bezpieczna - podsumowanie

Instalacja paneli słonecznych wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka i jego portfel. Nie ma dowodów na rzekome choroby, które są przypisywane działaniom fotowoltaiki. Starannie zaprojektowana nie stwarza zagrożenia dla ludzi. Jej budowa i każda część jest dobrze zabezpieczona, a nawet ciężkie warunki pogodowe nie są w stanie doprowadzić do uszkodzeń - które mogłyby prowadzić do spięć i pożarów.