Miejskie ogródki działkowe. Może się wydawać, że to relikt przeszłości, ale nic bardziej mylnego. To perełki – zielone oazy wtopione w miejską tkankę. Ten, kto je posiada lub odziedziczył po rodzicach czy dziadkach, jest ogromnym szczęściarzem. Trochę pracy i można się cieszyć niezmąconym relaksem w samym sercu miasta.

Zanim relaks, najpierw praca – przygotuj swoją działkę

Młode pokolenie zaczęło doceniać ogródki działkowe w miastach. Kontynuują trend, który był bliski przede wszystkim ich dziadkom. Na szczęście zmiany klimatyczne zmusiły też włodarzy miast do ograniczenia betonowania tych terenów. Jeszcze nie tak dawno sprzedawano je deweloperom pod nowe osiedla. Dziś zdarza się to już sporadycznie. To świetna wiadomość dla wszystkich tych, którzy w miejskich ogródkach działkowych widzą potencjał do stworzenia wspaniałego miejsca relaksu.

Niewątpliwym atutem takiej działki jest jej niewielka powierzchnia. Dzięki temu nie potrzebujemy dużych nakładów, aby ją zagospodarować i odświeżyć. Musimy oczywiście zacząć od uporządkowania, oczyszczenia i przygotowania terenu. Teraz jest na to dobry moment, ponieważ pogoda sprzyja. Trzeba uprzątnąć wszystkie zalegające liście oraz gałęzie, a następnie usunąć wszystkie chwasty. Można do tego wykorzystać kultywator, który nie tylko usunie niechciane zielsko, ale też delikatnie spulchni ziemię, co pozwoli dosiać nową trawę.

Oczywiście, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, należy przygotować sobie podręczny zestaw działkowicza. Co powinien zawierać? Nieodzowne okażą się sekatory, kosiarka, zraszacze, węże oraz zestaw majsterkowicza, w którym znajdą się śrubokręty, młotek oraz wkręty i gwoździe. Nie można także zapomnieć o wiertarko-wkrętarce. Te narzędzia zawsze się przydadzą na działce. Warto też pamiętać, że obecnie jest na rynku wiele firm, które wypożyczają większy sprzęt. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba kupować kosiarek czy innych drogich maszyn – można je wziąć na kilka godzin za ułamek ceny nowego urządzenia.

Stwórz oryginalną przestrzeń

Jeśli już uporamy się z przygotowaniem terenu, od relaksu dzieli nas tylko jeden krok – aranżacja przestrzeni. Ważnym czynnikiem jest ukształtowanie terenu – na szczęście miejskie działki są foremne i płaskie, co ułatwia zadanie. Warto wydzielić przestrzeń grillową, ogródek warzywny i strefę relaksu z leżakami. Do tego domek drewniany, który sprawi, że całość będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie.

Domki drewniane to praktyczne rozwiązanie na długie lata. Wykonane z wytrzymałego drewna świerkowego, odporne są na wszelkie warunki atmosferyczne. Po ustawieniu wybranej konstrukcji, warto ją zaimpregnować – zakonserwowane drewno stanie się jeszcze mocniejsze. Co istotne, domki mają od 6 do 20 metrów kwadratowych, co pozwala na idealne wpasowanie ich w przestrzeń.

Decydując się na domek, zyskujemy przestrzeń, która pozwala nie tylko przechowywać wiele działkowych akcesoriów, ale też daje opcję zaaranżowania niewielkiej kuchni i sypialni. Na tak małych przestrzeniach należy jednak pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu wnętrza. W ten sposób nie zagracimy go, a w pełni wykorzystamy.